سوالات متداول کارگاه صفر


1- در روزهای تعطیل چه درس‌هایی رو بخونم؟
روزهایی که به مدرسه میروید درس‌های سال دوازدهم را مطابق با مدرسه پیش روید (در اصل درس هر روز در همان روز) و در روزهای تعطیل اول درس هایی که باقی مانده را تکمیل می‌کنید و بعد درس های پایه‌ای که در بودجه‌بندی آزمون هست را می‌خوانید. طبق برنامه هفتگی تعیین شده و بر اساس تنوع مطالعاتی روزانه و هفتگی. دوره های دروس قبل بر اساس یک روز، یک هفته، یک ماه و ... فراموش نشود.
2- میزان ساعت مطالعه درروزهای هفته چقدر باشد تا رتبه برتر شوم؟
اگردرحال تحصیل هستید در روزایی که مدرسه میروید روزانه 5 تا 6 ساعت , و بین 10 تا 12 ساعت در روزهای تعطیل مطالعه کنید در واقع داوطلبان درحال تحصیل باید هفته ای 45 تا 50 ساعت مطالعه کنند و داوطلبان فارغ‌التحصیل باید روزانه 10 تا 12 ساعت مطالعه کنند که درواقع باید هفته‌ای 65 تا 70 ساعت مطالعه داشته باشند. این میزان مطالعه هفتگی اگر به صورت دقیق و با کارایی مناسب انجام شود و طبق برنامه ریزی هفتگی از قبل مشخص شده باشد و روند آن حفظ شود، آزمون ها را پوشش می دهد و وقت مناسبی را در اختیار شما قرار می دهد تا به رتبه دلخواه برسید.
3- چطوری درسی را که دوست ندارم رامطالعه کنم و درصد بالا در آن درس به دست بیاورم؟
اول اینکه همه دروس در آزمون سراسری در سرنوشت شغل شما تاثیر گذارند پس بالاخره این دروس باید مطالعه شوند بهترین راهکار این است که درسی را که دوست ندارید بین دو درس که به آن ها علاقه داری قرار دهید تا راحت تر مطالعه کنید. حتی می توانید هر روز 30 دقیقه برای این درس زمان بگذارید و تست بزنید.در این صورت کم کم علاقمند میشوید. توجه داشته باشید که در درسی توانایی داشته باشید خود به خود علاقه نیز در آن درس پیدا می‌کنید. روی این نکته تمرکز داشته باش که همین چیزهای دوست نداشتنی در سرنوشتت تاثیر می گذارند. در واقع این هم بخش مهمی از سختی های راهیست که در پیش داری. پس سعی کن به هدف و انتهای مسیرت نگاه کنی تا پشت سر گذاشتن این ناهمواری ها آسانتر شود.
4- چطور درس ها را مرورکنم؟
اول باید خلاصه نویسی یه فصل را براساس اصول خلاصه نویسی که درکارگاه شماره 1 گفته می شود تمام کنید بعد شروع به مرور کردنشان کنید. درواقع 1 روزبعد،1 هفته بعد،1 ماه بعد،3 ماه بعد و 6 ماه بعد مرورشان را انجام دهید که براساس اصل مرور باید اول عنوان رو ببینید بعد سعی کنید مطالب اصلی بعد مطالب فرعی و جزئیات رو به یاد بیاورید و هر قسمت را که نتوانستید یادآوری کنید به منبع (کتاب یا جزوه) مراجعه کنید. این نحوه مرور بهترین شیوه برای به حافظه سپردن مطالب است و کارکرد مغز با این شیوه بهترین کارایی را نشان داده است. پس حتی مهمتر از اضافه کردن مطالب جدید این است که مطالب قبلا خوانده شده تثبیت شوند.
5- چند ساعت بعد مدرسه می توانم بخوابم؟
اگر عادت به خواب ظهر دارید باید بین 75 تا 90 دقیقه بخوابید چون بیشتر از این مدت وارد مرحله خواب عمیق می‌شوید در نتیجه سخت تر از خواب بیدار شده و تا انتهای روز احساس خستگی و خواب آلودگی دارید. بهترین حالت این است که طی 24 ساعت شبانه روز بین 6 تا 8 ساعت را به خواب اختصاص بدهید. این بستگی به عادت شما دارد که بهترین کارایی را با خواب بعد از ظهر یا بدون آن دارید و مهمتر از آن این است که ساعت های خوابیدن و بیدار شدن را منظم کنید، این کار هم فرآیندهای فیزیولوژیک بدن را منظم تر می کند باعث شادابی و سرحال تر بودن هم میشود و کمک می کند برنامه درسی را راحت تر اجرا کنید.
6- آیا در زمان مطالعه باید موبایلم رو کنار بگذارم؟
موبایل با توجه به سیگنال هایی که به اطراف ارسال می‌کند نقش غیرمستقیم درکاهش تمرکز در هنگام مطالعه دارد پس بهتر است در هنگام ساعات مطالعه تلفن همراه رو بیرون از اتاق مطالعه قراربدید و زمان ثابتی رو در طول روز مشخص کنید و در همان زمان مشخص از اون استفاده کنید. جدا از اون وقتی که مثلاً یه پیام برای گوشی شم میاد حتی اگه نخوانیدش هم ناخودآگاه توجهتون به آن جلب خواهد شد و از تمرکز کاسته می‌شود. حالا اینکه موبایل دم دست باشد چقدر مستقیم حین مطالعه وقتتون رو بگیرد که دیگه بماند. در مدت مطالعه تمام چیزهایی رو که می تونن تمرکزتون را از بین ببرند کنار بگذارید و با خود قرار گذاشته که بعد از تمام شدن واحد مطالعاتی به انها برسید. این مهمترین تصمیم برای هرکاریست اگر می خواهید در آن موفق باشید (با گذاشتن همه ی تمرکز روی یک موضوع مشخص)
7- اگرروزی نتوانم واحدهای مطالعاتی روکامل انجام بدهم چکارباید کنم؟
واحدهای جبرانی برای همین است. فقط حواستون باشه که نباید بذارید این واحد ها زیاد شود که بتوانید در واحدهای جبرانی جبرانش کنید. همیشه احتمال چنین اتفاقی هست، ولی بیشتر از اینکه به این مسئله فکر کنید که باعث شود تمرکزتون را از دست دهید یا اینکه منجر به سریع و بی دقت مطالعه کردن شود، باید روی این مسئله تمرکز داشته باشید که هر کلمه و جمله و مفهومی را که می خوانید با دقت به یاد بسپارید. ممکن است که مقدار کمتری پیشروی داشته باشید که با مرور سرعتتون هم بالاتر میرود، اما باعث میشود تسلط بیشتری روی چیزهایی که خوانده ای داشته باشید.
8- درچه زمانی باید تست بزنیم آیا بعد ازاتمام کل فصل باید تست زد؟
خیر باید در هر واحد مطالعاتی علاوه بر مطالعه، زمانی را به تست زنی اختصاص بدهید. مگر یک فوتبالیست فقط موقع مسابقه فوتبال بازی می‌کند؟ وقتی تست های مبحثی رو که درسش رو خوندی همون موقع بزنی، باعث میشه دید درست تری از نحوه پرسش تستی از مطلبی که خوندی داشته باشی و خودش یک دوره سریع محسوب میشه و کمک می کنه که اشتباهاتت رو همون موقع متوجه بشی و جاهایی که مهم بودن و سریع رد کردی رو دوباره بخونی و به یاد بسپاری.
9- چطور یک مطلب درحافظه تا روز آزمون سراسری باقی می ماند؟
با مرورهای منظم در بازه ‌های مرور مطالب ازحافظه کوتاه مدت به حافظه بلندمدت انتقال پیدا می کند پس باید از روش‌های صحیح مرور استفاده کنید. پس 1 روز 1 هفته 1 ماه 3 ماه 6 ماه فراموش نشود. این نحوه مرور بهترین شیوه برای به حافظه سپردن مطالب است و کارکرد مغز با این شیوه بهترین کارایی را نشان داده است. پس حتی مهمتر از اضافه کردن مطالب جدید این است که مطالب قبلا خوانده شده تثبیت شوند.
10- کجا درس بخوانم؟
باید در اتاقی درس بخوانید که به دورازعوامل حواس پرتی باشد (سمعی وبصری)، که این محل می تواند اتاق مطالعه خود باشد. یابه کتابخونه بروید. این که بتوانید در جای مشخص و مناسبی درس بخوانید عالیه و به کارایی شما کمک می کند. حتما سعی کنید به حالت نشسته پشت میز درس بخوانید چرا که روز کنکور هم قرار است مباحث رو در همین حالت به خاطر بیاورید. اگر می توانید سعی کنید این مسئله که کجا درس می خوانید را در ذهن خود کمرنگ کنید و به هر جایی که بتوان تمرکز کرد عادت کرده باشید.
11- چطور روش های تست زدن را یاد گرفته و چطور باید تست زد؟
درکارگاه شماره 1 روش های تست زنی به طورکامل توضیح داده می شود و باید در هر واحد علاوه برمطالعه، تست هم بزنید و هیچ ایرادی ندارد که حتی 100 تا تست اول یه مبحث جدید رو نتوانستید حل کنید چون تست آموزشی تکمیل یادگیری است. هم چنین تست‌های غلط و صحیح رو باید از روی پاسخنامه بررسی کنید. چون ممکن است سوالی را که درست پاسخ دادید پاسخنامه از یه راه حل دیگه حل کرده باشد و به این ترتیب 2 روش حل یاد می گیرید. وقتی تست های مبحثی رو که درسش رو خوندی همون موقع بزنی، باعث میشه دید درست تری از نحوه پرسش تستی از مطلبی که خوندی داشته باشی و خودش یک دوره سریع محسوب میشه و کمک می کنه که اشتباهاتت رو همون موقع متوجه بشی و جاهایی که مهم بودن و سریع رد کردی رو دوباره بخونی و به یاد بسپاری.
12- برای افزایش سرعت محاسبات چکاری باید انجام داد؟
باید هرشب 30 دقیقه مسائل محاسباتی بدون استفاده از ماشین حساب حل کنید. در تست‌زنی هم اصلا از ماشین حساب استفاده نکنید. همچنین، سعی کنید چرک‌نویس را کوچیک کرده و مرتب محاسبات را روی آن یادداشت کنید. می توانید در همین زمان روشهای محاسبات سریع معروف و کاربردی رو جستجو کنید هر شب یک مورد را به خاطر بسپارید.
13- نسبت خوندن وتست زدن به چه صورت است؟
دردروس تمرینی باید 70 درصد زمان رو تست و 30 درصد مطالعه داشته باشید ودردروس خواندنی این نسبت برعکس است. برای درس شیمی و زیست هم 50 درصد تست و 50 درصد مطالعه داشته باشید. این درصدها باعث می شوند دروس تمرینی از طریق تمرین تثبیت شوند و ذهن با حالت تستی دروس خواندنی هم آشنا شود.
14- کلاس های تست زنی چقدر مفید است؟
حتما پیشروی با یک دبیر خوب در روند پیشرفت شما تاثیرگذار خواهد بود با توجه به نیازهایتان و آگاهی از دروس ضعیفتان و با کمک مشاور همراه در وهله ی اول معلم خصوصی گرفته و در صورت عدم امکان به کلاس های برگزار شده در آموزشگاه ها مراجعه کنید.
15- آیا آزمون های آنلاین مفید خواهد بود؟
به دلیل عدم امکان شبیه سازی کنکور در آزمون های آنلاین بهتر است در آزمون های حضوری موسسات معتبر ثبت نام کنید تا هم فضای آزمون شبیه سازی شود و هم جامعه آماری بالا باشد.
16- چگونه استرس رقابت با دیگران را از خود دور کنیم؟
تمرکز روی یک کار عاملی برای موفقیت آن کار است شما با توجه به کار خود و سنجش خود با گذشته هم می توانید از نقاط ضعف و قوت خود آگاهی یابید و هم مقایسه خود با دیگران نه تنها باعث ایجاد تنش و استرس می شود بلکه از لحاظ روحی شما را تحت فشار قرار می دهد.