مقالات سلامت


تنظیم ساعت بیولوژیک بدن چطور به افزایش بهره‌وری کمک می‌کند؟

98071501

تأثیر هماهنگ‌‌سازی ساعت بیولوژیک بر فعالیت‌های روزمره

سبک زندگی مدرن و ضرورت‌های شغلی، در بسیاری موارد، در تضاد با ساعت بیولوژیک بدن قرار می‌گیرد. پس تغییر و اصلاح فعالیت‌های شبانه‌روزی‌مان شاید کار آسانی نباشد. اما اگر موفق به انجام آن شویم،‌ فواید روشنی در عملکرد ما خواهد داشت. از طرفی این کار بر افزایش سلامتی ما آثار مثبتی هم دارد. در تحقیقات متعدد ثابت شده است که به‌هم‌خوردن چرخه‌های شبانه‌روزی باعث افزایش احتمال ابتلا به افسردگی یا دیابت می‌شود. برای تنظیم برنامه روزانه خود با ساعت بیولوژیک بدن، ابتدا باید درباره تأثیر آن بر هریک از اعمال زیستی مانند خوردن، خوابیدن و ورزش کردن بدانیم.

1 - خوابیدن و بیدارشدن

ساعت بیولوژیک بدن نقش مهمی در کنترل زمان خواب و بیداری شما دارد. برنامه کاری، عادت‌‌های خوابیدن و سن نیز از دیگر عوامل تأثیرگذار هستند. چرخه خواب با افزایش سن تغییر می‌کند. دانستن این به شما کمک می‌کند تا برنامه‌های روزمره خود را بهتر مدیریت کنید. کودکان خردسال معمولا سحرخیز هستند، درحالی‌که نوجوانان تا پیش از ظهر می‌خوابند. با افزایش سن و نزدیک‌شدن به دوره پیری، دوباره عادت سحرخیزی بازمی‌گردد. پس شاید بهتر باشد که به نوجوانان فرصت خواب صبحگاهی بیشتری داده شود یا افراد مسن‌تر بیشتر برنامه‌های اصلی خود را صبح‌ها انجام دهند. انرژی بدن در ساعات بعدازظهر کاهش می‌یابد؛ پس یک چرت یا استراحت کوتاه به بازیابی آن کمک می‌کند.

2 - خوردن

پژوهش‌ها نشان داده است که غذاخوردن در ساعت‌هایی خاص برای سلامتی مفید‌تر است. مثلا تغذیه در ساعت‌هایی مشخص ممکن است به کاهش وزن کمک کند. در یک تحقیق، موش‌هایی که در ساعت‌های منظم غذا دریافت می‌کردند، از اضافه وزن و بیماری‌های مرتبط با سوخت و ساز در امان ماندند. جالب اینکه زمان غذاخوردن باعث ایجاد تغییرات در بیولوژیک هم می‌شود؛ پس اگر برنامۀ کاری جدیدی دارید یا مسافر هستید، تغییر ساعت غذاخوردن در سازگاری شما با برنامه‌تان مؤثر است.

3 - ورزش‌کردن

هماهنگ‌کردن برنامه ورزشی با ساعت بیولوژیک بدن‌تان باعث نتایج بهتری در تمرینات می‌شود. برای اغلب افراد، تمرین‌کردن در نیمۀ بعدازظهر تا انتهای آن یعنی ساعت‌های ۱۵ تا ۱۸، جراحت‌ کمتر و عملکرد بهتری به دنبال دارد. تمرینات قدرتی را هم بهتر است در ساعت‌های پایانی بعدازظهر انجام دهید. این تمرینات در ساعت‌های ۱۴ تا ۱۸ اثر بهتری دارد. عصر و غروب هم زمان مناسبی برای حرکات کششی و آرام‌بخش مانند یوگا است.

4 - فعالیت‌های فکری

معمولا بیشتر افراد صبح‌ها تمرکز بیشتری دارند. مطالعات نشان داده است که افراد در این ساعات بیشترین توانایی شناختی را بروز می‌دهند. پس شاید بخواهید کارهای ذهنی و حسابرسی‌ها را پیش از ناهار انجام دهید. همچنین کارشناسان می‌گویند که پس از غذاخوردن، سطح هوشیاری و تمرکز کاهش می‌یابد. به همین دلیل است که اغلب افراد یادگیری کمتری در کلاس‌های بعدازظهر دارند. بین ساعت‌های ظهر تا ۱۶ بعدازظهر سطح تمرکز افت می‌کند. پس بهتر است در آن ساعات یک نوشیدنی انرژی زا بخورید. اگر روی یک پروژه خلاقانه کار می‌کنید، بهتر است صبر کنید تا کمی خسته شوید. پژوهش‌ها نشان داده است که افراد زمانی که خسته‌تر هستند، خلاقیت بیشتری بروز می‌دهند. علت آن این است که مغز در شرایط خستگی، تمرکز کمتری دارد؛ در نتیجه، راه‌حل‌های خلاقانه و خارج از چارچوب بیشتری ممکن است به فکرتان برسد.

نکاتی برای هماهنگ‌سازی بهتر

بی‌شک، ساعت زیستی بدن همۀ افراد مشابه یکدیگر کار نمی‌کند. برخی از افراد در طول روز انرژی بیشتری دارند و بعضی دیگر در ساعت‌های پایانی روز سرحال‌تر هستند. خوشبختانه به‌دلیل تنوع سبک زندگی مدرن و ضرورت‌های شغلی، فضا برای فعالیت هر دو گروه وجود دارد.
اگر برنامه شما با ساعت بیولوژیک‌تان هماهنگ نیست، نکات زیر شاید به شما کمک کند:

    • • خوابیدن و بیدارشدن خود را زمان‌بندی کنید: در یک ساعت مشخص بخوابید و در یک ساعت معین هم بیدار شوید. برنامه‌هایی مانند Alarmy در تنظیم آن خیلی به شما کمک می‌کند.
    • • به خودتان فرصت هماهنگ‌شدن بدهید: هماهنگ‌شدن ساعت بیولوژیک بدن با برنامۀ یک‌شبه شکل نمی‌گیرد. صبور باشید و برنامه را منظم دنبال کنید.
    • • به سطح انرژی خودتان توجه کنید: سعی کنید برنامه‌های مهم خود را در ساعاتی که سرحال‌تر هستید انجام دهید. توجه به تغییرات سطح انرژی‌تان در طول روز به شما در برنامه ریزی کمک می‌کند.

    تنظیم برنامه روزمره با ساعت بیولوژیک بدن شاید کمی زمان‌ ببرد، اما با انجام آن قطعا به عملکرد و نتیجه بهتری خواهید رسید.
چند نکته برای داشتن خواب خوب و راحت شبانه

98071501

ورزش منظم

ورزش منظم می‌تواند خواب شما را بهبود بخشد. با ورزش‌ کردن، هورمون اندورفین یا هورمون‌‌های «حس خوب» آزا‌د می‌شوند و به کاهش استرس، بهبود خلق و خو و غلبه بر اضطراب و نیز غلبه بر افسردگی کمک می‌کنند. این کار فقط با ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ورزش در روز امکان‌پذیر می‌شود.

قرارگیری بیشتر در معرض روشنیِ روز

هر چه بیشتر در معرض روشنی طبیعی روز قرار بگیرید، بدن شما بیشتر هورمون ملاتونین را تولید می‌کند. هر روز، حداقل دو تا سه ساعت، در معرض روشنی روز باشید تا شب بهتر بخوابید.

اجتناب از خوردن غذای سنگین قبل از خواب

حتما تا به حال متوجه شده‌اید که پس از خوردن شامی سنگین، داشتن خواب خوب سخت می‌شود، چون معده در حال هضم غذا است. غذاهای پرادویه و اسیدی به طور خاص، می‌توانند سبب سوزش معده شوند و این وضعیت، خوابیدن را سخت‌تر می‌کند.

اجتناب از مصرف کافئین در شب

اگر قبل از خواب، نوشیدنی‌های کافئین‌دار مصرف کنید، الگوی خواب‌تان به واسطه‌‌ی این مواد دچار اختلال می‌شود؛ چراکه کافئین تا ۱۲ ساعت در بدن شما می‌ماند. به همین دلیل بهتر است مصرف کافئین را به صبح محدود کنید.

کاهش استرس قبل از خواب

احساس آرامش قبل از خواب بسیار اهمیت دارد، بنابراین در صورت امکان، قبل از خواب هرگونه منبع استرس‌تان را یادداشت کنید. اگر فهرست انجام کار دارید، کارهایی که آن روز انجام داده‌اید، در فهرست علامت بزنید و کارهایی که باید روز بعد انجام دهید، بنویسید. با این کار، استرس از شما دور می‌شود و دیگر به‌جای خوابیدن، نگران فراموش کردن کارهای مهم نخواهید بود.

ایجاد الگوی خواب منظم

شما می‌توانید با تنظیم ساعت خواب و بیداری، شانس تجربه خواب خوب در شب را افزایش دهید. داشتن ثبات در ایجاد این الگو مهم است، پس الگوی خواب خود را در شب‌های آخر هفته به هم نزنید و وسوسه نشوید که تا دیروقت بیدار بمانید و صبح دیر از خواب بیدار شوید.

داشتن روال منظم و روزمره برای خواب

با پیروی از یک روال خواب همیشگی، به یک قالب ذهنی درست دست یابید. برای مثال، کتاب بخوانید، یک استکان دمنوش گیاهی بنوشید یا به حمام بروید. مدیتیشن و تکنیک‌های آرامش‌بخش دیگر نیز می‌توانند زمینه‌ساز خوابی راحت باشند.

آماده کردن محیط مناسب

از اتاق‌خواب‌تان به‌عنوان محیطی برای کار یا تماشای تلویزیون استفاده نکنید. اگر از رختخواب‌تان منحصرا برای خواب استفاده کنید، ذهن و بدن شما تشخیص خواهد داد که قرار گرفتن در تختخواب به معنای این است که وقت خواب شده است.

چرت زدن

چرت‌های کوتاه انرژی شما را تقویت می‌کند و به بهبود عملکرد شما در طول روز کمک می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که چرت‌های بعدازظهر به افزایش بهره وری افراد در محیط کار کمک می‌کند.

چه کار کنید تا بدنتان مواد مغذی بیشتری جذب کند؟

98061702

پروبیوتیک ها غذای باکتری های خوب معده هستند. با خوردن غذاهای سرشار از پروبیوتیک نه تنها به گوارش خود بلکه به تقویت حصار معده نیز کمک خواهید کرد.
تصور کنید سخت تلاش می کنید تا غذاهای سالم بخورید. هر روز مکمل هایی را که توصیه شده است استفاده می کنید، مرتب به ورزش می روید و حتی تلاش می کنید زیاد در معرض سموم قرار نگیرید. اما بعضی روزها به دلایلی جدای تلاشی که می کنید بی انرژی هستید و این حس بی حالی همه جا به دنبالتان می آید.
یا ممکن است نشانه های واضحی از کمبود ویتامین یا مواد معدنی داشته باشید، نظیر گرفتگی کلی عضلات یا احساس درد در مفاصل.با اینکه تمام تلاشتان را کرده اید که از خود مراقبت کنید در این میان چه چیزی کم است؟ممکن است جواب در اعماق روده تان باشد جایی که میکروب ها در آنجا زندگی می کنند.

همه چیز با روده ای سالم شروع می شود!
یکی از اصلی ترین خدماتی که باکتری های روده ارائه می کنند سنتز کردن مواد مغذی غذایی است که می خورید. وقتی موضوع جذب مواد مغذی است، چیزی که می خورید زیاد مطرح نیست. موضوع این است که بدنتان چقدر خوب می تواند مواد مغذی ضروری را از برنامه غذایی و مکمل هایتان جذب کند – این یعنی حتی اگر چربی سالم و بی عیب و نقص هم بخورید باز ممکن است دچار سوء تغذیه شوید.
در یک تحقیق به دو گروه از موش ها رژیم یکسانی دادند. به یک گروه از این موش ها میکروب های روده کودکان سوء تغذیه ای را تزریق کرده بودند و به گروه دیگر میکروب های روده کودکان سالم را. نتیجه این تحقیق نشان داد گروه اول نسبت به گروه دوم:

( با وجود رژیمی یکسان ) رشد کمتری داشتند. همچنین گروه موش هایی که از کودکان سالم باکتری دریافت کرده بودند تراکم استخوانی و بافت عضلانی بیشتری داشتند.

بنابراین حتی اگر مراقب هستید که زندگی سالمی داشته باشید و با آگاهی کامل بدنتان را تغذیه کنید، اگر بدنتان قادر نباشد آنچه را که می خورید به خوبی جذب کند در نتیجه نمی توانید از انتخاب صحیح غذایی هم آنطور که باید سود ببرید. چنین وضعیتی می تواند برای سلامتتان بسیار گران تمام شود ( همچنین جیبتان! )
راه هایی وجود دارد که می توانید با کمک آنها روده خود را تقویت کنید و میزان جذب غذا و مکملی که می خورید را بالا ببرید. در ادامه می خواهیم این روش ها را به شما معرفی کنیم:

دوباره پر کردن روده با پروبیوتیک

روده تان تیریلیون ها باکتری در خود دارد، بسیاری از این باکتری ها سخت کار می کنند تا بسیاری از فرآیندهای بدنی را حمایت کنند و این فرآیندها شامل گوارش نیز می شود.
این باکتری های سودمند – پروبیوتیک نام دارند – نه تنها غذاها را به اجزاء کوچکتر می شکنند که بدن بتواند جذب کند، بلکه آنزیم هایی تولید می کنند که گوارش و جذب را بهبود می دهد. برای مثال، برخی پروبیوتیک ها لاکتاز تولید می کنند. لاکتاز به افرادی که مشکل عدم تحمل لاکتوز دارند کمک می کند لاکتوز را هضم کنند.
به طور معجزه آسایی، میکروب های روده حدود یک سوم ویتامین ها و مواد شیمیایی بدن را تامین می کنند، بنابراین اگر می خواهید توانایی جذب بدنتان را تقویت کنید، سعی کنید تا جای ممکن میزان این باکتری های خوب در بدنتان را افزایش دهید. برای دریافت پروبیوتیک می توانید از ماست، کفیر و غذاهای تخمیر شده مانند انواع شورها استفاده کنید.

حصار روده را حمایت کنید.

حصار روده مانند یک جداکننده بین جریان خون و محیط خارجی عمل می کند. قسمت شگفت انگیزش آنجاست که این حصار قابلیت انتخاب دارد، یعنی اجازه می دهد مواد مغذی وارد شوند و سموم، آنتی ژن ها و باکتری های بد را بیرون نگه می دارد.
با این حال اگر حصار معده به دلیل کمبود فلور خوب کار نکند، بدن نمی تواند به اندازه کافی مواد مغذی جذب کند که در نتیجه باعث بروز مسائلی چون حساسیت و دیگر مشکلات ایمنی می شود. با خوردن غذاهای سرشار از گلوتامین ( مانند عصاره استخوان ) می توانید به افزایش جذب بدنتان و همچنین حفظ یکپارچگی حصار روده کمک کنید.
پروبیوتیک ها غذای باکتری های خوب معده هستند. با خوردن غذاهای سرشار از پروبیوتیک نه تنها به گوارش خود بلکه به تقویت حصار معده نیز کمک خواهید کرد.

گاهی بیشتری در انتخاب غذاهای خود به کار ببرید.

متاسفانه برنامه های غذایی مدرن با چیزی انباشته شده اند که درست بر خلاف مواد مغذی است: غذاهای فرآوری شده، قند و مواد افزودنی مصنوعی که تاثیر بسیار بدی روی سلامت روده می گذارند، باکتری های خوب معده را ضعیف می کنند و گاهی به کلی آنها را از بین می برند.
بعلاوه ما می دانیم غذاهایی که می خوریم بسیار مهم هستند طوری که می توانند یک ساعت پس از خورده شدن باعث تغییر در باکتری های روده شوند. با استفاده از غذاهای کامل و گیاهی، ویتامین ها، مواد معدنی و چربی های سالم و پروبیوتیک ها می توانید همه چیز را دوباره تغییر دهید.

روزه داری متناوب را امتحان کنید.

بر اساس تحقیقات زمان غذا خوردن می تواند به اندازه آنچه می خورید روی باکتری های روده تاثیر بگذارد. می توانید با تنظیم زمان های غذا خوردن و غذا نخوردن تاثیر مثبتی روی باکتری های روده بگذارید.
چگونه عمل می کند؟ روزه گرفتن روزه به میکروب های روده و تمام سیستم گوارشی تان که سخت کار می کنند اجازه می دهد استراحت کنند و کاملا همه چیز را تمیز کنند. این زمان استراحت همچنین به فلورای روده فرصت می دهد روی وظایفی غیر از گوارش تمرکز کند.
روزه گرفتن همچنین به پیشگیری از حصار روده چکه کننده کمک می کند. تحقیقات روی موش ها نشان داده روزه گرفتن روزانه به تغییر ژنتیکی که حصار روده را در برابر باکتری های مضر قوی تر می نماید کمک می کند.

از خالی کننده های میکروب و عادات بهداشتی متعصبانه پرهیز کنید.

بسیاری از جنبه های زندگی مدرنمان از تمیز کننده های آنتی باکتریال و محصولات سمی در خانه تا آفت کش ها و داروهایی که اغلب استفاده می کنید، باعث از بین رفتن باکتری های خوبی می شود که برای گوارش، جذب مواد مغذی و سلامت کلی مان به آنها نیاز داریم.
برای مثال آنتی بیوتیک ها – هم در داروها و هم در غذاها – می توانند به یکباره باکتری های خوب و بد را با هم نابود کنند و باعث شوند روده فضایی بیمار به خود بگیرد و نتواند به درستی کارش را انجام دهد.
دیگر داروها نظیر داروهای ضد بارداری، آنتی اسیدها و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی می توانند برای فلورا که به روده کمک می کند بسیار بد باشند. و محصولات آنتی باکتریال ( که بیشتر در تمیز کننده ها و محصولات نظافت شخصی استفاده می شوند ) طوری طراحی شده اند که تمام باکتری ها را از بین ببرند بدون اینکه خوب یا بد بودن باکتری اهمیتی داشته باشد.
می توانید پروبیوتیک های ارزشمند خود را با پرهیز از هرگونه مواد و محصولاتی که وجودشان را تهدید می کند حفظ نمایید. تا جای ممکن از داروهای غیر ضروری و محصولات ضد باکتری دوری کنید.

کمتر استرس داشته باشید، بیشتر لذت ببرید.

یک حقیقت جالب: شرایط سیستم عصبی بدنمان تعیین می کند که چقدر خوب می توانیم یک غذا را گوارش کنیم. این یعنی اگر مرتب در حالت جنگ و گریز باشید بدنتان خود را آماده عکس العملی جدی می کند و خیلی از عملکردهایی که آن لحظه برای بقا زیاد مهم نیستند – مانند گوارش – کند یا متوقف خواهند شد تا بدنتان بتواند روی چیزهایی نظیر افزایش ضربان قلب کار کند.مشکل این است که دائما دچار استرس شدن باعث بهم ریختگی کل سیستم بدن می شود ( علاوه بر میکروب های روده ). در نتیجه گوارش و جذب مواد مغذی نیز دچار مشکل می شود.خوشبختانه می توانید به صورت آگاهانه بخش آرام بخش سیستم عصبی خود را فعال کنید، طوری که به حالت استراحت و گوارش بروید. این حالت همراه است با آزاد شدن آنزیم های بسیار مهم، افزایش بزاق، آرام شدن عضلات و حتی باکتری های روده سالم تر، همه اینها به معنای جذب مواد مغذی بیشتر است.برای اینکه بدن تشویق شود بیشتر در حالت استراحت و گوارش بماند خود را بیشتر درگیر کارهایی کنید که باعث آرامش و شادی تان می شوند. این کار می تواند هر چیزی باشد از جمله یوگا، مدیتیشن، ورزش یا خندیدن.

معجزه خنده در سلامت

98061101

در یك مركز سلامت در برزیل، بیمارانی كه با افسردگی، استرس و دیابت دست به گریبان هستند، تحت خنده درمانی قرار می‌گیرند. این افراد تشویق می‌شوند كه همگی با هم با صدای بلند بخندند. خنده باعث افزایش جریان خون در بدن می‌شود، هزینه‌ای ندارد، كالری بیشتری می‌سوزاند و بسیاری فواید دیگر نیز دارد.

علم روانشناسی فواید و مزایای خنده را این‌گونه بیان می‌كند: خندیدن باعث مدیریت بهتر استرس می‌شود:

هورمون‌ها:

خندیدن سطح هورمون‌های استرس، مثل كورتیزول، اپی‌نفرین یا همان آدرنالین، دوپامین و هورمون‌های دیگر را كاهش می‌دهد؛ از طرفی موجب افزایش ترشح هورمون‌هایی می‌شود كه به سلامت ما كمك می‌كنند؛ (مثل اندورفین) خنده همچنین باعث افزایش تعداد سلول‌های تولیدكننده آنتی‌بادی و افزایش تأثیر سلول‌های T می‌شود. تمام این موارد سیستم دفاعی بدن را تقویت می‌كنند.

احساس رهایی جسمی:

آیا تا به حال به حسی كه بعد از خندیدن واقعی به شما دست می‌دهد، دقت كرده‌اید؟ خندیدن هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی شما را رها می‌سازد.

بهبودی درونی:

خندیدن باعث ورزش كردن دیافراگم و عضلات شكم می‌شود و حتی روی شانه‌ها نیز اثر می‌گذارد. بعد از خندیدن عضلات احساس راحتی بیشتری می‌كنند. حتی قلب نیز بهتر و سالم‌تر از قبل كار می‌كند.

احساس فراغت از دردها:

خندیدن حواس شما را پرت می‌كند تا به خشم، احساس گناه، استرس و سایر احساسات منفی كمتر فكر كنید و این از هر دارویی كه برای فراموش كردن دردها استفاده می‌كنید، بهتر و سالم‌تر است.

تغییر دیدگاه:

پژوهش‌ها نشان می‌دهند كه پاسخ ما به وقایع و حوادث استرس‌زا، بسته به دیدگاهی كه از خطر و یا چالش داریم، تغییر می‌كند. خندیدن باعث می‌شود كه به حوادث به عنوان چالش‌های زندگی نگاه كرده، كمتر احساس ترس كنیم و مثبت‌تر باشیم.

مزایای اجتماعی خندیدن:

خنده باعث ارتباط با دیگران می‌شود و فقط یك لبخند مهربان كافی است كه این حس را به دیگران منتقل كنیم. اگر در زندگی بیشتر بخندید، به اطرافیان‌تان كمك می‌كنید تا آنها نیز بیشتر بخندند و این حس را بهتر درك كنند. با بهبودی روحیه اطرافیان، استرس‌های ما نیز كاهش می‌یابد و روابط اجتماعی‌مان با یكدیگر بهتر می‌شود.

تأثیر خنده در دیابت:

برخی از اثرات خندیدن بلافاصله خود را نشان می‌دهند؛ اما گاهی اوقات با خندیدن تغییراتی در سلامت افراد رخ می‌دهد كه اثر آنها در درازمدت مشخص می‌گردد. یكی از بیماری‌هایی كه خندیدن به درمان آن كمك می‌كند، دیابت است.
یكی از بزرگ‌ترین مشكلات دیابتی‌ها افزایش خطر بیماری‌های قلبی در آنهاست. از آنجایی كه التهابات در بیماران دیابتی بیشتر است، وقتی رگ‌های خونی دچار التهاب می‌شوند، قلب به سختی كار می‌كند.
پزشكان میزان التهاب بدن را با اندازه‌گیری كلسترول خوب، اندازه می‌گیرند. بعد از خندیدن سطح اپینفرین (هورمون استرس) كاهش می‌یابد و اثر آن یك تا دو ماه بعد مشخص می‌شود.
علاوه بر آن، پروتئین واكنش‌پذیر نیز كاهش و كلسترول خوب افزایش می‌یابد و این دو عامل باعث كاهش التهابات می‌‌شوند و در نتیجه بیماران دیابتی كمتر در معرض بیماری‌های قلبی قرار می‌گیرند.

خندیدن باعث می‌شود كه از زندگی بیشتر لذت ببرید:

وقتی كه عصبانی می‌شوید، ساده‌ترین كار بلند كردن صدا و داد و فریاد است، در آن لحظه فكر كردن به چیزهای شاد و خوشحال‌كننده بسیار دشوار است، اما اگر بتوانید تمرین كنید كه هنگام عصبانیت و ناراحتی به جای داد و قال لبخندی بزنید، از زندگی لذت بیشتری خواهید برد.
دنیا به اندازه كافی انسان‌های غمگین و عبوس دارد. شما نباید خود را به جمع آنها اضافه كنید. باور كنید كه خنده دنیای شما را متحول می‌كند. لبخند زدن و خندیدن هیچ هزینه‌ای ندارد؛ پس آن را تجربه كنید تا از فوایدش بهره‌مند شوید.

۱۲ عادت بد که باید از آنها دوری بجویید

98060401

روابط شما با همه خلاصه شده در پیامک‌های تلفنی و شبکه‌های اجتماعی. از این بهتر نمی‌توانید سلامت روان خود را از بین ببرید! گاهی باید با بقیه حرف بزنید و صداها را بشنوید.
12 عادت که از بدترین‌ها برای سلامت روانی شما هستند عبارتند از:

وقتی خمیده راه می‌روید:

تحقیقات می‌گوید وقتی با شانه‌های آویزان و پشت خمیده راه می‌روید بیشتر سراغ افکار منفی خواهید رفت و بیشتر در شرایط روحی ناخوشایند قرار می‌گیرید.

وقتی از همه چیز تصویر ذهنی دارید:

سلاطین اینستاگرام بدانند که وقتی تصویر چیزی را می‌بینند یادآوری آن صحنه برایشان دشوار از زمانی است که با چشمان خودشان آن را می‌بینند و تجربه می‌کنند. صرف ثبت عکس‌ها در ذهن به مرور سلامت روان شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

قلدری:

شاید به ظاهر زورتان به همه برسد اما احساسات شما در معرض تخریب است. چه چیزی بدتر از مرگ احساسات برای سلامت روان وجود دارد؟

ورزش نکردن:

اگر سه بار در هفته ورزش کنید خطر ابتلا به افسردگی در شما تا 19 درصد کمتر می‌شود.

به تعویق انداختن کارها:

ترس یا بی‌حوصلگی نباید مانع به تعویق انداختن کارهایتان شود، کاری که انجام شده استرسی خواهد داشت که همراه شما می‌ماند. کار را انجام بدهید حتی اگر نتیجه‌اش ناخوشایند باشد.

روابط مخرب:

گاهی هم از خشم و استرسی رنج می‌برید که دلیل آن را نمی‌دانید. به روابط خود نگاه کنید. آیا دائم در تنش هستید؟

زندگی را زیادی جدی گرفته‌اید:

ماهیچه‌های منقبض شده صورت‌تان را رها کنید،‌راه‌های زیادی برای خندیدن وجود دارد. حتما می‌دانید چقدر تحقیق ثابت شده می‌گوید خنده برای سلامت جسم و روان مفید است.

وقتی نمی‌خوابید:

شاید همین کافی باشد که بدانید خواب بر روی همه چیز تاثیر می‌گذارد از جمله ظرفیت‌های احساسی و روانی.

هرگز تنها نمی‌شوید:

بین همه شلوغی‌های زندگی،‌کار ،‌خانه، بچه و ازدواج لحظاتی را بسازید که خودتان باشید و خودتان.

با هیچکس حرف نمی‌زنید:

روابط شما با همه خلاصه شده در پیامک‌های تلفنی و شبکه‌های اجتماعی. از این بهتر نمی‌توانید سلامت روان خود را از بین ببرید! گاهی باید با بقیه حرف بزنید و صداها را بشنوید.

نمی‌توانید بدون موبایل خود زندگی کنید:

آخرین باری که برای چند ساعت خودتان را از شر همه وسایل الکترونیکی رها کردید کی بود؟ اگر به یاد نمی‌آورید اصلا نشانه خوبی نیست!

زیادی کار می‌کنید:

گناه شما این است که زیادی خودتان را مشغول کرده‌اید. اینقدر که ناهار را پشت میز کار می‌خورید و موقع تماشای تلویزیون فیس بوک را چک می‌کنید.

بدنتان را هر روز با این روش ها سم زدایی کنید

98051402

شما تقریباً هر روز مقداری سم وارد بدنتان می‌کنید، تا جایی که به حدی می‌رسد که مشکلی ایجاد می‌کند. اگر هر روز قدمی برای سم‌زدایی از بدن بردارید، احتمال اینکه بعداً به مشکل بزرگی برخورد کنید بسیار کمتر خواهد شد، چون میزان سمی بودن بدنتان بسیار پایین است.
این باور میان عموم وجود دارد که سم‌زدایی به یکباره انجام می‌شود، یا از ۲۴ ساعت تا چند هفته، طول می‌کشد. اما دلیلی وجود ندارد که ثابت کند شما نمی‌توانید عمل سم‌زدایی از بدن خود را قدم به قدم و طی یک روند همیشگی انجام دهید. البته این منطقی‌تر هم هست، اگر هر روز قدمی برای سم‌زدایی از بدن بردارید، احتمال اینکه بعداً به مشکل بزرگی برخورد کنید بسیار کمتر خواهد شد، چون میزان سمی بودن بدنتان بسیار پایین است.

به مقدار کافی آب بنوشید

این را حتماً بارها و بارها شنیده‌اید، اما آن‌قدر مهم است که ارزش دوباره گوشزد کردن را دارد. اندام‌های اصلی بدن با داشتن آب کافی می‌توانند سموم را از بدن شما دفع کنند. نوشیدن آب فراوان به بیرون راندن مدفوع از بدن هم کمک می‌کند، که خودش حاوی سموم بسیار زیادی است.

بدنتان را برس بکشید

یک اسفنج نرم تهیه کنید و بدنتان را با آن ماساژ بدهید. صبح قبل از دوش گرفتن این کار را انجام دهید تا سلول‌های مرده‌ی پوستتان جدا شده و لایه‌ای جدید ظاهر شود. این کار باعث دفع سموم از بدن می‌شود. پوست شما، بزرگ‌ترین ارگان بدنتان است و شما باید همیشه کاری کنید که منافذ آن برای دفع سموم باز باشد.

هر روز چای سم‌زدا بنوشید

چای‌هایی سم‌زدای زیادی وجود دارند که هرکدام فواید خاص خودشان را دارند، که معروف‌ترین آن‌ها، چای سبز است. اما اگر چای سبز، دلتان را زده می‌توانید سراغ انواع گیاهان دیگر بروید که خواص سم‌زدایی از بدن دارند. مثلاً دم‌نوش‌هایی که به خواب بهتر کمک می‌کنند، به شما انرژی می‌دهند یا کبد و کلیه‌ها را پاکسازی می‌کنند و همچنین دم‌نوش‌هایی که آرام‌بخش بوده و حس بهتری به شما می‌دهند.

هر روز ورزش کنید

لازم نیست هر روز ورزش شدید انجام دهید؛ اما روزی را بدون تحرک هم به پایان نبرید. سیستم لنفاوی شما مثل سیستم گردش خونتان، پمپ ندارد بنابراین این کار شماست که از جا بلند شوید و تحرک کنید تا مایعات سیستم لنفاوی‌تان جریان خوبی داشته باشند.

در هر وعده یک سوپر فود بخورید

سعی کنید در وعده‌ی غذایی‌تان، یک سوپرفود بخورید، یعنی می‌توانید با خوردن میوه برای صبحانه شروع کنید و به بدنتان آنتی‌اکسیدان برسانید، برای ناهار سالاد اسفناج بخورید تا فیتونوترینت به بدنتان برسانید و برای شام هم یک غذای تند بخورید تا سرعت متابولیسمتان را بالا ببرید.

پروبیوتیک‌های طبیعی مصرف کنید

کمک به بدن برای گوارش غذایی که می‌خورید می‌تواند تأثیر زیادی روی بیشتر ماندن غذا در بدن داشته و محیطی سمی ایجاد کند. قرص‌هایی وجود دارد که می‌توانید سطح پروبیوتیک و آنزیم‌های گوارشی بدنتان را با آن‌ها افزایش دهید تا غذایی که می‌خورید، بهتر گوارش شود. اما یک راه خوب دیگر این است که از راه غذاهای طبیعی، این کار را انجام دهید. می‌توانید کلم تخمیر شده مانند کیمچی یا ساورکرات آلمانی یا ماست پروبیوتیک بخورید.

خوب بخوابید

بدن شما وقتی که در خواب هستید خودش را پاکسازی می‌کند، کبد هم بسیاری از فعالیت‌های خود را صبح زود انجام می‌دهد. تا دیروقت بیدار ماندن، شما را در شرایطی قرار می‌دهد که چرخه‌ی عمیق و باکیفیت خواب را از دست می‌دهید، یعنی آن بخشی از خواب که طبیعتاً باید قبل از نیمه شب روی دهد. صبح‌ها هم زود از خواب بیدار شوید تا مجبور نشوید ساعت‌هایی که بدن شما به طور طبیعی می‌خواهد خودش را از شر سموم خلاص کند، بخوابید. ماندن مدفوع در بدن یا نگه داشتن ادرار تا ساعات دیروقت صبح می‌تواند منجر به بازجذب سموم در بدن شود.

کمتر تلویزیون ببینید و به اخبار گوش دهید

شاید ارتباط تماشای تلویزیون و گوش دادن به اخبار را با تجمع سموم در بدن درک نکنید. اما اگر وضعیت فکری و روحی‌تان در شرایط خوب و خوشایندی نباشد، احتمال اینکه کارهایی انجام دهید و احساساتی داشته باشید که منجر به جمع سموم در بدن شود، بیشتر خواهد شد. تمام تبلیغاتی که شما بین برنامه‌ها می‌بینید، سعی دارند حسی به شما بدهند که باور کنید برای کامل بودن به چیزی نیاز دارید. اخبار هم معمولاً در مورد حوادث بد و منفی در تمام دنیاست. اگر فکرتان را با صداها و تصاویری پر کنید که پیام مثبتی ندارند و ذاتاً ناخوشایند هستند، سطح سمی بودن بدنتان را بالا خواهید برد.

زبانتان را تمیز کنید

سال‌هاست که دندانپزشکان توصیه می‌کنند قبل از مسواک زدن، روی زبانتان هم مسواک بکشید، چون زبان مرکز تجمع میکروب‌ها و سایر آلودگی‌هاست.

غذاهای ارگانیک مصرف کنید

غذاهای ارگانیک به این دلیل مهم نیستند که ویتامین یا مواد مغذی بیشتری نسبت به غذاهای معمولی دارند، بلکه چون از مواد شیمیایی و سموم و مواد مصنوعی ساخت بشر مانند فروکتوز و شیره‌ی ذرت، مبرا هستند، خوب و مفیدند. با ترجیح دادن غذاهای ارگانیک به غذاهای معمولی، به تغذیه‌ای نزدیک می‌شوید که ۵۰ سال پیش یا قبل‌تر از آن وجود داشته است.

انتخاب های غذایی متخصصان تغذیه، در وعده صبحانه!

بدون اغراق است اگر بگوییم: مواد غذایی نجات بخش زندگی ما هستند. همانطور که انتخاب رژیم های غذایی غلط همراه با قندها و چربیها، نمک، گوشت بیش از حد و کربوهیدرات های تصفیه شده، می توانند ایجاد کننده فجایع بهداشتی باشند، پیروی از عادات غذایی سالم، دفع کننده افزایش وزن، دیابت، بیماری های قلبی و حتی بسیاری از سرطان ها است.

در اینجا سالم ترین گزینه های غذایی که متخصصان تغذیه به وعده صبحانه خود اضافه می کنند و خوردن آنها را به دیگران نیز توصیه می نمایند، معرفی شده است:

تخم مرغ: مصرف این ماده غذایی در هنگام وعده صبحانه باعث تولید انتقال دهنده های عصبی دوپامین، نوراپی نفرین و اپی نفرین می شود و سطح هوشیاری، انرژی و خلق و خو را افزایش می دهد. تخم مرغ همچنین غنی از کولین است؛ نوعی ویتامین ب که برای عملکرد سلولی مناسب، اجباری است. تخم مرغ حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ برای حفظ سلامت قلب است.

آووکادو: چربی و فیبر موجود در آن منجر به سرکوب اشتها شده و از پرخوری جلوگیری می کند. ثابت شده که مصرف تنها نیمی از آووکادو باعث افزایش هورمون لپتین می شود؛ هورمونی که احساس سیری را تقویت می کند.

قهوه: یکی از غنی ترین منابع آنتی اکسیدانی است و مطالعات نشان داده که مصرف منظم این نوشیدنی منجر به کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه و سرطان کبد تهاجمی میشود. کافئین موجود در قهوه سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد.

چای سبز: سرشار از آنتی اکسیدان قوی به نام کاتجین است و مطالعات نشان داده مصرف منظم آن منجر به کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ، سرطان سینه، معده، ریه و پروستات می شود.
زغال اخته: در میان انواع توت ها، این میوه حاوی بالاترین دوز آنتوسیانین ها است؛ آنتی اکسیدانی قوی که منجر به دفع انواع سرطان ها می شود. مصرف فقط یک فنجان زغال اخته در هفته، خطر ابتل به دیابت را تا ۲۳ درصد کاهش می دهد.

بلغور جو: جوی دو سر حاوی بتاگلوتان، یک نوع فیبر است که سطح کلسترول خون را پایین می آورد. دلیل دیگر خوردن جوی دو سر این است که این ماده مغذی حاوی اسیدهای چرب امگا ۳، پتاسیم و فولات است. انتخاب هر نوع از جوی دو سر انتخابی سالم است و تنها باید از خرید انواع طعم دار آن که حاوی شکر است، اجتناب کنید. در عوض می توان با کمی میوه، آجیل، شیر و عسل به راحتی آن را در وعده صبحانه مصرف کرد.

موز: هیچ چیز به اندازه مصرف موز در هنگام صبح شما را از پرخوری در طول روز نجات نمی دهد. موز سرشار از کربوهیدرات های سالم و پتاسیم است که به شما احساس سیری طولانی مدت می دهد. پتاسیم موز همچنین به کاهش فشار خون نیز کمک می کند.

روغن بادام: اگر به تخم مرغ و فراورده های لبنی علاقه ندارید، روغن بادام جایگزین مناسبی است که پروتئین فراوانی دارد. روغن بادام همچنین حاوی چربی های مفید است. کره بادام زمینی نیز گزینه بسیار خوبی برای وعده صبحانه است.

ماست: این محصول لبنی حاوی پروتئین زیادی است و می تواند در سراسر صبح به شما احساس سیری دهد. انتخاب ماست ساده، بدون چربی و اضافه کردن قطعات میوه به آن گزینه مناسبی برای صبحانه است.

جوانه گندم: سرشار از ویتامینE و فولات است و تنها دو قاشق غذاخوری از آن ۱۵ درصد از نیاز شما را به ویتامینE و ۱۰ درصد از نیازتان به فولات را تامین می کند. ویتامینE اغلب در رژیم های غذایی کم است و جوانه گندم می تواند بدن شما را از این نظر در روز بی نیاز کند.

اگر عادت به کندن موهای خود دارید...

98042002

هیچ روشی ثابت شده ای برای پیشگیری از تریکوتیلومانیا وجود ندارد، اما آغاز درمان به محض آغاز نشانه ها می تواند کمک بزرگی به درمان این شرایط کند. فراگیری مدیریت استرس نیز ایده خوبی است، زیرا استرس اغلب محرک رفتار کشیدن و کندن مو است.
افراد مبتلا به تریکوتیلومانیا (اختلال کندن موی وسواسی یا جنون کندن مو) نیازی غیر قابل مقاومت به کشیدن و کندن موهای خود، به طور معمول از پوست سر، مژه ها، و ابروها را احساس می کنند.

به گزارش "وب ام‌دی"، تریکوتیلومانیا نوعی اختلال کنترل تکانه است. افراد مبتلا به این اختلال آگاه هستند که عملی کردن انگیزه های ناگهانی آنها می تواند صدماتی را به همراه داشته باشد، اما توانایی مقاومت در برابر آنها را ندارند. این افراد ممکن است در زمان تجربه استرس، کشیدن و کندن موها را به عنوان روشی برای آرام کردن خود انجام دهند.

نشانه های تریکوتیلومانیا

افزون بر تکرار کشیدن و کندن مو، از دیگر نشانه های این اختلال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- احساس تنش پیش از کندن مو یا هنگام تلاش برای مقاومت در برابر نیاز به کندن مو

- احساس آرامش، رضایت و شادی پس از عملی کردن تکانه کندن مو

- احساس پریشانی یا مشکلاتی در زندگی کاری و اجتماعی به واسطه کندن مو

- برهنگی بخش هایی که تارهای مو کشیده و کنده شده اند

- رفتارهایی مانند وارسی ریشه مو، چرخاندن مو، کشیدن مو بین دندان ها، جویدن مو، یا خوردن مو

بسیاری از افراد مبتلا به تریکوتیلومانیا تلاش می کنند منکر مشکل خود شوند و ممکن است با استفاده از کلاه، روسری و ابروها و مژه های مصنوعی ریزش موی خود را پنهان کنند.

چه عواملی موجب تریکوتیلومانیا می شوند؟

دلیل دقیق تریکوتیلومانیا همچنان ناشناخته است. این شرایط ممکن است با اختلالاتی در مسیرهای مغزی که مناطق درگیر در تنظیم هیجانی، حرکت، شکل گیری عادت، و کنترل تکانه را به هم پیوند می دهند، مرتبط باشد.

همچنین، برخی افراد مبتلا به تریکوتیلومانیا ممکن است به افسردگی یا اضطراب مبتلا باشند. احتمال مشاهده تریکوتیلومانیا در افرادی که سابقه خانوادگی دارند نیز اندکی بیشتر است.

تریکوتیلومانیا چگونه تشخیص داده می شود؟

تریکوتیلومانیا بر اساس نشانه ها و علائم موجود تشخیص داده می شود و آزمایش خاصی برای آن وجود ندارد.

پزشک ممکن است فردی که نشانه های تریکوتیلومانیا را دارد به یک روانپزشک یا روانشناس ارجاع دهد، که طی مصاحبه با بیمار می تواند احتمال ابتلا به یک اختلال کنترل تکانه را بررسی کند.

تریکوتیلومانیا چگونه درمان می شود؟

درمان اصلی برای تریکوتیلومانیا نوعی رفتار درمانی است که به نام «تمرین برگرداندن عادت» شناخته می شود. در واقع، این به معنای جایگزینی یک عادت بد با چیز دیگری است که مضر نیست.

با این روش، افراد مبتلا به تریکوتیلومانیا ابتدا تشخیص این که چه زمانی و کجا نیاز به کشیدن و کندن مو را احساس می کنند را فرا می گیرند. همچنین، آنها چگونگی کسب آرامش و انجام کاری دیگر که به آنها آسیب نمی رساند را فرا می گیرند، که روشی برای کاهش تنش در زمان احساس نیاز به کشیدن مو محسوب می شود.

این کار می تواند به سادگی مشت کردن دستی باشد که آنها برای کشیدن و کندن مو استفاده می کنند. درمان
می تواند به هر گونه تفکر نامطلوب و مضر که ممکن است بر استرس محرک رفتار اضافه کند، رسیدگی کند.

تجویز دارو نیز می تواند بخشی از برنامه درمان باشد. نوعی از ضد افسردگی ها به نام مهارکننده انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) ممکن است در کمک به کاهش نیازهای بسیار شدید مفید باشند. آنتی سایکوتیک(ضد روانپریشی) های آتیپیک مانند الانزاپین یا آریپیپرازول گاهی اوقات ممکن است به صورت تک یا در ترکیب با یک SSRI استفاده شوند.

عوارض مرتبط با تریکوتیلومانیا چیست؟

عفونت، آسیب پوست، و ریزش موی دائمی از عوارض احتمالی تریکوتیلومانیا هستند. ریزش مو و آسیب پوست می توانند به مشکلاتی در زمینه عزت نفس و تصویر بدن منجر شوند. در موارد شدید، برخی افراد ممکن است از حضور در موقعیت های اجتماعی به منظور پنهان کردن ریزش مو اجتناب کنند.

چند نکته برای تقویت سیستم ایمنی بدن

دستگاه ایمنی بدن وظیفه شناسایی سلول ها و مولکول های خودی از عوامل بیگانه و از بین بردن یا بی خطر کردن آن ها را بر عهده دارد. گاهی به دلیل تشابه آنتی‌ژن‌های سلول های خودی با غیر خودی سیستم ایمنی به سلول های خودی حمله می کند. شما می توانید به بهبود عملکرد سیستم ایمنی تان کمک کنید.

ماست ممکن است شما را به خوبی حفظ کند.

مردم اغلب فکر می کنند که خوردن پروبیوتیک ها سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند، اما حقیقت این است که مواد پروبیوتیک نمی توانند معجزه وار جلوی بروز بیماری را بگیرند. اما اگر شما در حال حاضر بیمار هستید و ناچار به استفاده از آنتی بیوتیک می باشید، این محصولات می توانند کمک خوبی باشند.
باکتری های مفیدی در روده وجود دارند که از شما در برابر عوامل بیماری زا و بیگانه محافظت می کنند و موجب اسهال می شوند (دفع عوامل بیماری). آنتی بیوتیک ها، غارتگر روده و دزد این باکتری ها هستند، بنابراین شما را در برابر بیماری ها آسیب پذیرتر می کنند. پس مصرف مواد پروبیوتیک به نفع شماست.

واکسن آنفلوآنزا نمی تواند شما را بیمار کند

هنوز هم در میان مردم افرادی دیده می شوند که درمورد نحوه ی عملکرد واکسن آنفلوآنزا سردرگم هستند.
سیستم ایمنی بدن مانند یک ارتش عمل کرده و به عوامل بیماری زا یا همان پاتوژن ها حمله می کند. بنابراین واکسن ها به عنوان یک مشق نظامی عمل خواهند کرد. آن ها به سیستم ایمنی کمک می کنند تا با این دشمنان بجنگند. بنابراین زمانی که بدن واقعا تحت حمله قرار می گیرد، کمتر احتمال دارد که سیستم ایمنی خطا کند.
برای مثال، واکسن آنفلوآنزا حاوی مقدار کمی ویروس مرده ی آنفلوآنزاست و به سیستم ایمنی شما فشار وارد می کند تا بر علیه عوامل بیگانه آنتی بادی تولید کند. بنابراین وقتی شما در معرض ویروس زنده قرار می گیرید، این آنتی بادی ها، ویروس زنده را کشته و نمی گذارند شما بیمار شوید.

خواب به سیستم ایمنی بدن این اجازه را می دهد که در طول شب بازسازی شود

نکته ای که وجود دارد این است که پس از دریافت واکسن، دو تا چهار هفته طول می کشد تا بدن تان ایمن شود و در این زمان ممکن است در صورت قرار گرفتن در معرض ویروس زنده، بیمار شوید. هر فردی نیاز به تزریق واکسن دارد و هیچ دارویی به اندازه ی واکسن موثر نخواهد بود.

قبل از تعطیلات آخر هفته خوب بخوابید

مطمئن شوید قبل از تعطیلات، 8 ساعت خواب خوب داشته باشید. تحقیقات نشان داده است که پنچ تا شش ساعت خواب شبانه قبل از تعطیلات می تواند احتمال رفع سرفه و عطسه های تان را تا چهار برابر افزایش دهد. خواب به سیستم ایمنی شما این اجازه را می دهد که در طول شب بازسازی شود. در هنگام خواب، بدن تان ماده ای شیمیایی با نام سیتوکین آزاد می کند تا بهتر بتوانید با عفونت ها مبارزه کنید.

با سیستم ایمنی بدنتان همکاری کنید

کار اصلی سیستم ایمنی بدن شما این است که عوامل خارجی در بدن را شناسایی کند. هنگامی که شما در تماس با یک عفونت قرار می گیرید، بدن به وسیله آنتی بادی (که این بیگانه ها را می کشد) تلاش می کند از بیمار شدن تان جلوگیری نماید. بنابراین سیستم ایمنی بدن تان همیشه در حال آماده باش است و سعی می کند شما را سالم نگه دارد.
گاهی اوقات پزشکان با بیمارانی برخورد می کنند که به نظر می رسد همیشه مریض هستند و این به خاطر سیستم ایمنی ضعیف آن هاست. گاهی اوقات هم این سیستم آن قدر فعال می شود که به مناطق دیگر بدن مثل تیروئید و مفاصل حمله می کند و یک بیماری خودایمنی ایجاد می شود. بررسی تاریخچه ی بیماری و سابقه ی خانوادگی می تواند در تشخیص این نوع بیماری ها کمک کند.
در صورتی که به عفونت های مکرر دچار می شوید و یا دارای سابقه ی خانوادگی بیماری های خود ایمنی و ژنتیکی مربوط به سیستم ایمنی هستید، بهتر است تحت نظر پزشک قرار بگیرید. می توانید با برخی آزمایش ها به چگونگی عملکرد سیستم ایمنی پی ببرید.

در واقع این یک سرماخوردگی جدید است

گاهی از برخی افراد می شنویم که می گویند بارها و بارها به یک نوع ویروس آلوده شده اند. باید بگوییم که این امر امکانپذیر نیست، زیرا زمانی که شما به یک نوع خاص از ویروس سرماخوردگی و یا آنفلوآنزا مبتلا می شوید، بدن تان علیه آن آنتی بادی تولید می کند و امکان ندارد مجددا به همان نوع ویروس مبتلا شوید. ولی ممکن است به نوع دیگری از این ویروس مبتلا گردید.
در فصل زمستان انواع مختلفی از ویروس ها در محیط پراکنده شوند و ممکن است شما به چند نوع آن دچار شوید. البته هر چه بیشتر در معرض ویروس های گوناگون قرار بگیرید، ایمنی بدنتان قوی تر خواهد شد.

صبحانه و دیگر هیچ!

98031803

به هزار و یک دلیل بهتر است صبحانه بخوریم، اما به یک دلیل خیلی مشخص، نمی‌توانیم این کار را انجام بدهیم! دلیل ما این است: وقتی از خواب بیدار می‌شویم اشتها نداریم.
اصلاً اول صبح دهان ما مزه‌ی تلخی می‌دهد؛ آن‌وقت چه‌طور می‌توانیم به یک صبحانه کامل فکر کنیم؟ البته تابستان‌ها وضعیت فرق می‌کند. دیر بیدار می‌شویم و فرصت داریم مدت‌ها چرت بزنیم تا کم‌کم اشتهایمان باز شود. ما چنین آدم‌هایی هستیم! نگو که تابستان آن‌قدرها مهم نیست و نگو که اتفاقاً در فصل مدرسه باید حتماً صبحانه بخوریم!

صبحانه چيست؟
البته که صبحانه اولین وعده‌ی غذایی برای تأمین مواد لازم برای بدن است و البته آن‌ها که صبحانه می‌خورند به بدنشان کلسیم، فیبر، روی و آهن بیش‌تری وارد می‌کنند و در وعده‌های غذایی بعدی هم بدنشان ویتامین‌ها و مواد معدنی بیش‌تری جذب می‌کند.

اگر صبحانه بخوريم...
تحقیقات مختلفی در این زمینه صورت گرفته که یکی از معروف‌ترین آن‌ها را پژوهشگران دانشگاه مينه‌سوتا انجام داده‌اند. اين تحقيق نشان مي‌دهد بچه‌هايي كه قبل از رفتن به‌مدرسه صبحانه مي‌خورند، نمره‌هاي ديكته و رياضي بهتري مي‌گيرند، در مدرسه تمركز بيش‌تري دارند و با ديگران بهتر رفتار مي‌كنند و البته نسبت به دانش‌آموزانی که برای خوردن صبحانه از خواب بیدار نمی‌شوند، سالم‌ترند.

با توجه به این نکته که بیش‌ترین فعالیت فکری دانش‌آموزان در ساعت‌هاي آغاز روز است، پس صبحانه باید شامل مواد غذایی‌اي باشد که بتواند یک سوم کل انرژی مورد نیاز روزانه را (معادل600 تا700 کالری برای پسران و حدود 500 تا 600 کالری برای دختران) تأمین کند.

اگر صبحانه نخوريم چه مي‌شود؟
يك انتخاب، خوردن صبحانه است كه به آن اشاره شد. انتخاب ديگر نخوردن صبحانه است كه ببينيم چه تبعاتي دارد: نخوردن صبحانه باعث می‌شود دانش‌آموزان احساس خستگی کنند و در نتیجه عصبی‌تر باشند.

وقتی دانش‌آموز گرسنه باشد انرژی بدنش کاهش پیدا می‌کند و به دنبال کاهش انرژی بدن نیروی کافی برای فکر کردن نخواهد داشت، پس تمرکزش پایین می‌آید و در نتیجه یادگیری او به شدت افت پیدا می‌کند.
به‌طور کلی تغذیه‌ی نامناسب که به میزان کافی آهن، ید و پروتئین وارد بدن نکند، روی رشد ذهنی و بهره‌ی هوشی (IQ ) تأثیر می‌گذارد.

چه بخوريم بهتر است؟
برای تأمین انرژی مورد نیاز بدن در ابتدای صبح انواع نان، مربا، کره، عسل، خامه، حلیم، پنیر، تخم‌مرغ، عدسی و غلات آماده‌ی صبحانه مثل برشتوک توصیه می‌شود. تکه‌هایی از یک سیب برش‌زده به همراه پنیر و گردو که پروتئین و فیبر دارند نیز می‌تواند صبحانه‌ي سالمی باشد.
البته می‌توانید یک تخم‌مرغ سفت شده را بین دو لایه نان گرد سبوس‌دار قرار بدهید و یک پرتقال تازه به صبحانه‌تان اضافه کنید.
اگر باز هم میل نداشتید برای خودتان پیتزای صبحانه آماده کنید؛ به این ترتیب که یک تکه نان ترد را در نظر گرفته، 3 قاشق غذاخوری پنیرکم‌چرب روی آن ریخته و تکه‌های برش‌خورده‌ي گوجه‌فرنگی را روی آن قرار دهید و در پایان حدود یک قاشق چای‌خوری روغن‌زیتون و مقدار کمی نمک و فلفل روی آن بریزید.
حالا برای این که نتایج منفی نخوردن صبحانه را از خودمان دور کنیم بهتر است دنبال راه‌هایی بگردیم كه اشتهایمان زیاد شود. مثل همان تصاویر میزهای صبحانه که در جست‌وجوهای اینترنتی دیدیم و ما را به‌خوردن صبحانه مشتاق می‌کند.
اولین راه این است که شب‌ها کم‌تر شام بخوریم. این کار به احساسش گرسنگی اول صبح خیلی کمک می‌کند. می‌توانیم به خوردن صبحانه‌ای متفاوت فکر کنیم و هم‌چنین به صبحانه به عنوان بخشی از درمان یک بیماری نگاه کنیم و «اشتها ندارم» و «نمی‌توانم بخورم» را کنار بگذاریم و البته بهتر است وعده‌های غذایی را در وقت‌های معین و مشخصی صرف کنیم.
مثلاً صبحانه ساعت هفت صبح، اگر ناهار در مدرسه هستیم ساعت 12 و اگر در خانه صرف می‌کنیم بعد از پایان مدرسه و در نهایت شام را حدود ساعت 9 شب بخوریم.

نکات مثبت و منفی خواب روزانه

98030801

ممکن است در برخی از مطالب خوانده باشید که چرت زدن در طول روز می‌تواند الگوی خواب را به‌ هم بریزد که به نوبه خود باعث می‌شود سلامت کلی تحت الشعاع قرار بگیرد. با این حال بزرگانی هم هستند که به چرت‌زدن قسم می‌خورند. هم ادیسون و هم انیشتین به چرت‌های کوتاه بین فوران نبوغ علمی خود علاقه داشته‌اند. وینستون چرچیل حتی به فشار مدیریت جنگ جهانی دوم اجازه نمی‌داد که جلوی خواب بعد از ظهرش را بگیرد. ناپلئون چرت‌زننده قهاری بود، همین‌طور کندی، روزولت و ریگان. چگونه است که می‌شود چرت‌زدن هم چیز بدی باشد و هم توسط چنین افراد بزرگی با این اهمیت استفاده شود؟ در واقع این که شما از چرت‌زدن چه نتیجه‌ای بگیرید به دو عامل بستگی دارد:
شما چه کسی هستید و چگونه چرت می‌زنید.

چرت‌زدن برای شما چه فایده‌ای دارد؟

چرت‌زدن، اگر به شکل خردمندانه و درست باشد، چندین منفعت در زمینه سلامتی دارد:
انرژی. همان‌گونه که انتظار می‌رود، چرت‌زدن می‌تواند جهش در انرژی روزانه ایجاد کند. این امر به خصوص وقتی سودمند است که شغل شما برای مدت‌های طولانی نیاز به انرژی و تمرکز دارد. شاید به این خاطر است که بسیاری از رهبران جهان به قدرت خواب روزانه اعتقاد دارند. با این حال اگر شما کمتر یا بیشتر از حد مناسب چرت بزنید، ممکن است هنگام بیدار شدن کسل‌تر و خسته‌تر از زمانی باشید که به خواب رفتید. خواب روزانه عملی است که تعادل را حفظ می‌کند. ما بعدتر در همین مطلب به تکنیک‌های بهینه‌سازی خواب روزانه خواهیم پرداخت.
استرس. زمانی که به نظر می‌رسد همه چیز باعث ایجاد حس ناامیدی و مدفون شدن زیر بار مشکلات می‌شوند، استراحت دادن مغز می‌تواند تا حدی کمک‌کننده باشد. خوابیدن در چنین شرایطی به نظر می‌رسد که خلاف عقل باشد، اما در واقع مغز شما بسیاری از پردازش‌های هیجانی خود را زمانی انجام می‌دهد که قسمت‌های پیچیده‌تر به خواب رفته‌اند. دلیلی وجود دارد که چرا چیزها موقع صبح بهتر به نظر می‌رسند. این بدین خاطر است که زمانی که شما بی‌هوش بوده‌اید، مغز شما در حال کار روی مشکلات و اعمال لازم روان‌شناختی برای کنار آمدن شما با این مشکلات بوده است. با توجه به این که استرس نه‌تنها موجب فشار روانی است، بلکه باعث گروه بزرگی از عوارض پزشکی و فیزیکی هم می‌شود، هر چیزی که به جنگ استرس برود، چیز خوبی است.
خلاقیت. چرتی که به اندازه‌ای طولانی باشد که یک دوره خواب REM در آن کامل شود، به مغز شما اجازه می‌دهد که ارتباط‌های جدیدی را شکل‌دهد که ممکن است به شما کمک کند تا از سد مشکلی که نیاز به راه حل خلاقانه داشته است، عبور کنید. متاسفانه چرت‌های کوتاه‌تر در این زمینه کمکی نمی‌کنند. برای کامل شدن یک دوره خواب REM شما به حدود ۹۰ دقیقه خواب نیاز دارید.
بهبود خلق. اگر شما حس خستگی کمتر، خلاقیت بیشتر و استرس کمتری داشته باشید، طبیعتاً خلق بهبود یافته‌ای دارید و خوش‌روترید. این امر هم نه تنها برای خودتان مفید است، بلکه برای اطرافیانتان هم خوب است.

مشکل چرت‌زدن چیست؟

اگر خواب روزانه می‌تواند تمام این اثرات را داشته باشد، پس مشکلش چیست؟ چرت‌زدن هر چقدر هم که خوب باشد، اگر از آن به شکل نادرستی استفاده شود، می‌تواند مشکلات بیشتری از آن‌هایی که حل می‌کند به وجود آورد. برخی افراد برای این که چرت بزنند خلق نشده‌اند. این معمولاً بدین خاطر است که ساعت بدن این افراد به اندازه‌ای طبق برنامه‌شان دقیق تنظیم شده است که یک خواب کوتاه روزانه می‌تواند همه چیز را به هم بزند. خوابیدن در وقت نامناسب می‌تواند ریتم بدن را به هم بریزد و منجر به کمبود خواب و الگوی غذا خوردن نامناسب شود. بیش از این، چرت زدن در زمان نامناسب یا بسیار کوتاه یا بسیار بلند می‌تواند حس خستگی و کسل بودن را در فرد ایجاد کند. این‌جا لازم به ذکر است که قهوه و دیگر نوشیدنی‌های کافئینی مثل نوشابه‌های انرژی‌زا هم می‌توانند الگوی خواب را به هم بریزند، اما در این زمینه با خواب روزانه با احتیاط بیشتری برخورد می‌شود، چرا که ممکن است در بقیه روز هم احساس خستگی ایجاد کند. بنابرین مهم است که چرت‌زدن به درستی انجام شود که ضمن حاصل شدن فواید آن، از مضراتش جلوگیری شود.

چگونه چرت‌زدن خود را بهینه‌سازی کنیم؟

در جهت این که از چرت‌زدن بهره ببرید و از چاله و چاه‌هایش اجتناب کنید، این گام‌های ساده را بردارید:
اگر مشکل بی‌خوابی دارید، چرت نزنید. تا زمانی که الگوی خواب خود را به درستی تحت کنترل نگرفته‌اید، بهتر است که اصلاً چرت نزنید، هرچند که در طول روز خیلی هم خسته باشید.
برای مدت زمان درستی چرت بزنید. بیست تا سی دقیقه زمان مناسبی برای یک چرت کوتاه انرژی‌زا است. ۹۰ دقیقه زمان مناسب‌تری برای بازیابی مفصل انرژی است. خواب بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه برای کامل شدن مراحل اولیه خواب کافی است که در آن مغز شما به خواب سبک می‌رود و پیش از این است که وارد خواب عمیق REM شوید. بیدار شدن در این بازه زمانی پیش از این که به خواب عمیق بروید به شما اجازه می‌دهد که هنگام بیداری سرحال باشید و احساس کسلی نکنید. در پایان بازه زمانی ۹۰ دقیقه‌ای هم دوباره پس از کامل شدن یک دوره خواب عمیق REM، وارد این خواب سبک می‌شوید که زمانی مناسب برای بیدار شدن است. اگر زمانی بیدار شوید که در این بازه‌های زمانی نیست، در واقع چرخه خواب را ناتمام متوقف کرده‌اید که باعث ایجاد حس کسلی و خستگی پس از بیدار شدن می‌شود.
در زمانی ثابت چرت بزنید. چرت‌زدن و عادات خواب خوب همه مربوط به ریتم خواب و بیداری هستند، ساعتی درونی که زمان خواب، بیداری و غذا خوردن را مشخص می‌کند. چرت‌زدن در زمان‌های بسیار متفاوتی در هر روز موجب می‌شود که ساعت درونی شما گیج شود. چرت زدن در تقریباً موقعی ثابت در طول روزها، از طرف دیگر، باعث پایداری ساعت درونی شما می‌شود که منافع خواب روزانه را دو چندان می‌کند.
تا شش ساعت قبل از خواب شبانه چرت نزنید. خواب روزانه‌ای که دیرتر باشد به شما اجازه نمی‌دهد که به شکل طبیعی خسته شوید تا بتوانید دوباره به خواب روید که به نوبه خود موجب بی‌خوابی می‌شود.

۸ پیشنهاد موثر برای پیشگیری از پرخوری ناشی از استرس

98030501

استرس، خشم، غم، اندوه و ... در برخی افراد منجر به روی آوردن بیش از حد به مواد غذایی می‌شود، حتی اگر فرد به هیچ وجه گرسنه نباشد.
میل به خوردن بیش از حد غذا یا همان پرخوری عصبی یک راه مطمئن برای افزایش وزن است و این مشکل زمانی جدی‌تر می شود که شما مبتلا به دیابت، چاقی و یا فشار خون بالا نیز باشید.

افرادی که دچار پرخوری احساسی هستند، احساسات خود را با روی آوردن به غذا برطرف می ‌کنند. به عبارت دیگر به دلیل مسائل احساسی به خوردن رو می‌‌آورند. با این حال توصیه هایی برای کنترل این عارضه وجود دارد:

فرق گرسنگی واقعی و احساسی را تشخیص دهید: گرسنگی احساسی می تواند ناگهان یا در اثر چند موضوع استرس‌زا ایجاد شود یعنی زمانی که نشانه های گرسنگی را ندارید و بدون فکر شروع به خوردن می کنید.

حس‌های مختلف را بشناسید: یکی از دلایل این نوع خوردن ممکن است عصبانی شدن از چیزی باشد و این که به دنبال یافتن آرامش در غذا باشید. ممکن است عصرها یعنی زمانی که احتمال بودن با سایرین کمتر است، بیشتر احساس تنهایی کنید و با این بهانه که غذا آرامش ‌بخش است به آن روی بیاورید. بسیاری از افرادی که دچار خوردن احساسی هستند، می‌ خواهند خلاء های روانی خود را با غذا پر کنند. ممکن است بعد از برگشت به خانه احساس استرس کنید و برای رفع این حالت، به دنبال غذا باشید. ترس و تردید دیگر عوامل بی ‌دلیل خوردن هستند. ممکن است هنگام ترس غذا را دوست قابل اعتماد خود بدانید.

غذایی که می ‌خورید و حسی که دارید را یادداشت کنید: حس‌های ناخوشایند خود را مشخص کنید و یاد بگیرید قبل از روی آوردن به غذا به عنوان منبع آرامش، چطور با احساسات مختلف مقابله کنید.

گزینه‌ های جایگزین پیدا کنید: اگر غذا خوردن شما از روی یکنواختی یا تنهایی است، روش‌‌های دیگری برای گذراندن اوقات فراغت خود پیدا نمایید. تنهایی منجر به غمگینی و غم منجر به جدایی و کناره ‌گیری از مردم خواهد شد.

با اطرافیانتان تماس داشته باشید: دسترسی به دوستان یا خانواده یادآور آن است که افرادی به فکر شما هستند و تنها نیستید.

ورزش کنید: فقط ۱۰ دقیقه پیاده روی هنگامی که احساس می کنید می خواهید غذا بخورید، باعث کاهش میزان استرس شده و میل به خوردن را کاهش می دهد. ورزش می تواند به دلیل آزاد شدن اندورفین، خلق و خوی شما را تغییر دهد.

به طبیعت پناه ببرید: دسترسی به محیط‌های طبیعی و سرسبز اثر فوق العاده ای بر کاهش استرس و کاهش مقدار کورتیزول خون دارد. علاوه بر این می توانید با پیاده روی و داشتن فعالیت بدنی در طبیعت، انرژی بیشتری نیز بسوزانید و به تناسب اندام خود کمک کنید.

لبخند، از ۶ طریق سلامت شما را تضمین می کند!

98030101

تاثیر لبخند بر روی فرایندهای بدن و در نهایت ارتقای سطح سلامت از ۶ راه اثبات شده است :

کاهش استرس: لبخند شما باعث آزاد شدن مواد شیمیایی در مغز می شود که مرتبط با احساسات خوب هستند. دوپامین، سروتونین، و آندورفین از جمله این مواد شیمیایی هستند. این مواد شیمیایی نقش مهمی در کاهش استرس و مقابله موثر با موقعیت های پرفشار نیز دارند.

افزایش خوشحالی: جالب است بدانید که داروهای ضد افسردگی به طور مصنوعی منجر به افزایش انتقال دهنده های عصبی احساس خوب می شوند در حالی که شما با عمل لبخند زدن این کار را می توانید به طور طبیعی انجام دهید.

کاهش درد: اندروفین علاوه بر کاهش استرس، یک خاصیت دیگر هم دارد و آن مسدود کردن سیگنال های درد است. اندروفین در واقع به عنوان یک ضد درد طبیعی عمل می کند؛ البته بدون هیچ گونه عوارض جانبی.

افزایش سلامت قلب: به عقیده محققان روانشناسی دانشگاه کانزاس، لبخند (لبخند از روی اجبار و یا واقعی) باعث کاهش واکنش بدن به استرس شده و ضربان قلب و فشار خون را به طور چشم گیری کاهش می دهد. به گفته این محققان افرادی که لبخند واقعی دارند، با سرعت بیشتری بر شرایط استرس زا مسلط می شوند. بدون شک می دانید که کنترل استرس، داشتن فشار خون و ضربان قلب پایین به سلامت قلب کمک زیادی می کند.

تقویت سیستم ایمنی بدن: خندیدن و یا همیشه لبخند بر لب داشتن، بهترین درمان برای کاهش خطر ابتلا به برخی از سرطان ها و بیماری های مزمن مانند دیابت، آرتروز و بیماری های خودایمنی است. نتایج پژوهش هایی که توسط انستیتو ملی سلامت فرانسه منتشر شده است نشان می دهد که احساسات مثبت مانند احساس شادی، خوشبختی و همچنین خندیدن و لبخند زدن باعث کاهش تولید کورتیزون بزاقی می شود و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

افزایش طول عمر: محققان دانشگاه هاروارد بر این عقیده هستند که افراد خوشبخت عمر طولانی تری دارند. نتایج پژوهش هایی که این محققان در سال ۲۰۰۷ انجام داده اند نشان می دهد که داشتن نگاهی مثبت به زندگی، تاثیر زیادی روی سلامتی افراد دارد. لبخند زدن و داشتن افکار مثبت باعث کاهش خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی، دیابت و فشار خون بالا شده و باعث افزایش طول عمر همراه با سلامتی می شود.

روش های ساده‌ای که می‌توانند انرژی شما را تقویت کنند

98021801

احساس خستگی می کنید؟ در این مقاله سعی داریم روش هایی بدون دخالت کافئین به شما آموزش دهیم تا بتوانید انرژی خود در طول روز را تقویت کنید.
روز خود را با حرکات کششی آغاز کنید!
دکتر سارا گاتفرید، پزشک و مربی یوگا می گوید: حرکات کششی زمانی که درست و به موقع انجام شوند می توانند به اندازه یک فنجان قهوه برایتان انرژی بخش باشند.
این ترفند دوش گرفتن را امتحان کنید!
برای تقویت سریع و ساده انرژی، این ترفند امتحان شده دوش گرفتن را مورد استفاده قرار دهید: بعد از شستشو و درست قبل از اینکه از حمام بیرون بیایید به مدت 30 ثانیه زیر دوش آب سرد بایستید، سپس به مدت 30 ثانیه آب را گرم کنید و بعد از آن دوباره 30 ثانیه آب را سرد کنید. به نظر این کار وحشتناک و زجرآور است اما مطمئن باشید به خوبی جواب می دهد.

برخیز و بدرخش!
گفته می شود راه دادن نور به خانه، پس از اینکه از خواب بیدار شدید می تواند باعث شود ساعت درونی بدنمان تنظیم بماند و خوابیدن در شب را نیز ساده تر می‌کند. اگر امروز موقع بیدار شدن از خواب، اجازه دهید نور به خانه بیاید فردا صبح وقتی از خواب بیدار می شوید احساس تازه تری خواهید داشت.
مطمئن شوید مقدار کالری دریافتی تان درست باشد!
در طول روز مقدار زیادی کالری دریافت کنید تا هم وزنتان افزایش پیدا کند و هم فوق العاده احساس خستگی کنید. اگر هم مقدار کمی کالری در روز دریافت کنید به اندازه کافی مواد مغذی به بدن نرسانده اید که این مورد نیز باعث می شود خستگی بر شما چیره شود. بنابراین دریافت مقدار مناسب کالری بسیار ضروری است.

کمی مدیتیشن فعال را امتحان کنید
مدیتیشن فعال درست مانند نامش است: نوعی از ورزش است که به شما اجازه می دهد در حالی که ورزش می کنید و عرق می ریزید همچنان با ذهنتان مرتبط باشید. دیگر مزایا؟ ثابت شده این نوع ورزش به ذهن و بدن انرژی می بخشد.
قهوه را قطع کنید
این توصیه به نظر متناقض با آنچه می دانیم می آید. دکتر سوزان آلبرس می گوید: آن دسته از بیمارانش که شدیدترین عادات دریافت کافئین را دارند معمولا سخت ترین ها هستند ( این مورد برای آن دسته از افرادی که میزان قهوه خود را کم یا قطع کرده اند کاملا صادق است ). به جای نوشیدن یک فنجان قهوه توصیه می شود از چای که کافئین کمتری دارد استفاده کنید.
چیزی را بو کنید که رایحه لیمویی داشته باشد
انرژی رایحه مرکباتی مانند لیمو، می تواند خلق و خویمان را بهبود ببخشد و ذهنمان را هوشیار نگه دارد. برای دستیابی به تاثیر انرژی‌بخش رایحه می توانید از روغن طبیعی لیمو استفاده کنید و یا در ابتدای صبح، موهای خود را با شامپویی که رایحه لیمو دارد بشویید.
چند دقیقه ای را روی پله ها بگذرانید
با ساده ترین روش مقابله با خستگی عصرگاهی آشنا شوید. بر اساس تحقیقات سال 2017 دانشکده پزشکی جورجیا در آمریکا، بالا و پایین رفتن از پله های با شدت کم می تواند باعث شود تنها در 10 دقیقه، از حالت خسته به فوق العاده پرانرژی تغییر حالت دهید. حتی محققان می گویند این تمرین پله می تواند تاثیر انرژی بخش تری نسبت به کافئین داشته باشد.
با شکر خداحافظی کنید
در پی هر افزایش قندی کاهش نیز وجود دارد. نشان به آن نشان که هر موقع غذایی بسیار شیرین می‌خورید، درست بعد از آن احساس خستگی و نیاز به یک چرت پیدا می کنید. بهترین روش مقابله با این مشکل؟ مقدار قند مصرفی را کم کنید.
نفس بکشید
راز یک تنفس خوب و انرژی بخش؟ دکتر امیلی کیلبرد، فیزیوتراپ و نویسنده می گوید: بیرون دادن طولانی و قوی نفس می تواند خیلی کمکتان کند. سعی کنید از مسیر بینی، هوا را به داخل بکشید به اندازه چهار ثانیه نگه دارید و سپس از راه دهان به مدت چهار ثانیه بیرون دهید.
از بیرون رفتن لذت ببرید
مهم نیست هوا چگونه است، مدتی را بیرون از خانه گذراندن بسیار مهم است: بر اساس تحقیقات سال 2010، بیرون رفتن مخصوصا به جایی که طبیعت را حس کنید سطح انرژی تان را تقویت می کند و باعث می شود احساس سرزندگی کنید.
برنامه خوابتان پایدار باشد
زیاد خوابیدن در روزهای آخر هفته بسیار وسوسه برانگیز است اما تحقیقات نشان داده این کار می تواند بدتر باعث کمبود خواب شود: نداشتن برنامه ای ثابت برای خواب، باعث می شود ریتم شبانه روزی بدن از تعادل خارج شود و باعث مشکل کم خوابی و در پی آن عوارضش می‌شود.
برای انرژی داشتن در کل روز «صبحانه سالم» میل کنید
اگر وعده صبحانه تان سرشار از فیبر باشد، علاوه بر اینکه کمک می کند در طول روز دچار هوس های غذایی نشوید می تواند انرژی تان را نیز تقویت کند. میوه ها و سبزیجات و نان های سبوس دار سرشار از فیبر هستند.
آب بدن را تامین کنید
آیا می دانستید آب، نوشیدنی انرژی زای طبیعی است؟ در تحقیقی که سال 2012 انجام شد محققان متوجه شدند حتی کوچک ترین کم آبی در بدن، می تواند باعث تغییر در خلق و خو و سطح تمرکز فرد شود. به همین خاطر است که باید همیشه آب بنوشید.
به پیاده روی بروید
جدای از این حقیقت که پیاده روی یکی از ساده ترین ورزش ها است، دلایل زیادی در رابطه با سلامت وجود دارد که آن را دوست داشته باشید. تنها 10 دقیقه پیاده روی می تواند روی خلق و خو تاثیر مثبت بگذارد و بیدارتان کند.

درمان سبز

98020401

فواید اثبات‌شده درمان سبز

بسیاری از پزشکان و محققان مراقبت‌های بهداشتی معتقدند طبیعت درمانی که با نام‌های دیگری مانند درمان سبز یا درمان بر مبنای زمین نیز نامیده می‌شود، علاوه بر افزایش سلامت جسمانی، احیاکننده روح و روان است و تاثیر فوق‌‌العاده‌ای در بهبود خلق و خو، کاهش اضطراب، استرس و افسردگی دارد.
پزشکان معمولا پس از تحمل شرایط دشواری مانند درمان سرطان، دیابت، چاقی، فشار خون بالا و افسردگی ، به بیماران راهکاری به نام نسخه طبیعت می‌دهند.
قدم زدن در طبیعت در یک روز آفتابی نسخه‌ای موثر برای رهایی از رخوت روحی است. فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی، ورزش و بازی در محیط باز علاوه بر اثراتی که بر سلامت جسم دارد، راهکاری بی‌نظیر برای مقابله با افسردگی، استرس، افکار منفی است
گاهی قدم زدن در طبیعت سبب خطور راه‌حل‌هایی برای حل مشکلات می‌شود که اثرات آن خیره کننده است.
با توجه به اهمیت این امر، شاخه‌ای علمی نام طبیعت درمانی یا اکو درمانی وجود دارد که به مزایای این روش می‌پردازد.
در این نسخه فرد مورد نظر باید هر روز زمانی را به پیاده روی و گردش در طبیعت و زیر نور ملایم خورشید اختصاص دهد. مطالعات محققان دانشگاه اسکس انگلیس نشان می‌دهد نسخه طبیعت، افسردگی را تا 71 درصد کاهش می‌دهد. این روش به ویژه برای درمان اختلالات خلقی فصلی موثر است. علاوه بر طبیعت گردی و پیاده روی، انجام اموری مانند باغبانی نیز همین تاثیر مثبت را دارد.
محققان مرکز پزشکی بالتیمور از این روش برای رفع خستگی ناشی از درمان در نجات‌یافتگان سرطان سینه استفاده می کنند. در برخی مراکز این روش بخشی از درمان است و اثرات فوق‌العاده‌ای را برجا گذاشته است.

*** طبیعت درمانی روشی موثر برای پیشگیری از دیابت و چاقی

محققان یک مرکز پزشکی در نوادا در آمریکا برای پیشگیری از ابتلا به دیابت و چاقی، کودکان و نوجوانان را وادار به فعالیت‌های فیزیکی در فضای باز می‌کنند. با توجه به افزایش بازی‌های رایانه‌ای و استفاده از تبلت و تلفن‌های هوشمند، دیابت، افزایش وزن و سایر بیماری‌های متابولیک، هم‌نشین اجتناب ناپذیر کودکان در آینده خواهد بود، بنابراین طبیعت درمانی به شدت در این قشر احساس می‌شود. درمان سبز علاوه بر بهبود سوخت و ساز، منجر به افزایش اعتماد به نفس و آرامش کودکان، به ویژه در سنین بلوغ می‌شود. تاری دید، انحنای ستون فقرات، افزایش توده بدنی و خشونت، مهمترین پیامدهای عدم تحرک کودکان است.

***برخی از فواید اثبات‌شده طبیعت درمانی

- ویتامین D مورد نیاز بدن تامین می‌شود
پیاده روی زیر نور ملایم خورشید بهترین روش برای تامین ویتامین D مورد نیاز بدن است. کمبود ویتامین D احتمال ابتلا به سرطان‌های مختلف و بیماری‌های خود ایمنی از جمله ام اس را افزایش می‌دهد.
- استنشاق هوای تازه
مطالعات نشان می‌دهد در یک روز عادی که هوا پاک است، میزان آلودگی هوای منزل 70 برابر هوای بیرون است. منظور از آلودگی، آلودگی ناشی از مواد شیمیایی، پلاستیکی، چاه فاضلاب و سوختن شعله گاز و بخاریست. از طرفی محیط بسته فاقد یون منفی است. یون منفی به دلیل اشعه خورشید یا در مناطق ساحلی وجود دارد و سبب نشاط می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد یون‌های منفی از بروز افسردگی جلوگیری می‌کند.
- بهداشت چشم را افزایش می‌دهد
هنگامی‌که در فضای بسته هستیم، معمولا نور طبیعی به حد کافی وجود ندارد، از طرفی مدام درگیر صفحه نمایش تجهیزات الکترونیکی یا کامپیوتری هستیم؛ ولی به محض اینکه از خانه خارج می‌شویم، با طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها مواجه می‌شویم و نور طبیعی باعث بهبود دید می‌شود.

- میزان برخی هورمون‌های بدن کنترل می‌شود
تحقیقات نشان‌ می‌دهد پیاده‌روی در فضای آزاد و زیر نور ملایم خورشید میزان هورمون های مختلف از جمله کورتیزول و هورمون‌های تیرویید را تعدیل می‌کند و این کار علاوه بر کاهش استرس و افسردگی، ریتم شبانه روزی بدن را تنظیم می‌کند.
- سبب کاهش وزن می‌شود
-سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد
- به افزایش حافظه کمک می‌کند
- اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد
- سبب شفافیت و لطافت پوست می‌شود
- عملکرد کلیه و کبد را بهبود می‌بخشد
- توده بدنی را کاهش می‌دهد
-از پوکی استخوان جلوگیری می‌کند
- از یبوست جلوگیری می‌کند
- احتمال ابتلا به انواع سرطان را کاهش می‌دهد
-از فشار خون جلوگیری می‌کند
- به درمان و کنترل دیابت کمک می‌کند
- میزان کلسترول و تری گلیسیرید را کاهش می‌دهد
- سبب بهبود خلق و خو می‌شود
- روابط اجتماعی را وسعت می‌بخشد

تاثیر خواب بر یادگیری

از آنجا که در دنیای کنونی، یادگیری هم به معنای عام در طول زندگی روزانه و هم به معنای خاص در طی تحصیل و تجربه افراد در نظام آموزشی و تحصیلی، مداوماً رخ می دهد و زندگی افراد و جامعه انسانی برای طی کردن مسیر پیشرفت بصورتی مستمر و بدون وقفه با تجربه یادگیری رابطه دارد بنابراین مطالعه یادگیری و عواملی که نقشی کلیدی در آن دارد مهم است. میزان و کیفیت یادگیری علاوه بر اینکه متأثر از تلاش های آگاهانه افراد در طول روز و ساعات بیداری است، تحت تاثیر خواب، میزان و چگونگی آن نیز قرار دارد. از سویی دیگر، کیفیت و کمیت خواب تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند مراحل خواب و تیپ های شخصیتی خواب (صبحگاهی و عصرگاهی) است که به نظر می رسد خودِ این دو عاملِ مراحل خواب و تیپ های خواب نیز با هم ارتباط دارند. بر همین اساس، هدف مطالعه حاضر با توجه به پژوهش های صورت گرفته ی پیشین، بررسی رابطه بین مراحل خواب و تیپ های خواب با یادگیری تحصیل کنندگان است. در مجموع، با گردآوری شواهدی از پیشینه پژوهشی به نظر می رسد که از یک سو تیپ های صبحگاهی دارای یادگیری کارآمدتری هستند و مرحله خواب REM نیز با یادگیری مرتبط است و همچنین، افراد تیپ  صبحگاهی به دلیل تجربه خواب REM مناسب تر دارای یادگیری مناسب تری هستند و افراد تیپ عصرگاهی به دلیل نداشتن خواب REM مناسب، از میزان یادگیری شان کاسته می شود.

97120902

 

خواب برای جنبه های گوناگون یادگیری زبان ضروری است. با توجه به مفهوم برجسته این اثرات سودمند، خواب بر فرآیندهای فعال شدن مجدد خود به خودی تکیه می کند. مجموعه ای از مطالعات اخیر نشان داده است که القای چنین فرایندهایی برای فعال سازی مجدد دوباره در معرض نشانه های حافظه در هنگام خواب برای افزایش یادگیری لغات خارجی قرار گرفته است. بر اساس این یافته ها، مقاله حاضر به بررسی مدل های اخیر و یافته های تجربی در مورد اثرات سودمند خواب بر یادگیری زبان میپردازد. در نتیجه، عملکرد حافظه از خواب، شالوده های عصبی و نقش مغز خواب در یادگیری زبان خلاصه می شود. در نهایت، ما یک مدل کاری در رابطه با الزامات مورد نیاز نوسانی برای فرآیندهای فعال سازی مجدد موفق و سوالات تحقیق در آینده برای پیشبرد درک ما از نقش خواب در فرایند یادگیری زبان و حافظه به طور کلی ارائه میکنیم.
در جهان چند زبانه امروز، تعامل میان مردم با پس زمینه های فرهنگی و زبانهای مادری مختلف، جزو ویژگی های دائمی است. بنابراین، یادگیری و تسلط زبان های جدید به طور فزاینده مهم است، و روش های بالقوه به منظور تسهیل و سرعت بخشیدن به پروسه یادگیری زبان های خسته کننده برای بسیاری از ما بسیار مطلوب می باشد. با توجه به یافته های اخیر، خواب ممکن است یک حالت ایده آل برای استفاده از چنین روش یادگیری را افزایش دهد . خواب بعد از یادگیری به طور کلی جنبه های یادگیری زبان، اعم از آموزش کلمه به انتزاع و قواعد دستوری را ترویج میدهد2). علاوه بر این، تکنیک های در حال ظهور به عنوان فعال سازی مجدد و هدفمند برای حافظه مربوط به زبانی است که ممکن است اساسا این را تغییر دهد که ما چگونه زبان های خارجی را در آینده یاد میگیریم.
در این بررسی، ما مدل های اخیر و یافته های تجربی را در مورد اثرات سودمند خواب بر یادگیری زبان و همچنین تمرکز ویژه بر مطالعات ارائه میدهیم که به طور فعال در طول خواب جنبه های خاصی از یادگیری زبان را افزایش میدهد. بر این اساس، عملکرد حافظه خواب و نقش آن در یادگیری زبان را مرور خواهیم کرد. علاوه بر این، ما به توانایی مغز خواب را برای پردازش ورودی های حسی شنوایی خلاصه میکنیم، و یک تکنیک اساسی برای افراد یادگیر را افزایش میدهیم. بر این اساس ما یک سری از یافته های اخیر را در رابطه با فعال شدن مجدد هدفمند از واژگان خارجی توسط نشانه گوش دادن در هنگام خواب، تاثیر آن بر یادگیری لغات و فعالیت عصبی مرتبط ارائه نمودیم. در نهایت، ما یک مدل کاری بر روی فعالیت نوسانی در طول خواب از فعال شدن مجدد، تثبیت کننده و یکپارچه سازی کلمات تازه ارائه میکنیم. نتیجه می گیریم که افزایش یادگیری زبان در طول خواب، هدف فعالسازی حافظه (TMR) ، بزار تحقیق جدید و هیجان انگیز، تحریک تحقیقات آینده برای درک بیشتر مکانیسم های عصبی اساسی خواب و مزایای اکتساب زبان و تثبیت آن را فراهم می کند.
خواب برای حافظه مهم است و کمک به تشکیل دسته های ادراکی جدید میکند.
دسته ادراکی پایه و اساس ساختمان روانی جهان خارج بوده و زمینه ساز عملیات شناختی پیچیده از قبیل تشخیص شیء و ارتباط زبانی میباشد. ظرفیت برای به دست آوردن ادراک جدید اساسی برای یادگیری است. یک سوال هسته ای در علوم شناختی این است که چه نوع از تجارب تسهیل گر میباشد. کارهای اخیر در طول خواب در انواع خاصی از یادگیری ادراکی به اهمیت تثبیت حافظه نیز اشاره کرد. مطالعه حاضر می پرسد که آیا خواب می تواند برای تنوع و توانایی به دست آوردن دسته های صدا و گفتار جدید تاثیر گذارد.
تعریف یادگیری یادگیری عبارت است از فرایند تغییرات نسبتا پایدار بالقوه فرد بر اثر تجربه. یادگیری همیشه و در همه جا به طور پیوسته و مستمر صورت می‌گیرد، بر اساس تجربه اتفاق می افتد، به صورت لحظه ای وتصادفی نیست.
به هرگونه فعالیت داوطلبانه که فرد میتواند برای بهبود یادسپاری و یادگیری خود انجام دهد،راهبردهای یادگیری میگویند.راهبردهای یادگیری دو دسته شناختی وفراشناختی را در بر می‌گیرند.راهبردهای شناختی،ابزارهای ضروری برای یادگیری محتوا هستند،اما راهبردهای فراشناختی،زمینه را برای جهت دهی و کاربرد راهبردهای شناختی و نظارت کردن بر آنها را فراهم می سازند و نقش مهمی در فرایند یادگیری ایفا میکنند.
راهبردهای فراشناختی به افراد در افزایش بازده یادگیری کمک می کند. راهبردهای شناختی راهبردهایی هستند که به فرد کمک می کنند تا اطلاعات را پردازش کند، راهبردهایی مانند :راهبردهایی مانند :یادداشت برداشتن و نمودار کشیدن. این راهبردها بسیار بسیار تکلیف مدار هستند، بدین معنی که ممکن است راهبردی برای یک تکلیف مناسب باشد اما برای تکلیف دیگر نامناسب و برعکس. راهبردهای شناختی به دانش آموز کمک می کند تا به هدفی خاص برسد، اما راهبردهای فراشناختی سبب می شوند دانش آموز دریابد که آیا به آن هدف رسیده است یا نه.
شناخت گرایی(cognitiveism) تاکید رویکرد شناختی معمولا، بر ادراک،تصمیم گیری، پردازش اطلاعات و... است این نظریه ها در مخالفت با تداعی گرایی افراطی به وجود آمدند. در واقع این نظریه ها به جنبه هایی از فرایند یادگیری توجه کردند که در نظریه های تداعی گرا کنار گذاشته از نظریه پردازان این حوزه میتوان با نظریه های (gestalt) پردازش اطلاعات و... اشاره کرد.
حافظه و یادگیری به نظر میرسد انسان هر چه دارد (منظور پیشرفت ها) از برکت وجود حافظه (memory) دارد. در واقع اگر حافظه نبود، شواهدی هم برای وجود یادگیری در دسترس نبود. بدین ترتیب حافظه و یادگیری به طور جدایی ناپذیر با هم ارتباط دارند. حافظه یادگیری را با ذخیره کردن تجربیات و یکپارچه کردن آنها را
تسهیل میکند.
برای ثبت، نگهداری و بازخوانی موضوعات یادگرفته شده مراحل سه گانه رمزگردانی(coding), اندوزش (storage) و بازیابی (retrieval) لازم است. و این سه مرحله خود در قالب انواع سه گانه حافظه یعنی حافظه فوری، حافظه کوتاه مدت و بلندمدت مورد بررسی قرار میگیرد.


عوامل موثر در یادگیری: 1-قانون آمادگی 2-قانون اثر3-قانون تمرین 4-قانون تقدم

خواب یک رفتار تکاملی متأخر می باشد که بوسیله ساقه مغز، یک ساختار مغزی دیرینه ی نژادی- یک نمونه نافذ از کارکرد فیزیولوژیکی جدید وابسته به بخش های مغزی قدیمی- تنظیم می شود(هابسن ، 2009). خواب دارای دو مرحله کلی شامل مرحله REM و مرحله NREM است. هم در پستانداران و هم در پرندگان، خواب REM در آغاز زندگی فزونی دارد. در انسان ها میزان خواب REM در سه ماهه ی سوم به نقطه اوج می رسد و پس از تولد، همچنان که زمان بیداری و توانایی شناختی افزایش می یابد خواب REM کاهش می یابد(کان و گاور ، 2010). مطالعات نشان دادند وقتی حیوانات یک تکلیف جدید را یاد می گیرند مدت خواب REM افزوده می شود و اینکه محرومیت از خواب REM با چنین یادگیری تداخل می-کند(هابسن، 2009).
در هنگام رسیدن به خواب مرحله REM، دو سیستم شامل نورون هسته لوکوس سرولئوس (LC) و نورون هسته رافه پشتی به طور کامل خاموش می شوند که به ترتیب مکان نوراپی نفرین و سروتونین هستند. این باعث ایجاد یک تغییر در شیمی مغز ما می شود که بر چگونگی پردازش اطلاعات ذهن ما در مرحله خواب REM تاثیر می گذارد. به عنوان مثال، نورون های هسته لوکوس سرولئوس یک نقش کلیدی در حفظ هوشیاری، توجه و تصمیم گیری ایفا می کنند(کان و گاور، 2010). از سوی دیگر، در طی خواب REM، مدار مغز متشکل از مناطقی که برای کارکردهای اجرایی، فراخوانی حافظه شرح حال، و انتخاب هدف (DLPFC) و برای وضعیت بدن مهم هستند به صورت گزینشی غیرفعال می شود(هابسن، 2009).

  

 

کمبود این ویتامین ها باعث استرس می شود

97120202

ما در عصری زندگی می‌کنیم که اختلالاتی مثل استرس و اضطراب درحال افزایش است و پزشکان هر روز بیش از گذشته داروهای ضد اضطراب و افسردگی تجویز می‌کنند. مطالعات متعدد، ارتباط میان کمبود ویتامین‌های خاص و اختلالات اضطراب و استرس را ثابت کرده است. یک مشاوره ساده با پزشک و استفاده از مکمل‌های ویتامین می‌تواند راه ساده‌ای برای درمان این اختلالات باشد.


ویتامین B

 
مکمل‌های ویتامین B به دلیل تاثیراتی که بر استرس و اضطراب دارند، مدت‌هاست به‌عنوان ویتامین‌های استرس نام برده می‌شوند. مطالعه‌ای که سال 2013 انجام شد و در ژورنال International Scholarly Research Notices به چاپ رسید، نشان داد ویتامین B به میزان چشمگیر باعث بهبود علائم اضطراب و استرس می‌شود و تاثیرات مداومی بر این علائم دارد. براساس تحقیقات، مصرف روزانه 18 گرم اینوزیتول (یک نوع ویتامینB) در مبتلایان اختلالات ترس، افسردگی و اختلال وسواسی جبری مانند داروی ضداضطراب عمل کرده، عوارض جانبی کمتری ایجاد می‌کند. محققان همچنین نشان داده‌اند، میان کمبود ویتامین B6و کمبود آهن با حملات پانیک یا حملات تنفس سریع ارتباط وجوددارد. ویتامین B6و ویتامین B12 نیز در بهبود اضطراب و استرس و افسردگی ناشی از سندرم پیش از قاعدگی نقش دارند.
درکنار استفاده از مکمل‌های ویتامینB، اضافه کردن موادغذایی خاصی مانند سیب‌زمینی، موز و بوقلمون به رژیم غذایی، دریافت بدن از این ویتامین‌ها را افزایش می‌دهد.

ویتامینC

این ویتامین، آنتی‌اکسیدانی شناخته شده است که فواید زیادی برای سلامت دارد. نشان داده شده، ویتامین c در مبتلایان اضطراب، نقش درمانی موثری دارد. براساس مطالعه‌ای که سال 2015 انجام شد، استفاده از مکمل‌های ویتامینc، راه موثری برای درمان و حتی جلوگیری از اضطراب است. اضافه کردن موادغذایی حاوی این ویتامین نظیر مرکبات، گلابی و انواع فلفل می‌تواند تاثیرات بهتری داشته باشد.

ویتامین D

کمبود ویتامین D با بدخلقی، اضطراب و افسردگی ارتباط دارد و ریسک سرطان و دیگر بیماری‌ها را نیز افزایش می‌دهد. مشخص شده، مصرف این ویتامین در درمان اختلال خلقی فصلی (SAD) نیز موثر است. ویتامین D در مواد غذایی انواع ماهی، تخم مرغ یا مکمل‌هایی مانند روغن کبد ماهی وجوددارد. قرارگرفتن در معرض نور آفتاب نیز باعث ساخته شدن ویتامین D و تقویت روحیه می‌شود.

منیزیم

مرکز تحقیقات پزشکی دانشگاه مریلند آمریکا می‌گوید، کمبود منیزیم در بدن به کاهش تولید سروتونین منجر می‌شود. درعین حال نشان داده شده، داروهای ضدافسردگی، سطح منیزیم مغز را افزایش می‌دهد. براساس مطالعات، درمان با منیزیم به بهبود افسردگی و عوارض آن مثل اضطراب و بی‌خوابی می‌انجامد. پودر کاکائو، دانه سویا، موز و ماهی، مواد غذایی سرشار از منیزیم هستند.

راه های طبیعی بهبود توانایی مغز را بشناسید

97120201

محققان توصیه می کنند با بکارگیری برخی راهکارهای طبیعی سلامت روان خود را بهبود بخشید.
محققان برخی راهکارهای طبیعی را برای بهبود سلامت مغز توصیه می کنند که شامل موارد زیر هستند.
خواب کافی داشته باشید
بسیاری از افراد از خواب کامل ۸ ساعتی در طول شب غافل هستند. عدم خواب کافی موجب افزایش استرس و حتی گرسنگی می شود. برای داشتن یک خواب خوب و منظم، هر شب سر یک ساعت معین به رختخواب روید، قبل از خواب از نور مانیتور و موبایل پرهیز کنید و دمنوش های آرامش بخش بنوشید.
ماست بخورید
مطالعه اخیر محققان نشان می دهد پروبیوتیک یافت شده در ماست و مکمل ها می توانند موجب کاهش اضطراب و استرس شوند. اختلالات اضطراب از متداول ترین مشکلات سلامت روان هستند.
تمرین تمرکز حواس
نوعی مدیتیشین موسوم به تمرکز حواس، شیوه معروفی برای تسکین اضطراب و افسردگی روزانه است. این تکنیک لازم است که شما مجددا بر حواس تان تمرکز نمایید، نظیر توجه بیشتر به رنگ ها و بوهای متفاوت در اطراف تان یا طرز نفس کشیدن تان. تحقیقات نشان می دهد در بسیاری موارد تمرکز حواس شیوه موثر درمان دوری از افکار منفی است.
کاهش مصرف قهوه
گاهی اوقات کاهش مصرف قهوه می تواند به بهبود سلامت روان کمک کند. اگرچه برخی مطالعات هم نشان داده اند که مصرف قهوه از مغز در مقابل زوال عقل یا سایر اختلالات شناختی محافظت می کند اما مصرف بیش از ۴ فنجان در روز، یا حدود ۴۰۰ میلیگرم کافئین، می تواند عوارض جانبی شدیدی به همراه داشته باشد و فرد را در آستانه بی قراری، تحریک پذیری، ضربان تند قلب و عصبانیت قرار دهد.
در معرض نور خورشید باشید
ویتامین D فواید متعددی برای سلامت دارد. تحقیق جدید نشان می دهد عدم وجود ویتامین کافی در بدن موجب افزایش علائم منفی در سلامت روان می شود. یافته های اخیر، رابطه بین میزان پایین ویتامین D و اختلالات شناختی را در سرعت پردازش و فصاحت کلام نشان داده است.

علائم قلبی حین ورزش که نیاز به توجه فوری دارند

97111101

بنا به اعلام فدراسیون جهانی قلب، سبک زندگی بی حرکت یکی از عوامل خطر عمده برای ابتلا به بیماری قلبی است و عدم ورزش می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را تا 50 درصد افزایش دهد. دیگر عوامل خطر عبارتند از: رژیم غذایی سرشار از چربی های اشباع شده، دیابت نوع 2، فشار خون بالا، سیگار کشیدن، کلسترول بالا، چاقی، سابقه خانوادگی بیماری قلبی. کاهش این عوامل خطر می تواند شانس شما را برای ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی کم کند و شما را از انجام روش های پزشکی مربوط به قلب از جمله عمل جراحی بای پس نجات دهد.
فعال ماندن یک راه عالی برای کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی است. انجام ورزش های هوازی منظم از قبیل پیاده روی برای بهبود سلامت قلب یک راه ثابت شده است. با این حال ورزش گاهی اوقات می تواند خطر حمله قلبی را افزایش دهد، بخصوص در کسانی که مبتلا به بیماری های قلبی هستند و بر انجام فعالیت های ورزشی خود نظارت نمی کنند.

هشدارها
برای اکثر مردم ورزش یک راه امن برای جلوگیری از بیماری های قلبی است اما شما باید برخی اقدامات احتیاطی را حین ورزش در نظر بگیرید اگر: پزشک تان هشدار داده که یک یا چند عامل خطر ابتلا به بیماری های قلبی را دارید، به تازگی یک حمله قلبی یا سایر بیماری های قلبی را تجربه کرده اید یا قبلا سبک زندگی کاملا غیر فعال داشته اید این مهم است که برایتان برنامه های ورزشی با احتیاط و تدریجی آغاز شود. با پزشک در مورد شروع یک برنامه ورزشی جدید باید حتما مشورت کرد. شما همچنین ممکن است نیاز داشته باشید برنامه های ورزشی خود را زیر نظر پزشک انجام دهید.
علائم خطر
در صورت بروز هر کدام از علائم زیر حین انجام تمرینات بدنی باید با پزشک تان فورا تماس بگیرید:
ناراحتی قفسه سینه: بسیاری از مردم درد ناگهانی در قفسه سینه را به حمله قلبی ارتباط می دهند. اما بسیاری از حملات قلبی همراه با احساس فشار در قفسه سینه همراه با درد در رفت و آمد است. به هر حال در صورت بروز هر گونه درد یا احساس فشار روی قفسه سینه باید ورزش را به طور کامل متوقف کرد و به دنبال مراقبت های پزشکی بود؛ البته اگر درد برای بیش از چند دقیقه طول بکشد.


تنگی نفس: احساس تنگی نفس غیر معمول همراه با ناراحتی در قفسه سینه در طول فعالیت بدنی اغلب پیش ماده برای حمله قلبی است. این علامت می تواند حتی قبل از ناراحتی در قفسه سینه رخ دهد و یا توام با آن باشد.
سرگیجه: در حالی که فعالیت بدنی می تواند به شما احساس خستگی دهد، شما هرگز نباید در حالت سرگیجه ورزش کنید.
اختلالات ریتم قلب: احساس ضربان قلب نامنظم و تپنده حین ورزش نشانه مشکل جدی قلب است. هر گونه ریتم غیر طبیعی قلب حین حرکات ورزشی را فورا به اطلاع پزشک تان برسانید.
ناراحتی در قسمت های دیگر بدن: مشکلات قلبی می تواند در مناطق دیگر بدن نیز ایجاد ناراحتی کند. درد یا فشار روی بازوها، کمر، گردن، فک یا معده از جمله این مناطق هستند. همچنین ممکن است درد از یک قسمت از بدن به قسمت دیگر سرایت کند مانند درد قفسه سینه که به گردن یا شانه، بازو یا کمر منتقل می شود. این علامت ها نشان دهنده مشکلات قلبی است.
تعریق غیر معمول: اگرچه تعریق حین فعالیت بدنی طبیعی است اما اگر همراه با حالت تهوع و عرق سرد باشد، بخصوص در کسانی که قبلا سابقه حمله قلبی را داشته اند، یک علامت جدی است.

چند نکته:
از سلامت خود مطمئن شويد. شروع مجدد ورزش براي کساني که مدت‌ ها است به میزان کم ورزش کرده اند یا هیچ فعالیتی نداشته اند، مسلما با ريسک بيشتري همراه است. فشار ورزشي و شدت انجام فعاليت ورزشي را به آرامي افزايش دهيد و در آن سطحي که در گذشته ورزش مي‌ کرده ‌ايد، شروع نکنيد.
از سن 35 بايد به طور منظم چک ‌آپ پزشکي داشته باشید، چرا که از اين سن، بيماري‌ هاي قلبي، مخصوصا گرفتگي عروق قلب، شايع ‌ترين علت مرگ ناگهاني قلبي است. تشخيص به موقع در مطب يک متخصص قلب مي ‌تواند جان شما را نجات دهد.
فعاليت جسمي و ورزشي مخصوصا براي کساني که مبتلا به بيماري عروق کرونري قلب هستند، جزيي مهم از درمان است. مسلما شدت فعاليت و مرز فعاليت ورزشي بايد به طور دقيق از جانب متخصص قلب مشخص شود تا بيمار با فعاليت زيادي خود را به خطر نيندازد.