پرسش و پاسخ


میشه توضیح بدید چطوری می‌تونیم سرعت مطالعه رو افزایش بدیم جوری که در کمترین زمان هم حجم بیشتری رو مطالعه کنیم و هم با کیفیت درس بخونیم؟!
تصور غلط بسیاری از دوطلبان این است که برای یادگیری بهتر و دقیق تر مطالب را باید با سرعت خیلی کم مطالعه کرد. این مسئله که یادگیری مطلوب نیازمند تمرکز است، غیر قابل انکار است اما اگر سرعت مطالعه شما کمتر از سرعت مطلوب باشد، تمرکز شما کاهش پیدا کند. برای اینکه بتوانید دروس را با کیفیت مطلوب یاد بگیرید، باید با سرعت مطلوب مطالعه نمایید. این سرعت در افراد مختلف متفاوت است.بنابراين بايد سرعت مطالعه خود را در هر واحد مطالعاتی و براي هر درس مشخص كرده و سعي كنيد هر بار نسبت به بارقبل پيشرفت كنيد.برای اینکار باید از هدف گذاری استفاده نمایید. به این صورت که ساعت مطالعه و تعداد تست خود را در هر واحد یادداشت کنید و سعی کنید هر بار مقدار کمی نسبت به واحد قبل این مقدار را افزایش دهید. ابتدا سرعت فعلي خود را ثبت كنيد ،سپس تلاش كنيد سرعتتان را كمي (حدود ٢٠٪‏ ) افزايش دهيد.
من چند روز به شدت خوب درس می‌خوانم و از خودم راضی هستم اما بعد از چند روز به شدت اهمال کار می‌شوم و اصلا نمی‌دانم چطور باید خودم را کنترل کنم.
بهتر است بدانید که انجام دادن کار مستمر و روزانه به صورت یکسان بسیار مهم است. خیلی مهم است که به طور مثال روزانه ساعت مطالعه یکسانی داشته باشید تا اینکه هر روز ساعت مطالعه متفاوتی با روز قبل داشته باشید. با خودتان قرار بگذارید اگر یک روز 10 ساعت درس می‌خوانید, یک روز 8 ساعت و یک روز 3 ساعت, این تفاوت ساعت مطالعه را از بین ببرید و قرار بگذارید روزانه به طور مشخصی برای مثال 5 الی 6 ساعت درس بخوانید. بعد از چندروز میتوانید این ساعت را کم کم افزایش دهید تا به ساعت مطالعه مطلوب خود برسید تا برای خودتان به یک عادت تبدیل کنید.
در اين ماه هاي پاياني هم بايد تست زماندار زد؟
یکی از بهترین دوره ها برای زدن تست زماندار و کسب مهارت های آزمون دادن، دوران نزدیک به آزمون سراسری است.در مباحثی که به تسلط اولیه رسیده اید باید به شیوه زماندار تست بزنید. زیرا هدف تست زنی به شیوه زماندار سنجش معلومات شما نیست و صرفا بررسی مهارت های آزمون دادن شما است. در هر نوبت حداقل در سه درس و در هر درس دو الی سه مبحث انتخاب نمایید. منابع تست زنی شما می توانند تست های علامتدار گذشته، تست های جدید کتب کمک آموزشی باشد. در هر درس کافی است ١٠ تا ١٥ سوال انتخاب کنید تا بتوانید در مدت زمان مناسبی آزمون زماندار را برگزار نمایید. برای کاهش تاثیر عوامل استرس زا در جلسه آزمون سراسری بهتر است در زمان کمتر از زمان استاندارد تست بزنید،این کار به شما کمک می کند تا بتوانید بر عجله و استرس خود غلبه کنید.
در ماه رمضان چطور درس بخوانیم؟
با توجه به کوتاهی شب ها بهتر است تا سه ساعت بعد از افطار و شام اقدام به خواب کنید تا برای سحری بتوانید به راحتی بیدار شوید. خواب میانه روز را نیز نباید فراموش کنید. خوابیدن میانه روز علاوه بر کاهش ضعف و تجدید قوا، موجب تامین رطوبت مناسب برای بدن شما شده و تشنگی شما را نیز کاهش می دهد. البته سعی کنید این خواب بیشتر از دو ساعت نشود. مشکلی که بسیار شایع است این است که بسیاری از داوطلبان از افطار تا سحر را بیدار مانده و در آن ساعت به مطالعه می پدازند. به این نکته توجه داشته باشید که حداکثر یادگیری در روز است و اگر در این ساعات بیدار بمانید علاوه بر ضعف بدن، تمرکز مناسبی برای یادگیری و موفقیت در آزمون ها نخواهید داشت. بهتر است که پس از صرف سحری بیدار مانده و شروع به مطالعه کنید. این روند را تا سه ساعت قبل از افطار ادامه دهید. سپس به استراحت بپردازید. پس از صرف افطار و استراحت نیم ساعته دوباره مطالعه خود را آغاز نمایید. به این نکته دقت نمایید که حداکثر تا ساعت ١٢ شب مطالعه کنید و هیچگاه خواب بین ساعت ١٢ تا٣ نیمه شب را از دست ندهید. داشتن تغذیه مناسب در این دوره به شما کمک می کند تا با انرژی کافی به مطالعه در این دوره بپردازید. برای مثال مصرف زیاد آب یا آبمیوه را در فاصله بین افطار اتا سحری از یاد نبرید تا آب مورد نیاز بدن شما در این بازه زمانی تامین شود.
اگر نتیجه خوبی در آزمون جمع بندی نگرفتیم باید چیکار کنیم؟
ابتدا به طور دقيق آزمون خود را تحليل كنيد و دليل عدم نتيجه گیري خود را پيدا كرده و براي هر كدام از دلايل، تصميم راهبردي اخذ كنيد. اگر علت عدم نتيجه گيري شما، عدم مطالعه و تست زني مناسب است، بايد ساعت مطالعه و تعداد تست خود را ثبت كرده و سعي كنيد هر روز مقدار كمي نسبت به روز قبل پيشرفت نماييد. اگر علت عدم نتيجه گيري شما، فراموشي مطالب است، مرور مطالب را مطابق بازه هاي زماني مرور انجام دهيد. درصورتيكه به دليل دسته بندي مطالب نتوانسته ايد در آزمون نتيجه مطلوبي كسب كنيد، خلاصه نويسي هاي خود را انجام داده تا مطالب به درستي در ذهن شما دسته بندي شوند. بسياري از داوطلبان به دليل شرايط آزمون نمي توانند نتيجه دلخواه خود را كسب كنند. راه حل اين مشكل زدن تست هاي زماندار، با حداكثر شبيه سازي مي باشد تا به شرايط عادت كرده و ميزان تاثيرپذيري شما از شرايط آزمون كاهش پيدا كند. درنهايت اگر به دليل منابع نامناسب آموزشي به درصدهاي دلخواه خود نرسيده ايد، با استفاده از منابع مناسب (منابع تست زني، كلاس و....) مي توانيد بر عدم نتيجه گيري خود غلبه نماييد. بنابراين حتما آزمون خود را تحليل نماييد و مطابق آنچه گفته شد براي هر درس تصميم راهبردي مناسب اتخاذ نماييد تا بتوانيد در آزمون سراسري به اهداف خود دست پيدا كنيد.
اشکالی دارد اگر شب ها نخوابیم و درس بخوانیم ولی صبح ها آن را جبران کنیم؟
هرگز خواب ساعت های ۱۲ تا ۳ نیمه شب را ازدست ندهید، زیرا میزان خواب عمیق در این ساعت ها بیشتر است و در صورتیکه در این مدت خواب مداوم صورت نگیرد، باعث خستگی و بی حوصلگی در طول روز خواهد شد. از طرفي خواب روز نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای خواب شب باشد. بنابراین لازم است ساعت خواب شما در شب بوده و ساعت بیداری و خواب ثابتی داشته باشید. روزانه 5/6 الی 5/8 ساعت را به خواب اختصاص دهید که از این مقدار حداقل باید ۵ ساعت آن به صورت مداوم باشد. در صورتيكه عادت به خواب ظهر داريد نيز، بايد مقدار آن ٧٥ تا ٩٠ دقيقه باشد. همچنین، آزمون سراسری در ساعت های ابتدایی روز برگزار می‌شود و اگر ذهن شما نسبت به خوابیدن در طول روز شرطی شود، تمرکز و کارایی لازم برای پاسخگویی به سوالات نخواهید داشت و نمی‌توانید نتیجه قابل قبولی کسب کنید
موقع درس خواندن خیلی ذهنم درگیر میشه. راه حل چیه؟
فعالانه مطالعه کردن به شما کمک می کند تا ذهن شما فرصت فکر کردن به هیچ موضوعی را پیدا نکند. برای این کار باید از مطالبی که مطالعه می کنید یادداشت برداری کنید. این کار سبب می شود بخشی از ذهن شما که به عوامل حواس پرتی می پردازد به یادداشت برداری مشغول شده و مطالعه با تمرکز بالاتری داشته باشید. سرعت مطالعه خود را کمی افزایش دهید. برای این کار از هدفگذاری استفاده کنید. یعنی قبل از شروع مطالعه مشخص کنید در واحد مطالعاتی خود می خواهید چند صفحه مطالعه کرده و چند تست بزنید و سعی کنید هر بار این تعداد را کمی افزایش دهید.برای مثال اگر در درس دین و زندگی، ٥ صفحه مطالعه کرده و ٢٠ تست زده اید در واحد بعدی هدف خود را به مطالعه ٧ صفحه و زدن ٢٥ تست ارتقا دهید. در هنگام مطالعه یک کاغذ در کنار دست خود قرار دهید و عوامل حواس پرتی و افکار مزاحم خود را در آن یادداشت نمایید تا بار ذهنی شما تخلیه شود و هر روز زمانی را به فکر کردن به نگرانی های خود (آنچه که یادداشت کرده اید) اختصاص دهید
هنگامی که برای مرور در برخی از روزها با تراکم دروس مواجه هستیم، چه کار باید انجام دهیم؟
اگر با تراکم مرور مواجه شدید، بهتر است برخی از مرورهایی که زمان بیشتری از آن‌ها گذشته ‌است را ( مانند 1 ماه بعد، 3 ماه بعد و 6 ماه بعد) چند روز جا به جا کرده و به روزهای با تراکم کمتر اختصاص دهید. با دسته‌بندی اطلاعات به شیوه صحیح، مرور با فواصل زمانی معین و تست‌زنی به شیوه آموزشی (به دلیل افزایش دفعات برای رسیدن به تسلط) می‌توانید سرعت یاد‌آوری خود را افزایش دهید.
برای برخی از درس‌ها (از قبیل زیست و ...) هر کاری انجام می‌دهم درصدم بالا نمی رود. باید چکار کرد؟
یادگیری مباحث یک درس، به ویژه درس‌هایی که ضریب بالایی در آزمون سراسری دارند، احتیاج به تمرین و تست آموزشی بسیار زیاد دارد. پیشرفت درصد و تراز این درس‌ها هم در کوتاه مدت اتفاق نمی‌افتد، پس نگران عدم پیشرفت نباشید؛ قطعاً با برنامه‌ریزی دقیق می‌توانید در این دروس پیشرفت کنید. با مشورت مشاور خود، روش‌هایی چون تغییر کتاب کمک آموزشی، استفاده از تدریس دبیر خصوصی و شرکت در کلاس‌های آموزشگاه و یا آنلاین و افزایش تعداد تست‌های آموزشی و یا ساعت مطالعه در آن درس را به کار بگیرید.
توصیه شما برای وقت کم نیاوردن در آزمون‌ها چیست؟
تکنیک زمان های نقصانی به شما كمك مي‌كند تا در جلسات آزمون بتوانيد زمان خود را مديريت كنيد. از زمان پاسخگویی به سوالات هر درس کمی کم کنید تا زمانی برای مرور در انتهای آزمون ایجاد شود. براي مثال در دروس عمومي، زمان نقصاني هر درس را ١٥ دقيقه قرار داده، تا در نهايت ١٥ دقيقه زمان اضافه براي مرور و بالا بردن درصدهاي خود داشته باشيد. البته اینکه از زمان هر درس چه میزان کم کنید برعهده شما است و به توانایی های شما مربوط می‌شود اما مهم این است که در پایان آزمون حدود ١٠ الي ٢٠ دقیقه در دروس عمومی و ٢٥ الي ٤٠ دقیقه در دروس اختصاصی زمان مرور داشته باشید. زمان هر درس را در ابتدای همان درس نوشته و هر ده سوال یکبار شماره سوال و زمان خود را کنترل نمایید تا زمان را از دست ندهید
من تا الان از تکنیک های تندخوانی استفاده نکردم، از الان به بعد میتونم از این تکنیک ها استفاده کنم یا دیگه دیره و فایده ای نداره؟
باید توجه داشته باشید که برای اینکه مطالعه ی شما مطلوب باشد باید در هنگام مطالعه تمرکز مناسبی داشته باشید. برای داشتن تمرکز مناسب در هنگام مطالعه، باید سرعت مطالعه ی شما مطلوب باشد. تکنیک های تندخوانی به شما کمک می‌کند تا به سرعت مناسبی در هنگام مطالعه برسید. در نتیجه مطالعه ی شما با تمرکز بیشتری انجام می شود و سرعت و کیفیت مطالعه ی شما افزایش می‌یابد. پس حتی اگر تا الان از این تکنیک ها استفاده نکرده اید، بدانید که برای شروع دیر نیست و می‌توانید از الان تا آزمون سراسری مطالب را با سرعت و کیفیت بیشتری مورد مطالعه قرار دهید و نتیجه ی بهتری کسب کنید.
در نوروز بیشتر تست بزنیم یا بیشتر درس بخونیم؟
شما باید به این نکته توجه داشته باشید که تستی خواندن و یا تشریحی خواندن به تنهایی معنایی ندارد و شما باید مطالب را به صورت مفهومی بخوانید. در دروس تمرینی که برای یادگیری به تمرین و تکرار نیاز دارند، پس از مطالعه ی جزوه و کتاب به تست زنی آموزشی بپردازید اما زمان بیشتری را به حل تمرین اختصاص دهید. در دروس خواندنی که برای یادگیری به استدلال و کشف ارتباط بین مفاهیم نیاز است، در ابتدا کتاب یا جزوه را مورد مطالعه و بررسی قرار دهید و سپس به تست زنی به شیوه ی آموزشی بپردازید ، اما زمان بیشتری را به مطالعه اختصاص دهید.
چه تست هایی تست های علامتدار هستند؟
هنگام زدن تست های آموزشی، برخی از تست ها، متناسب با ویژگی های زیر علامتدار می‌شوند تا در زمان های مرور مجددا به آن ها پرداخته شود. از ویژگی اول تست های علامتدار این است که، شما نتوانید به تست مربوطه با اطلاعات جزوه و کتاب درسی خود، پاسخ دهید. در این حالت پاسخ تست را با استفاده از پاسخنامه بیابید و نکته آن را وارد خلاصه نویسی های خود نموده و تست را علامتدار نمایید. اگر تستی خارج از الگوهای متعارف تست زنی بود نیز، آن را علامتدار نمایید. این بدین معنی است که تا به حال با این نمونه تست ها آشنا نشده بودید. بنابراین این نوع تست ها را نیز علامتدار نمایید.
آیا می‌توان مباحثی را از دوره مطالعاتی نوروز حذف کرد؟
ممكن است از دروس يا مباحثي كه حذف كرده ايد سؤالات آساني طرح شود كه عدم پاسخگويي به آن ها ممكن است سبب تغيير نتيجه شما شود. همچنین ممکن است از مباحثی که به دلیل تعداد سوالات کم در آزمون سراسری حذف کرده اید سوالات بیشتری طرح شود و همین مسئله سبب کاهش درصدهای شما شود. هر درس را به صورت آسان يادگرفته و تمرين هاي كتاب درسي را حل كنيد و سپس به حل تست هاي منابع تست زني خود بپردازید. اگر علت عدم نتيجه گيري شما در اين درس عدم يادگيري مطالب است، از منابع كمك آموزشي مناسب از قبيل منابع تست زني مناسب، كلاس و... استفاده كنيد. با استفاده از نتايج آزمون هاي آزمايشي خود مي‌توانيد سطح علمي خود را سنجيده و سعي كنيد هربار مقدار كمي نسبت به آزمون قبل پيشرفت كنيد. بنابراين هيچ درس يا مبحثي را حذف نكرده و سعي كنيد با استفاده از منابع كمك آموزشي مناسب در دروس به تسلط مناسبي در هر قسمت رسيده و درصدهاي مورد نياز خود را براي قبولي در رشته مورد نظر خود به دست آوريد.
تا اواخر فروردین چه حجمی از کتاب‌ها باید خوانده شود؟
پس از اینکه در دی ماه پیش جمع بندی نیمسال اول انجام شد، سعی کنید تمرکز خود را تا دوران نوروز روی دروس نیمسال دوم سال دوازدهم و دروس پایه بگذارید. در دوران نوروز دو مرحله در دروس پایه پیشرفت خواهید کرد و پس از دوران نوروز مطالعه نیمسال دوم سال دوازدهم را ادامه خواهید داد. بنابراین تا پایان فروردین حجم زیادی از دروس را مطالعه کرده اید و آماده برای ورود به دوره رفع اشکال خواهید بود.
من داوطلب کنکور سراسری گروه انسانی هستم مشکلم اینه که روحیه و انگیزه لازم برای درس خوندن ندارم و نیاز به چیزی دارم که بهم انرژی بده و منو مجبور به درس خوندن کنه کلافم و شدیدا مضطرب کنکور؟
روحیه و انگیزه دو موضوع خارجی و جدای از وجود خودتان نیستند که لازم باشد آن‌ها را دیگران به شما بدهند تا بتوانید فعّالیّت مطالعاتی مناسبی داشته باشید. بلکه هم روحیه و هم انگیزه در وجود شخص شما قرار دارد و فقط باید به آن ها مجال بروز بدهید تا سبب موفقیت تان شوند. در قدم اوّل باید برای خودتان هدفی گذاری کنید. هدفی که روشن و واضح ، واقع‌بینانه و قابل دسترس و مکتوب شده باشد. چنین هدفی را لازم است در زمان‌های مختلف و متفاوت مرور کنید تا همواره مدِّ نظرتان قرار داشته باشد. وجود و مرور هدف و نیز هم جهت کردن فعّالیّت‌ها با هدفی که برای خود تعریف می‌کنید سبب انگیزه مندی شما خواهد شد. در گام دوم موفّقیّت‌ها و پیشرفت‌هایی را که در فعّالیّت‌های مطالعاتی داشته‌اید به خودتان یادآوری نمایید. ممکن است فکر کنید که این موفّقیّت‌ها چندان چشمگیر نبوده‌اند. امّا یادتان باشد که یادآوری این توفیقات هرچند کوچک و مختصر باشند سبب می‌شود روحیه‌ی بهتری پیدا کنید و قدم‌های مؤثّری بردارید. پیشنهاد می‌کنیم هم اکنون هدف گذاری و نیز نوشتن توفیقات‌تان را آغاز کنید. این کار آغاز قدم‌های پر اثر بعدی خواهدبود.
من ترتیب دفترچه سوالات رو عوض کردم ولی نتیجه خوبی نگرفتم، چه راه حلی دارید؟
چینش دروس در دفترچه آزمون سراسری اتفاقی نیست به طور مثال در دفترچه عمومی دروس زبان عربی و زبان انگلیسی به عنوان درس دوم و چهارم برگزیده شده اند. چرا که انتقال بی درنگ از یک زبان خارجی به زبان خارجی دیگر کار دشواری است و اگر این دو درس به صورت پی در پی پاسخ داده شوند، سطح عملکرد شما در مبحث دوم کاهش پیدا خواهد کرد. توصیه ما این است که ترتیب سوالات دفترچه های آزمون را رعایت کنید. اما اگر فکر می کنید ترتیب دیگری برای شما بهتری است حداقل آن را در پنج آزمون آزمایشی امتحان کنید. اگر درسی که بیشتر مسلط هستید را برای اینکه بهتر پاسخ دهید ، به ابتدا منتقل کنید و آن درس در آزمون های آزمایشی یا آزمون سراسری سوالات سختی داشته باشد، به دلیل توقع متفاوتی که برای خود از آن درس ایجاد کرده اید، توانایی روحی شما افت خواهد کرد و دچار اضطراب می شوید.
پیشخوانی خیلی طول میکشه، چیکارکنم؟
برای یادگیری دقیق تر و عمیق تر مطالب باید قبل از حضور در کلاس آن ها را پیشخوانی کرده و سوال گذاری نمایید. پیشخوانی باید به صورت بررسی اجمالی فصل یا بخش مورد نظر شما باشد با هدف آشنایی کلی با فصل. در این مرحله به این مفهوم برسید که قرار است چه چیزی را یاد بگیرید (این کار انگیزه شما را نیز برای ادامه مطالعه موضوع بیشتر می کند.)توجه داشته باشید که مرحله پیشخوانی فقط برای ایجاد آمادگی اولیه است و برای هر فصل یک الی سه دقیقه نیاز به زمان دارد. در صورت مطالعه عمیق تر و جدی تر و یا اختصاص زمان بیشتر، احساس کاذب یادگیری ایجاد می شود که سبب کاهش تمرکز و جدیت شما در مرحله یادگیری خواهد شد. از طرح چند سوال با استفاده از اطلاعات مرحله پیشخوانی استفاده کنید. این کار سبب می شود تمرکز و کنجکاوی شما بیشتر شود و مطالب را با عمق بیشتری یاد بگیرید.
مرورها و خواندن الگوهای یادآوری برایم وقت گیر هستند چون باید تمام مطالب خوانده شوند، چطور می‌توان این زمان را کاهش داد؟
نباید مرور را با دوباره خواندن اشتباه گرفت، مرور به معنای یادآوری ذهنی مطالب یادگرفته شده است. شما باید در واحد مرور از روی الگوی یادآوری خود ابتدا عنوان را دیده و سپس سعی کنید نکات اصلی را یادآوری کنید و با دیدن نکات اصلی، نکات فرعی را یادآوری ذهنی نمایید. یا در حاشیه نویسی، الگوی یادآوری ابتدای هر درس را مشاهده کرده و سعی کنید محتوای کلی درس را یادآوری کنید، سپس، با دیدن عناوین پاراگراف‌ها، محتوای پاراگراف را یادآوری نمایید و در نهایت هنگامی که سوالات حاشیه‌ی کتاب را می‌بینید به آن‌ها پاسخ دهید. در مورد فیش نویسی‌های خود نیز معنی لغات یا بخش مقابل فیش را یادآوری کنید. در این حالت شما می توانید درستی یادآوری خود را در سرعت بالا کنترل نمایید و در صورت لزوم نکات فراموش شده را دوباره حفظ کنید. لزوم مرور مطالب انتقال اطلاعات و حفظ آن‌ها در حافظه بلند مدت است. بنابراین به شیوه صحیح مرور کرده تا مطالب در حافظه به تثبیت برسند.
آیا می‌توان بدون نوشتن خلاصه‌نویسی موفق شد؟
مطالعه چندین مرحله دارد و یکی از مهم‌ترین آن‌ها خلاصه نویسی است، بنابراین بدون انجام دادن این مرحله، مطالعه کامل نخواهد شد. نتایج حاصل از خلاصه‌نویسی فقط در این مورد که یک منبع مناسب برای مرور دروس باشد، جمع نمی‌شود. جلوگیری از حواس‌پرتی هنگام مطالعه و تمرکز حواس، یادگیری بهتر مفاهیم به دلیل درگیر شدن بخش خالی ذهن و یادداشت برداری هنگام مطالعه همگی از دستاوردهای خلاصه‌نویسی می باشند. اما به طور کلی نمی‌توان گفت باعث عدم موفقیت شما خواهد شد اما به طور قطع به یقین باعث افت کیفیت مطالعه شما خواهد شد.
در دروسی که تدریس شده و مطالعه شده ولی هنوز تسلط نداریم باید چه کار کرد؟
یادگیری دروس و رسیدن به تسلط در آن‌ها به سرعت اتفاق نمی‌افتد. این فرآیند چندین مرحله دارد، قبل از تدریس دبیر مطلب را پیش‌خوانی کنید، پس از تدریس آن را با دقت و موشکافانه و صرف زمان زیاد مطالعه کرده و همراه با مطالعه تست آموزشی به تعداد زیاد و با جزوه باز حل کنید. اگر تست‌های مربوط به یک کتاب کمک آموزشی از یک مبحث تمام شد، با مشورت مشاور خود کتاب کمک آموزشی جدید تهیه کنید. در صورتی که احساس ضعف در آن مبحث دارید از دبیر خصوصی و آموزشگاه استفاده کنید. به توانایی‌های خود اطمینان داشته باشید و به امید رسیدن به موفقیت بر تلاش خود بیفزایید.
هنوز عادت به شب امتحان خوندن دارم، بايد اين عادت رو ترك كرد؟ چطور؟
در صورتیکه عادت به مطالعه شب امتحانی دارید باید به این نکته دقت داشته باشید که مطالعه شب امتحانی سبب کاذب شدن نتیجه امتحان خواهد شد. ممکن است در حال حاضر به دلیل کم بودن مباحث آزمون شما توانایی مطالعه شب قبل از آزمون را داشته باشید اما، شب قبل از آزمون سراسری به دلیل زیاد و حجیم بودن مباحث این اتفاق نخواهد افتاد و سبب استرس خیلی زیاد و عدم نتیجه‌گیری شما خواهد شد. بایستی اولویت شما رسم الگوهای یادآوری از دروس باشد تا علاوه بر یادگیری بهتر مطالب، سبب می‌شود بتوانید مرورهای منظمی داشته باشید و این موضوع سبب انتقال اطلاعات به حافظه بلند مدت شما خواهد شد و شما از مرورهای شب امتحانی بی‌نیاز خواهید شد. در حال حاضر در دوران جمع‌بندی نیمسال اول، اقدامات دروس نیمسال‌اول سال آخر را تکمیل کنید و پس از امتحانات سعی کنید درس هر روز را همان روز بخوانید. خواندن درس هر روز همان روز سبب می‌شود دروس را سریعتر یاد گرفته و بتوانید با دفعات بالاتری آن‌ها را مرور نمایید. به مرور زمان این عادت را ترک کنید. در انتهای هفته تمامی اقدامات و مطالعه دروسی که برای مثال تا دوشنبه امتحان دارید مطالعه کرده و در طول هفته به تدریج فعالیت‌های خود را تا انتهای هفته تکمیل نمایید. این روند اصلاحی ممکن است دو الی سه هفته به طول بیانجامد.
آیا تست زنی زماندار سبب افزایش استرس من نمی‌شود؟
یکی از اهداف تست زماندار انجام رفتارهای منطقی و به دور از شتاب در آزمون سراسری است. تست زماندار شاید در ابتدا سبب استرس شما به دلیل کمبود وقت شود، اما به خاطر داشته باشید تکرار یک رفتار سبب می‌شود آرامش شما زیاد شود. بنابراین تست‌های زماندار را با حداکثر شبیه‌سازی پیش ببرید تا بتوانید با آرامش کامل در جلسه آزمون سراسری حاضر شوید.
چگونه می‌توان سرعت محاسبات را افزایش داد؟
برای افزایش سرعت محاسبات سعی کنید در منزل محاسبات خود را به صورت ذهنی انجام بدهید و از ماشین حساب استفاده نکنید. از آنجا که محاسبات مربوط به دروس تمرینی می‌شود، افزایش تست‌زنی به شیوه‌ی آموزشی و مطالعه‌ی کامل پاسخنامه‌ی تشریحی جهت یادگرفتن روش صحیح محاسبات می‌تواند به شما کمک بسیار زیادی کند.
درصورتی‌که خلاصه‌های ما ناقص است، باید خلاصه‌های ناقص را وارد مرور کنیم؟
مرور از روی خلاصه نویسی صورت می‌گیرد. بدین ترتیب که زمانی که دبیر بخشی از یک فصل را تدریس می‌کند آن را مطالعه کرده و به صورت چرک نویس خلاصه کنید، زمانی که تدریس کل فصل به اتمام رسید، خلاصه‌ها را پاکنویس کرده و مرور کل فصل را به صورت منظم شروع کنید. می‌توانید از بازه‌های مروری که در ان‌ها زمان اضافه می‌آورید و یا در دوره‌های جمع‌بندی خلاصه‌نویسی‌ها بپردازید.
چگونه باید آزمون را جدی بگیرم؟
یکی از دلایل عدم نتیجه‌گیری داوطلبان در آزمون‌های آزمایشی عدم جدیت در آزمون‌ها است. در این حالت، به علت اینکه آزمون را جدی نگرفته‌اید سریع خسته شده و بدون تلاشی جلسه آزمون را ترک می‌کنید و یا صرفا به برخی سوالات پاسخ می‌دهید. یکی از راه‌حل‌های بسیار مهم غلبه بر این موضوع این است که شما فرض کنید جلسه آزمون آزمایشی، آزمون سراسری شما می‌باشد. در این حالت هر لحظه احساس خستگی کردید با فکر کردن به این موضوع که این آزمون، آزمون سراسری است می‌توانید بر حس عدم جدیت خود غلبه نمایید.
چه کار کنم تا تعداد غلط‌هایم در آزمون کمتر شود؟
آزمون‌های آزمایشی خود را بسیار دقیق تحلیل نمایید و نقاط ضعف و قوت خود را بررسی کنید. اگر علت عدم نتیجه گیری شما علمی است سعی کنید با ابزار کمک آموزشی مناسب از قبیل کلاس، منابع تست زنی، معلم خصوصی و ... این مشکل را حل کنید. اما اگر علت عدم نتیجه گیری شما مهارتی است باید سعی کنید با گرفتن تصمیم‌های راهبردی مناسب و تکرار آن‌ها در تست‌های زماندار این مشکل را برطرف نمایید. برای مثال اگر مشکل بی‌دقتی دارید، لیست بی‌دقتی‌های خود را یادداشت کرده و قبل از تست‌های زماندار آن را مرور کنید.
مگر نباید تنوع مطالعاتی داشته باشیم و درس ها را پشت هم نخوانیم؟ میتوان در دوران جمع بندی هم همان روند را ادامه داد؟
بله، رعایت تنوع مطالعاتی یکی از اصول مطالعه است و کیفیت یادگیری را بالا میبرد. اما در دوران جمع بندی به دلیل شرایط متفاوت با باقی دوره ها،پیشنهاد می شود بین ۱ تا ۳ روز برای هر درس زمان گذاشته شود و اقدامات باقی مانده از آن درس تکمیل شود و بعد به سراغ درس بعدی رفت. علی الخصوص برای داوطلبان در حال تحصیل که در دی ماه مشغول امتحانات نیم سال اول هستند، در دوران امتحانات می‌توانند یک درس را پشت سرهم مطالعه کنند و بعد از اتمام دوران جمع بندی دوباره به حالت قبل بازگردند.
با اینکه مرور‌ها را با کیفیت خوب انجام می‌دهم ولی باز هم در زمان امتحان نکات را فراموش می‌کنم. راه حل چیست؟
شما در هنگام انجام مرور نباید مطالب را روزنامه وار بخوانید. در اصل مدام باید در حال درس پرسیدن از خودتان باشید. در ضمن در مرور‌های یک ماه به بعد توصیه می‌کنم برای هر مطلبی که می‌خواهید مرور کنید تست هم بزنید. در این صورت تسلط شما بیشتر خواهد شد. همچنین صرفا انجام مرور موجب عدم فراموشی نخواهد شد ، شما باید حداقل تعداد تست هفتگی را در دروس مختلف ، در برنامه خود نیز رعایت کنید تا به تسلط برسید.
اگر كسي تازه شروع به مطالعه كرده و از آزمون ها عقب باشه، اولويت مباحث آزمون هاي قبلیه يا بعدي؟
در حال حاضر اصلا به مباحث آزمون های قبلی فکر نکنید و اولویتتان فقط بودجه بندی آزمون های بعدی باشد. چراکه شما باید بتوانید خودتان را با یک برنامه استاندارد هماهنگ کنید و همگام با آن جلو بروید. اگر دروسی هستند که پیش نیاز مباحث آزمون های بعدی هستند لازم است تسلط نسبی به آن ها داشته باشید. برای اینکه دچار استرس نشوید لطفا یک لیست از دروس عقب مانده خود تهیه کنید و سعی کنید آن ها را در واحدهای جبرانی مطالعه کنید. در صورتی که به تمامی سر فصل ها نرسیدید, اصلا نگران نباشید و مطالعه آن ها را موکول به دوران جمع بندی نیم سال اول یا نوروز کنید و تمرکز خود را بر آزمون های بعد بگذارید.
راه جلوگیری ناامیدشدن از کنکور و درس نخواندن چیه؟
موثرترین راه غلبه بر این احساس یادآوری اهدافتونه. اهدافتون رو مکتوب یادداشت کرده و روزانه زمانی برای فکر کردن به این اهداف اختصاص بدید و به خاطر داشته باشین که برای رسیدن به این اهداف نیاز به تلاش و پشتکار دارید. روزانه به طور منظم و هرروز به مدت ١٥ الی ٣٠ دقيقه ورزش کنید. ورزش باعث نشاط و شادابی شما می‌شه و تمرکز شما رو بالا می‌بره. این ورزش ها بهتره ورزش‌های هوازی مثل طناب زدن، دویدن، راه رفتن سریع و... باشن. از مکالمه و رفت و آمد با افرادی که حس منفی و نگرانی به شما القا می کنن دوری کنید! اگر این حس در حال حاضر مانع از پیشروی شما شده، پیشنهاد می‌کنیم یک روز استراحت کنید و بدون کنکور زندگی کنید. شما باید از این استراحت به عنوان دورخیزی برای یک پرش قوی تر برای رسیدن به هدف استفاده کنید بنابراین نباید نگران بشید و عذاب وجدان داشته باشید.
من سر امتحان ها درست وقتی به سوالای فیزیک و شیمی می رسم خوابم می گیره و تمرکزم رو برای حل سوالای حل کردنی از دست می دم و فقط می تونم حفظی ها رو بزنم . چیکار کنم؟
داوطلب گرامی، سلام و وقت بخیر اگر در جلسه آزمون هرعاملی (سخت بودن سوالات، خستگی ذهنی و....) توانایی شما را کاهش داد، از تکنیک وقفه آزمون استفاده کنید. در ابتدا به خود استراحت دهید. استراحت به شما كمك مي كند تا آرامش شما باز گردد. نگران وقت نباشید، اگر چند دقیقه به خود استراحت دهید و با انرژی بیشتری آزمون را ادامه دهید، بسیار ارزشمند تر از وقتی است که با خستگی و فشار به سوالات پاسخگویی می دهيد. چند نفس عمیق بکشید و یک ماده قندی مانند خرما یا شکلات میل کنید.اکسیژن و گلوکز از اصلی ترین نیازهای مغز شما هستند و با این کار می توانید بر خستگی ذهنی خود غلبه نمایید. اگر خستگی شما جسمی است، روش صحیح نشستن (ستون فقرات نسبتا به صورت عموی، قفسه سینه باز و....) را رعایت نمایید و برای افزایش جریان خون (رسیدن اکسیژن و گلوکز به مغز) یک تحرک جسمی کوچک (مانند کشش عضلانی درجا و...) داشته باشید. تصویر یک کوه پوشیده از برف را به مدت پنج ثانیه در ذهن خود تجسم کنید. اين كار به شما ميكند تا حافظه کوتاه مدت خود را تخليه كرده و بتوانید با تمرکز بیشتری به سوالات پاسخ دهید. بنابراین بهتر است قبل از درس زبان انگلیسی و قبل از هر درس اختصاصی از این تکنیک وقفه آزمون استفاده کنید تا بتوانید با حداکثر انرژی در طول جلسه آزمون به سوالات پاسخ دهید.
بااینکه هنوزخیلی تاکنکورمونده اما من ازالان استرس دارم ونگرانم میترسم نرسم بخونم،ذهنم درگیره ممنون میشم راهنماییم کنید.
داوطلب گرامی، سلام و وقت بخیر یکی از دلایل ایجاد استرس، نگرانی ها و افکار منفی است. برای اینکه بتوانید استرس خود را کنترل نمایید بهتر است لیست نگرانی های خود را یادداشت کنید و در روز زمانی را به فکر کردن در مورد آن ها و پیدا کردن راه حل مناسب اختصاص دهید. این کار باعث می شود افکار مزاحم که سبب عدم تمرکز و استرس شما می شود از بین بروند و شما بتوانید با تمرکز بیشتری به مطالعه و پیشروی بپردازید. بسیاری از داوطلبان به دلیل شرایط جلسه آزمون سراسری دچار استرس می شوند، راه حل جلوگیری از این شرایط این است که هر روز زماني را به فكر كردن در مورد روز آزمون سراسري اختصاص دهيد كه در آن روز در بهترين وضعيت خود قرار داريد. مثبت فکر کنید تا بتوانید با آرامش بیشتری برنامه مطالعاتی خود را پیش ببرید. هر روز ١٥ تا ٣٠ دقيقه ورزش کنید. ورزش و دویدن سبب ترشح هورمون اندروفین در بدن شما شده که این هورمون سبب نشاط و شادابی و کاهش استرس می شود. بنابراین ورزش را حتما در برنامه این روزهای خود قرار دهید. علاوه بر این ورزش سبب افزایش تمرکز شما نیز خواهد شد. درصورتیکه هیچ یک از موارد فوق سبب آرامش شما نشد، پیشنهاد می شود به متخصص (روانشناس) مراجعه نمایید. این متخصصان می توانند با ارائه تمرین های مناسب به شما در کسب آرامش کمک کنند.
من هرچی می خونم حس می کنم یادم رفته و همش نگرانم چیکار کنم؟
داوطلب گرامی، سلام و وقت بخیر از نظر مشاوره ای، سه نوع قصد یادگیری وجود دارد: کنفرانسی، تشریحی و تستی. اگر مطلبی را به قصد زدن تست (یادآوری جزئیات با دیدن سوال و گزینه ها) مطالعه کنید و بخواهید آن را به صورت کنفرانسی (توضیخ دقیق بدون دیدن جزئیات) یادآوری کنید، قطعا نمی توانید و این دلیلی است که شما فکر می کنید مطالب را فراموش کرده اید. در صورتیکه اگر تست ها و گزینه ها را ببینید، مطالب برای شما تداعی می شود. هنگام مرور دروس، برای هر درس مطابق با نوع آن درس (تمرینی و حفظی) مرور را انجام دهید. برای دروس تمرینی (مانند ریاضی ، فیزیک، مسائل اقتصاد، زبان فارسی و.....) ابتدا خلاصه نویسی های خود را مرور کرده و سپس به حل تست های علامتدار خود بپردازید. برای دروس حفظی (مانند تعاریف فیزیک، زیست شناسی، منطق، جامعه شناسی، دین و زندگی و.....) بهتر است کتاب درسی و خلاصه نویسی های خود را سریع مرور نمایید. درصورتیکه مطابق برنامه عمل کنید می توانید چندین بار دروس را مرور کرده و تست های خود را کامل نمایید. بنابراین نگران مطالب فرموش شده نباشید. اولا مطالب را به شیوه درست بازیابی کنید، ثانیا با مرور دروس مطابق آنچه در بالا توضیح داده شد می توانید نقاط فراموشی خود را بیابید.
فاصله بین مطالعه درس ها یا درسنامه های یک کتاب با زدن تست های همون بخش باید چه قدر باشه؟
داوطلب گرامی، سلام و وقت بخیر بلافاصله پس از مطالعه مبحث مورد نظر خود تست آموزشی (حتی به مقدار کم) بزنید تا آموزش شما کامل شود. هدف از تست زنی آموزشی، تکمیل آموزش شما است. بنابراین حتما در طول هفته و در واحدهای مطالعاتی خود تا بیشترین میزان ممکن، تست های آموزشی بزنید و هر هفته نسبت به هفته های قبل مقدار کمی پیشرفت کنید. براي دروس تمريني مانند فيزيك و رياضى و... بايد بيشتر زمان واحد مطالعاتي خود را به تست، و براي مطالعه دروس خواندني مانند دين و زندگي، بيشتر زمان واحد مطالعاتي خود را به مطالعه بپردازيد و بلافاصله پس از مطالعه تست بزنيد. بنابراین باید پس از مطالعه تست زنی خود را آغاز کنید و در هنگام تست زنی نکات مهم را استخراج کرده و وارد خلاصه نویسی های خود نمایید تا فرآیند یادگیری شما تکمیل شده و بتوانید در آزمون سراسری به نتیجه دلخواه خود دست پیدا کنید
با وسواس مطالعه چی کار باید کرد؟
این تصور غلط را که برای یادگیری بهتر و دقیق تر مطالب را باید آرام مطالعه کرد را اصلاح نمایید. درست است که یادگیری مطلوب نیازمند تمرکز است ولی اگر سرعت مطالعه شما کمتر از سرعت مطلوب باشد، تمرکز شما کاهش پیدا کند. برای اینکه بتوانید دروس را با کیفیت مطلوب یاد بگیرید، باید با سرعت مطلوب مطالعه نمایید. این سرعت در افراد مختلف متفاوت است.بنابراين بايد سرعت مطالعه خود را در هر واحد و براي هر درس مشخص كرده و سعي كنيد هر بار نسبت به بارقبل پيشرفت كنيد. برای اینکه بتوانید هر بار پیشرفت کنید،در هر واحد مطالعاتی هدفگذاری کنید. ابتدا سرعت فعلي خود را ثبت كنيد. ابتدا سرعت فعلی خود را یادداشت کنید. (براي مثال در يك واحد مطالعاتي ٣ صفحه عربی مطالعه كرده ام)،سپس تلاش كنيد سرعتتان را كمي (حدود ٢٠٪‏ ) افزايش دهيد. (اين بار تصميم بگيريد ٤ صفحه عربی را در يك واحد مطالعه نمایید.) تصور غلط دیگری که باید اصلاح کنید این است که برای موفقیت در امتحانات یادگیری همه جزئیات لازم است. اگر براي یادگیری همه جزئیات سرعت مطالعه خود را کاهش دهید، در واقع به خاطر مقدار بسیار کمی از مطالب، فرصت تکرار و مرور حجم زیادی از مطالب را از دست می دهید. نگران نکته های از دست رفته نباشید، شما می توانید با مرور و حل تمرین نکات فراموش شده را پیدا کرده و آن ها رافرا بگیرید. بنابراین حتما هنگام مطالعه، با سرعت مطلوب مطالعه کنید و تصورهای غلط خود نسبت به مطالعه را تغییر دهید تا بتوانید با مرور و حل نمونه سوالات نهایی به تسلط قابل قبولی دست یافته و نمره مورد نظر خود را کسب کنید.
راجع به تراز توضیح می دید؟ اینکه اصلا چی هست و چه طور محاسبه می‌شه؟
تراز میزان سختی و آسانی دروس را به نسبت شرکت کنندگان نشان می دهد.مثلا اگر شما در امتحانی در کلاس خود با کسب درصد ٣۰نفر اول شده اید یعنی سوالات امتحان مورد نظر سخت بوده و در صورتیکه با همین درصد رتبه خوبی کسب نکرده باشید یعنی سوالات آسان بوده است. اگر بخواهیم یک مثال دیگر بزنیم : در آزمون های آزمایشی اگر در درسی حدود درصد ۶۰% را کسب کرده اید و تراز شما عدد ۹۰۰۰ را نشان می دهد این بدین معناست که سوالات این درس سخت بوده است یا اگر در درسی درصد ۸۰% دارید ولی تراز شما ۸۰۰۰ است بدین معناست که سوالات این درس آسان بوده است. همچنین با استفاده از تراز دروس و درصدهای به دست آمده خود، می توانید میزان سطح علمی خود را بسنجید.. شما می توانید با استفاده از کارنامه ها و ترازهای موجود در آن به درک روشنی از شرایط خود برسید و برای بهبود آن تلاش کنید. بنابراین شرکت در آزمون های پیش رو را جدی بگیرید،تا بتوانید با استفاده از کارنامه ها، سطح علمی خود را بسنجید، نقاط ضعف و قوت خود را بشناسید، نقاط ضعف را تقویت کرده و نقاط قوت را پایدار نمایید.
آیا رشته‌ای که من در آن پذیرفته شدهام، رشته‌ی خوبی است و بازار کار مناسبی دارد؟
هیچ رشته‌ای صرفاً خوب یا بد نیست. اگر شما به رشته‌ای که در آن پذیرفته شدهاید علاقه‌مندید، حتماً می‌توانید در آن رشته پیشرفت کنید و موفق شوید. بنابراین با استفاده از منابع درست (سایت مرکز مشاوره، سایت اینترنتی گزینه 2، کتاب معرفی رشته‌های دانشگاهی و گفت وگو با اساتید دانشگاه‌ها، دانشجویان و شاغلان) در مورد رشته‌ای که در آن پذیرفته شدهاید تحقیق کنید و اگر به نتیجه رسیدید که به آن رشته علاقه دارید، مطمئن باشید که موفق خواهید شد.
اگر به انتخاب‌های پایینتر از کدرشته‌ای که در آن پذیرفته شدهام علاقمند باشم و رتبه لازم برای آن را نیز کسب کرده باشم، امکان قبولی و ثبت نام در آنها را دارم؟
کدرشته‌ای که شما در آن پذیرفته شدهاید با بررسی لیست انتخاب رشته شما (که به ترتیب علاقه آن را تنظیم کرده‌اید) و به صورت قطعی توسط سازمان سنجش اعلام شده است. بنابراین امکان تغییر و پذیرش در کدرشته‌های پایین‌تر وجود ندارد.
روند اعتراض به نتایج نهایی چگونه است؟
داوطلبان پس از دریافت کارنامه نتایج نهایی آزمون از طریق پایگاه اطلاع رسانی این سازمان در صورتی که درخصوص مندرجات کارنامه و یا انتخاب رشته خود سوال و یا تقاضایی داشته باشند، می‌توانند منحصراً از طریق سیستم پاسخگویی اینترنتی در سایت سازمان اقدام نمایند و از ارسال نامه پستی و مراجعه حضوری اکیداً خودداری نمایند. بدیهی است به کلیه مواردی که از طرق دیگر و یا بعد از تاریخ تعیین شده توسط سایت سازمان سنجش واصل شود، به هیچ وجه ترتیب اثر داده نخواهد شد. لازم به تاکید است کلیه درخواست‌های مربوط به اشتباه در انتخاب رشته صرفاً برای پذیرش در نیمسال دوم دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی بررسی خواهد شد. ضمناً داوطلبان گرامی می‌توانند سؤالات خود را با شماره تلفنسازمان سنجش نیز در میان بگذارند.
آیا در صورت عدم ثبت نام در کد رشته قبولی محرومیت خاصی در نظر گرفته خواهد شد؟
در صورت قبولی در دوره روزانه و عدم ثبت نام، از انتخاب دوره روزانه در آزمون سراسری سال بعد محروم خواهید شد. لذا ثبت نام در سایر دورهها اعم از شبانه، پردیس خودگردان، غیرانتفاعی، نیمه حضوری، مجازی، پیام نور و همچنین دانشگاه آزاد بلامانع بوده و هیچگونه محرومیتی برای داوطلب به منظور شرکت در آزمون سراسری سال بعد در بر نخواهد داشت.
در صورت شرکت در مصاحبه دانشگاه‌های خاص روند قبولی به چه ترتیب است؟
شرکت در مصاحبه‌ی رشته (دانشگاه)های دارای شرایط خاص به منزله قبولی نهایی نبوده و هنگام اعلام نتایج نهایی در صورت قبولی داوطلب دریکی از رشته (دانشگاه)های دارای شرایط خاص؛ ملزم به ادامه تحصیل در آن کد رشته‌ها خواهد بود.
در صورت قبولی در دانشگاه امام صادق (ع) آیا ثبت نام اجباری است؟
قبولی در دانشگاه امام صادق (ع) هیچگونه محرومیتی برای داوطلب ایجاد نکرده و داوطلب بین قبولی دانشگاه سراسری، دانشگاه آزاد و دانشگاه امام صادق حق انتخاب دارد.
آیا امکان تغییر رشته یا انتقال به شهر دیگر وجود دارد؟
برای تغییر رشته باید پس از کسب شروط لازم (با توجه به شرایط دانشگاه) تقاضای خود را به دانشگاه اعلام نمایید. این موضوع در کمیسیون موارد خاص توسط مسئولین دانشگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورت امکان، به شما اجازه تغییر رشته داده شد یا با درخواست شما موافقت نمی‌شود. شرایط انتقالی بر اساس ضوابط و آیین نامههای داخلی هر دانشگاه متغیر است که طبق احراز شرایط خاص از قبیل کفالت، بیماری خاص یا معلولیت مؤثر و ازدواج توسط دانشجو امکانپذیر خواهد بود.
آیا امکان تحصیل در دو رشته به صورت همزمان وجود دارد؟
برای تحصیل همزمان دو رشته باید پس از کسب شروط لازم (حداقل نمره تراز تعیین شده در آزمون سراسری، حداقل معدل 16 در 2 یا 4 ترم و...) درخواست خود را به مسئولین دانشگاه اعلام نمایید. این موضوع در کمیسیون موارد خاص توسط مسئولین دانشگاه بررسی شده و نتیجه آن به شما اعلام می‌گردد.
آیا امکان ثبت نام در هر دو دانشگاه سراسری و آزاد وجود دارد؟
از نظر قانونی هر داوطلب تنها می‌تواند در یك کد رشته قبولی ثبت نام نماید. ضمناً برای ثبت نام لازم است مدارک تحصیلی (ریز نمرات دوره متوسطه، گواهی پایان دوره سال آخر و ...) جهت ثبت نام به دانشگاه تحویل داده شود. بنابراین امکان ثبت نام در هر دو کد رشته قبولی وجود ندارد.
آیا اگر در کد رشته قبولی دانشگاه آزاد ثبت نام نکنم تا سال آینده این قبولی محفوظ باقی می‌ماند؟
خیر. دانشگاه آزاد برای هر کد رشته تعدادی ذخیره در نظر گرفته است که در صورت عدم ثبت نام سایرین، این کد رشته‌ها توسط ذخیرهها پر خواهد شد.
ارزش مدرک دانشگاهی در کد رشته‌ای که پذیرفته شدهام چه میزان است؟
ارزش مدارک دانشگاهی صرفاً بستگی به نوع دانشگاه یا دوره ندارد و فارغ‌التحصیلان زیادی در سال‌های قبل علیرغم داشتن مدرک دانشگاهی بهظاهر پایین‌تر توانستند موفقیت‌های زیادی در ادامه تحصیل یا اشتغال به دست آورند؛ اما به‌طورکلی ارزش مدارک دانشگاهی به ترتیب زیر است: دانشگاه سراسری - دوره روزانه دانشگاه سراسری - دوره شبانه و پردیس خودگردان دانشگاه سراسری - دوره غیرانتفاعی و دانشگاه آزاد * دانشگاه سراسری - دوره مجازی و پیام نور توضیح: بررسی ارزش مدرک دانشگاه سراسری – دوره غیرانتفاعی و دانشگاه آزاد بستگی به کد رشته قبولی دارد و نمی‌توان به‌طورکلی در این مورد نظر داد در صورت تردید در این مورد می‌توانید به بخش «مشاوره انتخاب بین دو قبولی نهایی دانشگاه سراسری و دانشگاه آزاد» مراجعه نمایید.
اعمال سهمیه هیئت علمی چگونه خواهد بود؟
افراد دارای سهمیه هیئت علمی پس اعلام نتایج نهایی و قبولی در یك کد رشته، می‌توانند از سهمیه خود استفاده کرده و مجدد برای انتقال در صورت کسب 90% نمره آخرین فرد قبولی در دانشگاه شهر محل تدریس عضو هیئت علمی (و یا انتقال و تغییر رشته) در صورت کسب 5/92% نمره آخرین فرد قبولی در دانشگاه شهر محل تدریس عضو هیئت علمی)، انتخاب رشته نمایند.
شرایط کنکور مجدد چیست؟ آیا یک سال دیگر پشت کنکور بمانم؟
برای پاسخ به این سؤال باید با گرفتن وقت قبلی از واحد پذیرش، به مشاوران ارشد و روانشناس مرکز جهت جلسه فردی مراجعه نمایید.
با توجه به دیرتر اعلام شدن جواب انتخاب رشته بدون آزمون، در صورت پذیرفته شدن در کدرشته‌های با آزمون در آن‌ها ثبت نام کنیم یا نه؟
با توجه به اینکه مهلت ثبت نام کدرشته‌های با آزمون قبل از اعلام نتایج نهایی کدرشته‌های بدون آزمون به اتمام می‌رسد، توصیه می‌گردد که این کدرشته‌ها را ثبت نام کرده و حین ثبت نام این مسأله را با دانشگاه در میان بگذارید. در ادامه می‌توانید در کدرشته‌های بدون آزمون ثبت نام کرده و از این کدرشته‌ها انصراف دهید.
برنامه مشاور من متنوع است. نمی شود هر روز فقط یک درس را خواند؟
تنوع مطالعاتی یکی از عوامل موفقیت در آزمون سراسری است. به دليل اينكه هر درس، قسمت خاصي از مغز را به خود اختصاص مي دهد، داشتن تنوع مطالعاتي، از خستگي قسمت خاصي از مغز جلوگيري مي كند و شما مي توانيد با حضور ذهن و تمركز بالاتري به مطالعه بپردازيد. در آزمون سراسري دروس نيز متنوع هستند و بايد از تمامي قسمت هاي ذهن استفاده شود، داشتن تنوع مطالعاتي براي تقويت اين امر الزامي است.بنابراین در روز تنوع مطالعاتی را رعایت نمایید و سعی کنید مطابق برنامه مطالعاتي متنوع و متعادل ،مطالعه كنيد. تنوع مطالعاتي در برنامه مطالعاتي سبب مي شود دروس براي شما بيشتر مرور شوند.براي مثال اگر درس ادبيات را فقط در روزهاي يكشنبه مطالعه كنيد تا هفته آينده اين درس مرور نخواهد شد، اما اگر با تنوع مطالعاتي برنامه خود را پيش ببريد، دروس در طول هفته بيشتر مرور خواهند شد. بهتر است دروس تمرینی را در ابتدای روز و دروس خواندنی و حفظی را در انتهای روز قرار دهید.در این حالت در ابتدای روز وقتی انرژی بیشتری دارید می توانید دروس تمرینی را مطالعه و در انتهای روز که انرژی شما کم می شود به مطالعه دروس حفظی و خواندنی بپردازید.واحد مطالعاتي درسی را که به آن علاقه کمتری دارید را بین دو واحد درسی که به آن ها علاقمند هستید قرار دهید تا با اشتیاق بیشتری به مطالعه مطالب بپردازید. بنابراین، تنوع مطالعاتی را برای جلوگیری از خستگی ذهن و افزایش کیفیت مطالعه خود رعایت کنید تا بتوانید با مرور بيشتر مطالب در طول هفته، به تثبيت آنها كمك كنيد و در آزمون سراسري به موفقيت دست پيدا كنيد.
با وسواس مطالعه چه طور باید برخورد کرد؟
شما باید این تصور غلط را که برای یادگیری بهتر و دقیق تر مطالب را باید آرام مطالعه کرد را اصلاح نمایید. درست است که یادگیری مطلوب نیازمند تمرکز است ولی اگر سرعت مطالعه شما کمتر از سرعت مطلوب باشد، تمرکز شما کاهش پیدا کند. برای اینکه بتوانید دروس را با کیفیت مطلوب یاد بگیرید، باید با سرعت مطلوب مطالعه نمایید. این سرعت در افراد مختلف متفاوت است.بنابراين بايد سرعت مطالعه خود را در هر واحد و براي هر درس مشخص كرده و سعي كنيد هر بار نسبت به بارقبل پيشرفت كنيد. برای اینکه بتوانید هر بار پیشرفت کنید،در هر واحد مطالعاتی هدفگذاری کنید. ابتدا سرعت فعلي خود را ثبت كنيد. ابتدا سرعت فعلی خود را یادداشت کنید. (براي مثال در يك واحد مطالعاتي ٣ صفحه عربی مطالعه كرده ام)،سپس تلاش كنيد سرعتتان را كمي (حدود ٢٠٪‏ ) افزايش دهيد. (اين بار تصميم بگيريد ٤ صفحه عربی را در يك واحد مطالعه نمایید.) تصور غلط دیگری که باید اصلاح کنید این است که برای موفقیت در امتحانات یادگیری همه جزئیات لازم است. اگر براي یادگیری همه جزئیات سرعت مطالعه خود را کاهش دهید، در واقع به خاطر مقدار بسیار کمی از مطالب، فرصت تکرار و مرور حجم زیادی از مطالب را از دست می دهید. نگران نکته های از دست رفته نباشید، شما می توانید با مرور و حل تمرین نکات فراموش شده را پیدا کرده و آن ها رافرا بگیرید. بنابراین حتما هنگام مطالعه، با سرعت مطلوب مطالعه کنید و تصورهای غلط خود نسبت به مطالعه را تغییر دهید تا بتوانید با مرور و حل نمونه سوالات نهایی به تسلط قابل قبولی دست یافته و نمره مورد نظر خود را کسب کنید.
من هر کاری میکنم نمیتونم دروس تخصصی رو بالای 15 درصد بزنم لطفا کمک کنید
اولین و مهمترین وظیفه شما تحلیل آزمون هایی است که در آن ها شرکت کرده اید. بررسی دقیق نتایج آزمون به شما کمک می کند شناخت دقیقی از شرایط خود داشته باشید و بتوانید به نتیجه دلخواه خود دست پیدا کنید. بنابراین حتما آزمون خود را تحلیل کنید. با استفاده از نتایج تحلیل آزمون خود می توانید علل عدم نتیجه گیری را دقیق تر بررسی کنید. این علل می توانند ناشی از مشکلات علمی یا مشکلات مهارتی باشد. اگر علت عدم پیشرفت شما معلومات است، پیشنهاد می شود از ابزاهای کمک آموزشی مناسب (نظیر کتاب تست و یا کلاس) استفاده نمایید تا مدت زمان یادگیری مباحث کاهش یابد و بتوانید برای تکمیل آموخته های خود از تست زنی به شیوه آموزشی استفاده کنید. همچنین پیدا کردن علل عدم پاسخگویی به سوالات نیز بسیار مهم است. برای مثال درصورتيكه به دليل كمبود وقت نتوانسته ايد به سوالات پاسخ دهيد، بايد با افزايش تعداد تست آموزشي و ايجاد تسلط روي مباحث اين مشكل را رفع نماييد. اگر علت عدم پاسخگويي شما مفهومي بودن سوالات يا متوجه نشدن دروس باشد، مي توانيد با مطالعه دقيق و مجدد مطالب و زدن تست هاي آموزشي فراوان، مطالب را به صورت عمقي در ذهن خود تثبيت نماييد. بنابراین بررسی نتایج آزمون های آزمایشی خود را جدب گرفته زیرا تحلیل آزمون اهمیتی برابر با آزمون دارد و شما می توانید با استفاده از نتایج به دست آمده از تحلیل آزمون، تصمیم های راهبردی دقیقی گرفته و با انجام این تصمیم ها به نتایج دلخواه خود دست پیدا کنید.
من حدود یک ماه خوب درس خوندم و نتایج خوبی هم گرفتم ولی حدود یک هفته است که نمی تونم درس بخونم و به شدت احساس خستگی میکنم برای از بین بردن این حالت باید چیکار کنم ؟
ابتدا این احساس را باید عادی تلقی کنید نه فاجعه بزرگ و غیرقابل درمان. زیرا در این حالت راحت تر می توانید بر این حس خود غلبه نمایید. همچنین باید از ارتباط با افرادی که مانند شما این حس را دارند و احساسات منفی به شما القا می کنند خودداری نمایید. به خودتان استراحت روحی به مدت يك روز بدهید. در این زمان باید بدون آزمون سراسری زندگی کنید. به این نکته توجه داشته باشید که این کار نباید باعث عذاب وجدان شما شود و شما باید از این استراحت به عنوان دورخیزی برای یک پرش قوی تر برای رسیدن به هدفتان استفاده نمایید. روزانه به طور منظم و هرروز به مدت ١٥ الی ٣٠ دقيقه ورزش کنید. ورزش سبب نشاط و شادابی شما شده و همچنین تمرکز شما را افزایش خواهد داد. بهتر است ورزش های هوازی مانند طناب زدن، دویدن، راه رفتن سریع و... باشد. موثرترین راه غلبه براین احساس یادآوری اهدافتان است. لیست اهداف خود را مکتوب یادداشت کرده و روزانه زمانی را برای فکر کردن به این اهداف اختصاص دهید و به خاطر داشته باشید برای رسیدن به هدفتان نیاز به تلاش و پشتکار دارید. بنابراین هر روز اهداف خود را مرور کرده و با انجام ورزش و در نهایت استراحت چند روزه بر این حس خود غلبه نمایید تا بتوانید با انگیزه بیشتر ماه های پیش رو را بگذرانید.
ادبیات را درس به درس بخونیم یا موضوعی؟ اصلاً کدام درسته؟ روش درست چیه؟
شما می‌توانید در ادبيات را به دو روش درس به درس و موضوعی مطالعه نماييد.درروش مطالعه درس به درس ابتدا تمامی اقدامات یک درس شامل تاریخ ادبیات، لغات، متن درس‌ها، آرایه‌ها، قرابت و.... را به اتمام رسانده و سپس درس بعدی را آغاز نمایید.درروش مطالعه موضوعی ابتدا یک موضوع را کامل مطالعه کرده و سپس موضوع بعدی را آغاز کنید. برای مثال ابتدا تمامی تاریخ ادبیات دروس مشخص‌شده را مطالعه کرده و سپس لغات دروس را بخوانید.در قسمت تاریخ ادبیات الگوی یادآوری رسم کنید. به این صورت که یک جدول تهیه کنید که شامل نام شاعر و نویسنده، قرن، آثار و.... باشد و نکات مربوط به هر شاعر یا نویسنده‌ای را وارد آن نمایید. در قسمت لغات فیش‌نویسی را فراموش نکنید. فیش‌ها برگه‌های کوچکی هستند که یک سمت آن لغت و سمت دیگر آن مترادف لغت یا جمله‌ای که لغت را به شما یادآوری کند نوشته شود. دقت داشته باشید که هر فیش مربوط به یک لغت است. قسمت آرایه‌های ادبی و قرابت جزو قسمت‌های تمرینی این درس می‌باشند که برای یادگیری نیاز به تمرین و تست فراوان دارند. سعی کنید از این مباحث تست‌های ترکیبی زیادی حل کنید. تست آموزشی را فراموش نکنید.تصور غلط بسیاری از داوطلبان این است که در این درس بیشتر باید مطالعه کنند، اما دقت داشته باشید که زدن تست آموزشی تکمیل‌کننده یادگیری شماست و باید آن را در برنامه مطالعاتی خود قرار دهید. بنابراین دقت داشته باشید که برای یادگیری هر قسمت ادبیات روش مطالعه صحیح را اتخاذ کنید تا شاهد پیشرفت خود باشید.
روش درست تست زدن چیست و چطور می‌توان سرعت تست‌زنی را افزایش داد؟
روش زدن تست‌های آموزشی به این صورت است که نباید هنگام زدن تست‌های آموزشی زمان را در نظر بگیرید و سعی کنید سؤالات را پاسخ دهید درصورتی‌که نتوانستید پاسخ سؤال را بیابید ابتدا به جزوه و کتاب درسی خود و درنهایت به پاسخ‌نامه مراجعه کرده و درصورتی‌که تست نکته جدیدی داشت آن را وارد خلاصه‌نویسی‌های خودنمایید. در مورد دروس تمرینی که نیاز به تمرین و تست زیادی دارند بیشتر زمان واحد خود را به زدن تست اختصاص دهید و برای دروس خواندنی که نیاز به استدلال و حفظ کردن دارند بیشتر زمان واحد مطالعاتی خود را به مطالعه اختصاص دهید برای مثال در دروس تمرینی اگر واحد مطالعاتی شما ٩٠ دقیقه‌ای است باید ٦٠ دقیقه را به تست‌زنی و بقیه زمان را به مطالعه و برای دروس خواندنی باید ٦٠ دقیقه را به مطالعه و بقیه زمان را به تست‌زنی اختصاص دهید. هرروز ساعت مطالعه و تعداد تست خود را ثبت کرده و سعی کنید هر بار مقدار کمی نسبت به بار قبل پیشرفت داشته باشید تا به تسلط و سرعت کافی در حل تست‌ها برسید. علت پاسخ‌های غلط خود را پیدا کنید.درصورتی‌که علت پاسخ‌های اشتباه شما معلومات است، سعی کنید از منابع کمک‌آموزشی مناسب با سطح خود استفاده کنید.و درصورتی‌که بی‌دقتی دلیل پاسخ‌های اشتباه شما است، لیست بی‌دقتی‌های خود را یادداشت کرده و شب قبل از آزمون آن‌ها مرور کرده تا میزان خطاهای شما کاهش پیدا کند. اگر تعداد غلط‌های شما به دليل اشتباه واردکردن گزینه‌ها هست، هر ١٠ سؤال،شماره سؤال و گزینه‌هاي واردشده را كنترل كرده تا ميزان خطاي شما به حداقل برسد. دور داده‌ها و افعال سؤالات خط بكشيد.از اشتباهات رايج داوطلبان، عدم توجه به داده‌ها و افعال سؤال هست بنابراين حتماً تکنیک را انجام داده تا ميزان خطاهاي ناشي از اين اتفاق را كاهش دهيد. بنابراین حتماً شیوه صحیح تست‌زنی آموزشی را رعایت کنید و با پیدا کردن علل اشتباهات خود در آزمون‌های آزمایشی و اخذ تصمیمات راهبردی مناسب سعی کنید نقاط ضعف خود را برطرف کرده و نقاط قوت خود را بهبود بخشید.
چطور باید به یک درس علاقه‌مند شد؟
وقتي به موضوع يا درسي علاقه‌مند شويد،تمركز شما افزايش می‌یابد و در این صورت موضوع را راحت‌تر درك كرده و حس شما نسبت به آن مثبت خواهد شد و همين موضوع سبب می‌شود با تكرار و تمرين موضوع موردعلاقه‌تان، به تسلط خوبي دست پيدا خواهيد كرد. از ابزارهای کمک‌آموزشی مناسب نظیر منابع تست‌زنی مناسب، کلاس و... استفاده کنید. این ابزارها به شما کمک می‌کنند در مدت‌زمان کوتاه‌تری مطالب را فراگرفته و زمان بیشتری را به تست‌زنی و تکمیل یادگیری‌های خود اختصاص دهید. درس‌هایی را که به آن‌ها علاقه ندارید را در برنامه مطالعاتی بین دروسی قرار دهید که از مطالعه آن‌ها لذت می‌برید به این صورت با اشتیاق بیشتری واحدهای مطالعاتی خود را آغاز می‌نمایید. لیست اهداف خود را یادداشت کرده و مطالعه درس را راهی برای رسیدن به اهداف خود در نظر بگیرید و هنگامی‌که از مطالعه درس خسته شدید به اهداف خود فکر کرده و آن‌ها را مرور کنید و بدانید رسیدن به اهداف نیاز به پشتکار و تلاش جدی دارد. شما می‌توانید با انجام خلاصه‌نویسی دروس و مرور خلاصه‌های خود در بازه‌های مناسب مرور از فراموش‌شدن مطالب جلوگیری کرده و با آرامش بیشتری روند خود را جلو ببرید. بنابراین می‌توانید با استفاده مناسب از ابزارهایی یادگیری می‌توانید مطالب را با عمق بیشتری فراگرفته و دروس را باعلاقه بیشتری مطالعه نمایید و با يادگيري عميق مطالب و تكرار مناسب آن‌ها به تسلط بالايي دست پيدا كنيد. بنابراین باید حتماً محیط مطالعه ثابت و اختصاصی داشته باشید و شرایط محیطی از قبیل نور، دما، سکوت و.... را در آن بررسی کنید تا بتوانید با حداکثر تمرکز مطالعه کرده و مطالعه باکیفیتی داشته باشید.
سرعت مطالعه من بسیار پایین است. چه کار باید بکنم؟
تصور غلط بسیاری از داوطلبان آزمون سراسری این است که برای یادگیری بهتر و دقیق تر مطالب را باید با سرعت خیلی کم مطالعه کرد. این مسئله که یادگیری مطلوب نیازمند تمرکز است، غیر قابل انکار است اما اگر سرعت مطالعه شما کمتر از سرعت مطلوب باشد، تمرکز شما کاهش پیدا کند. برای اینکه بتوانید دروس را با کیفیت مطلوب یاد بگیرید، باید با سرعت مطلوب مطالعه نمایید. این سرعت در افراد مختلف متفاوت است.بنابراين بايد سرعت مطالعه خود را در هر واحد و براي هر درس مشخص كرده و سعي كنيد هر بار نسبت به بارقبل پيشرفت كنيد.برای اینکار باید از هدف گذاری استفاده نمایید. به این صورت که ساعت مطالعه و تعداد تست خود را در هر واحد یادداشت کنید و سعی کنید هر بار مقدار کمی نسبت به واحد قبل این مقدار را افزایش دهید. ابتدا سرعت فعلي خود را ثبت كنيد ،سپس تلاش كنيد سرعتتان را كمي (حدود ٢٠٪‏ ) افزايش دهيد. تصور غلط رایج ديگر ی که وجود دارد ،این است که براي موفقيت، دانستن تمامی جزئیات لازم است. این را بدانید كه موفقیت در آزمون سراسری نیازمند سرعت عمل است و ابزار این سرعت عمل تکرار (مرور و تست زنی ) است. بنابراین، اگر براي یادگیری همه جزئیات سرعت مطالعه خود را کاهش دهید، در واقع به خاطر مقدار بسیار کمی از مطالب، فرصت تکرار و مرور حجم زیادی از مطالب را از دست می دهید. نگران نکته های از دست رفته نباشید، شما می توانید با مرور و تست زنی و شرکت در آزمون های آزمایشی نکته هایی که فراموش کرده اید، یافته و آن ها را وارد خلاصه نویسی های خود نمایید. بنابراین حتما سعی کنید تصورهای غلط خود را اصلاح کنید تا بتوانید با هدفگذاری سرعت خود را بالا ببرید و با زدن تست نکاتی که نگران آن ها هستید پیدا کرده و خلاصه نویسی های خود را تکمیل نمایید تا در آزمون سراسری موفقیت مورد نظر خود را کسب کنید.
کلاس‌های مدرسه ما به زودی شروع می‌شود و من تا ظهر مدرسه خواهم بود. در این شرایط باید چه طور درس بخوانم؟
در حال حاضر اولویت شما باید مطالعه درس هرروز همان روز همگام با مدرسه باشد. زیرا اگر درس هر روز را همان روز مطالعه کنید، سبب ایجاد تسلط در برنامه مطالعاتی و مفهومی شدن مطالعه خواهد شد و کیفیت مطالعه را بالا خواهد برد.روش درس هر روز همان به شما کمک خواهد کرد تا با سرعت بیشتری به مرور این مطالب بپردازید و بتوانید وقت بیشتری را برای زدن تست و تثبیت آموخته های خود در اختیار داشته باشیداگر در واحد مطالعاتی خود نمی توانید به تمام اقدامات درس هرروز همان روز خود برسید، اولویت خود را خواندن مطالب قرار داده و سایر اقدامت را به روزهای بعدی موکول کنید. همچنین در طول سال تحصیلی، اگر مدرسه شما تمامی دروس سال چهارم و سال های پایه را تدریس می کند، همگام با مدرسه پیش بروید و دروس سال چهارم (که معمولا با برنامه آزمون هم پوشانی دارد) را با استفاده از برنامه هفتگی جلو ببرید.در صورتیکه در مدرسه شما دروس سال پایه تدریس نمی شود، دروس سال پایه را همگام با برنامه آزمون پیش ببرید. بنابراین اولویت شما باید مطالعه با یک برنامه مناسب و رعايت روش درس هرروز همان روز باشد، تا به تسلط كافي در دروس رسيده و با شرکت در آزمون آزمایشی مناسب بتوانید نقاط قوت و ضعف خود را مشخص کرده و با رفع نقاط ضعف و تثبیت نقاط قوت به نتیجه دلخواه خود دست پیدا کنید.
آیا هنگام مطالعه، گوش دادن به موسیقی اشکال دارد و بر یادگیری ما تاثیر منفی می‌گذارد؟
بهتر است در هنگام مطالعه انجام هر کاری که سبب حواس پرتی و درگیری بخشی از ذهن می شود را کنار بگذارید. علاوه بر این، اینکار سبب کاهش سرعت مطالعه شما شده و باید حتما این عادت را ترک کنید. شرایط یادگیری و یادآوری باید شبیه به هم باشند. بنابراین اگر شما می خواهید یادآوری خوبی در آزمون ها داشته باشید، باید شرایط یادگیری و یادآوری شما یکسان باشد. سعی کنید با انجام فعالیت های دیگر از قبیل یادداشت برداری، افزایش سرعت مطالعه و تست زنی و... فضای خالی ذهن خود را پر کنید تا بتوانید این عادت خود را به تدریج برطرف نمایید. بنابراین حتما شرایط صحیح مطالعه را رعایت کرده و سعی کنید از انجام کارهایی که سبب کاهش تمرکز و درگیری ذهنی شما می شوند بپرهیزید. همچنین عادات مطالعاتی خود را به تدریج اصلاح کنید تا شرایط یادگیری و یادآوری شما یکسان شده و در آزمون سراسری و امتحانات نتیجه دلخواه خود را کسب کنید.
بهترین بازه ی زمانی برای مطالعه به چه صورت است؟
بهترین زمان برای مطالعه زمانی است که هوشیاری بیشتری داشته باشید تا بتوانید با تمرکز بیشتری مطالب درسی را مطالعه نمایید. شما می توانید با توجه به ساعت بیولوژیکی بدن خود تلاش کنید هر درس را در زمانی که بهترین یادگیری را دارید مطالعه نمایید تا با سازمان بندی دقیق تری در حافظه شما جای بگیرد. بهترین زمانبندی برای بیشترین میزان یادآوری و یادگیری داشتن واحدهای مطالعاتی ٧٥ الی ٩٠ دقیقه ای می باشد که به ازای هر ٧٥ دقیقه مطالعه، ١٥ دقیقه استراحت و به ازای هر ٩٠ دقیقه مطالعه، ٣٠ دقیقه استراحت پیشنهاد می شود. در بخشی از زمان استراحت (حدود پنج دقیقه) باید به فعالیت هایی که سبب استراحت جسم، ذهن و چشم می شود بپردازید. این فعالیت ها می توانند بستن چشم، گوش دادن موسیقی، تغذیه مناسب، راه رفتن و ... باشد. بهتر است در واحدهای مطالعاتی خود از تلفن همراه استفاده نکنید و استفاده از تلفن همراه و تلویزیون را کاهش داده و به کمتر از یک ساعت در شبانه روز برسانید. زیرا استفاده از این وسایل سبب کاهش تمرکز شما شده و کیفیت مطالعه شما را کاهش خواهد داد. بنابراین مطالعه خود را متناسب با ساعت بیولوژیکی بدن خود تنظیم کرده و حتما در ساعاتی که هوشیاری شما کامل است به مطالعه بپردازید تا حداکثر تمرکز را در مطالعه داشته باشید.
من عادت دارم شب قبل از آزمون ها کل درس ها را مرور کنم، آیا این کار درستی است؟
داشتن یک برنامه مطالعاتی دقیق به شما کمک خواهد کرد تمامی دروس را در زمان های مناسب مرور کرده و بتوانید به طور دقیق به سرفصل های آزمون برسید. در صورتیکه مطابق یک برنامه مطالعاتی پیش روی کنید دیگر نیازی نیست شب قبل از آزمون تمامی موارد را مرور کنید و می توانید با آرامش زیادی در جلسه آزمون حاضر شوید. در صورتیکه عادت به مطالعه شب امتحانی دارید ، به این نکته دقت داشته باشید: مطالعه شب امتحانی سبب کاذب شدن نتیجه امتحان خواهد شد. ممکن است در حال حاضر به دلیل کم بودن مباحث آزمون بتوانید مطالعه شب قبل از آزمون داشته باشید اما، شب قبل از آزمون سراسری به دلیل زیاد و حجیم بودن مباحث این اتفاق نخواهد افتاد و سبب استرس خیلی زیاد و عدم نتیجه گیری شما خواهد شد. حتما خلاصه نویسی کنید. در حال حاضر باید اولویت شما رسم الگوهای یادآوری مباحثی که مطالعه می کنید، باشد تا علاوه بر یادگیری بهتر مطالب،بتوانید مرور های منظم داشته باشید و این موضوع سبب انتقال اطلاعات به حافظه بلند مدت شما خواهد شد و شما از مرور های شب امتحانی بی نیاز خواهید شد. بنابراین حتما دروس را خلاصه نویسی کنید تا بتوانید با مرورهای منظم این خلاصه ها از مطالعه شب امتحانی بی نیاز شوید و با اصلاح تدریجی عادات خود سعی کنید مناسب ترین روند را برای موفقیت در آزمون سراسری اتخاذ نمایید.
چه طور باید از وقتمان بهتر استفاده کنیم؟
از یک برنامه مطالعاتی کمک بگیرید و مطابق با برنامه درس بخوانید زیرا یک برنامه مسنجم و متعادل به شما کمک می کند تا از شیوه درس خواندن خود مطمئن شده و با اشتیاق بیشتری ساعت مطالعه خود را بالا ببرید و از زمان خود حداکثر استفاده را ببرید. در صورتیکه علاقه به قبولی در كدرشته هاى پرطرفدار دارید، بايد بيشترين زمان ممكن در روز را به مطالعه اختصاص دهيد.اگر ٨ ساعت به خواب و ٤ ساعت به كارهاى متفرقه (استراحت هاى ميان مطالعه ، وعده هاى غذايى و ...) اختصاص دهيد، بايد ١٠ تا ١٢ ساعت در روزهاي تعطيل و ٥ تا ٦ ساعت در روزهاي مدرسه را به اموزش (كلاس و مطالعه و تست و ... ) بپردازيد. ساعت مطالعه و تعداد تست خود را یادداشت کنید و سعی کنید آن ها را هرروز افزایش دهید این کار به شما کمک می کند هر روز از زمان، نهایت استفاده را بکنید. برای این کار هدف خود را يادداشت كرده و آن ها هرروز جلوي چشمان خود قرار دهيد. داشتن هدف به شما كمك مي كند با انگيزه بيشتري به انجام برنامه مطالعاتي خود بپردازيد. بنابراین برای حداکثر استفاده از زمان خود باید با استفاده از یک برنامه مطالعاتی منسجم پیشروی کرده و سعی کنید هر روز ساعت مطالعه و تعداد تست خود را یادداشت کرده و آن را افزایش دهید تا زمان را در کنترل داشته باشید و بتوانید به درستی مطالعه داشته باشید.
چراباید ورزش انجام بدهیم؟ چه ورزشهایی بهتر هستند؟
ورزش با رساندن اکسیژن بیشتر به خون، باعث ایجاد نشاط شده و بر عملکرد ذهن و یادگیری شما تاثیرکذار است. همچنین انجام ورزش سبب می شود تمرکز شما بیشتر شود. همچنین ورزش و دویدن سبب ترشح هورمون اندروفین در بدن شما شده که سبب ایجاد نشاط و کاهش استرس می شود. به طور منظم و هرروز به مدت ١٥ الی ٣٠ دقيقه ورزش کنید. این ورزش ها بهتر است ورزش های هوازی مانند طناب زدن، دویدن، راه رفتن سریع و... باشد. همچنین پیشنهاد می شود بین ساعت مطالعه و ابتدا و انتهای هر فعالیت هوازی، از تمرینات کششی استفاده شود. هر حرکت کششی باید بین بیست تا سی ثانیه به طول انجامد و حداقل دو الی سه بار متوالی تکرار شود. بنابراین حتما ورزش (مخصوصا ورزش های هوازی) را در برنامه خود قرار داده وسعی کنید با انجام مرتب این ورزش ها علاوه بر نشاط و تندرستی بر خستگی و عدم تمرکز خود غلبه نمایید.
نمی شود از همین ابتدای سال یک سری مباحث سخت را حذف کنیم؟
یكي از دلايل موفقيت در آزمون سراسري داشتن تعادل در درصدهاي دروس مي باشد. بنابراين بهتر است درس يا مبحثي در حال حاضر حدف نشود. ممكن است از دروس يا مباحثي كه را كه حدف كرده ايد سؤالات آساني طرح شود كه عدم پاسخگويي به آن ها ممكن است به ضرر شما باشد. همچنین سختي و آساني هر مبحث، براي هر فرد متفاوت است.اگر در درس رياضي در مباحثی ضعف دارید ابتدا سعی کنید با ابزارهای کمک آموزشی مناسب(از قبیل منابع تست زنی مناسب، کلاس و ...) این ضعف را برطرف کنید. ابتدا هر درس را به صورت آسان يادگرفته و تمرين هاي كتاب درسي را حل كنيد و سپس تست هاي منابع تست زني خود را حل نماييد. با استفاده از نتايج آزمون هاي آزمايشي خود مي توانيد سطح علمي خود را سنجيده و سعي كنيد هربار مقدار كمي نسبت به آزمون قبل پيشرفت كنيد.. بنابراين هيچ درس يا مبحثي را حذف نكرده و سعي كنيد با استفاده از منابع كمك آموزشي مناسب در دروس به تسلط مناسبي در هر قسمت رسيده و درصدهاي مورد نياز خود را براي قبولي در رشته مورد نظر خود به دست آوريد.
هرکار می کنم تا ترازم در آزمون ها به سرعت بالا برود نمی شود. ایراد کار من کجاست؟
بررسی و تحليل دقیق نتایج آزمون به شما کمک می کند تا درک دقیقی از سطح علمی،میزان پیشروی دروس، کیفیت مطالعه و.... داشته باشید.با تحلیل دقیق نتایج آزمون خود می توانید علاوه بر ساعت مطالعه،سایر نتایجی که سبب عدم نتیجه گیری شما شده اند را بررسی کرده و اصلاح آن ها به نتیجه بهتری دست پیدا کنید. توقع خود را پايين بياوريد و سعي كنيد در هر آزمون كمي پيشرفت كنيد. در صورتيكه بخواهيد پيشرفت بسياري در هر آزمون داشته باشيد اشتباهات شما زياد شده و بي دقتي هاي زياد سبب مي شود درصدهاي مورد نياز خود را كسب نكنيد. برای رسیدن به هدف خود باید بیشترین تلاش خود را انجام دهید.بنابراین میزان ساعت مطالعه شما در روزهایی که به مدرسه می روید باید بین ۵ الی ۶ ساعت و در روزهای تعطیل بین ۱۰ الی ۱۲ ساعت باشد. اگر تاکنون ساعت مطالعه شما به این مقدار نرسیده است، سعی کنید هرروز مقدار کمی نسبت به روز قبل پیشرفت کنید.در انتهای روز و هفته عملکرد خود را بررسی کنید و سعی کنید در روزهای آینده عملکردی بهتری داشته باشید. بنابراین شما می توانید با بیشترین مقدار تلاش خود و بررسی دقیق نتایج آزمون های خود، نقاط قوت و ضعف خود را بررسی کرده و با گرفتن تصميمات راهبردي مناسب براي بهبود وضعيت علمي خود بكوشيد.
نمیشود فقط بخوانیم و تست نزنیم؟ اصلا چه طور باید تست زد؟
تست آموزشی یکی از مراحل تکمیل یادگیری است، بنابراین یادگیری مبحثی بدون حل تمرین و تست های آموزشی ممکن نیست و باید حتما تست آموزشی زده شود. هنگام زدن تست های آموزشی زمان را در نظر نگرفته و سعی کنید سوالات را پاسخ دهید در صورتیکه نتوانستید پاسخ سوال را بیابید ابتدا به جزوه و کتاب درسی خود و در نهایت به پاسخ نامه مراجعه کرده و در صورتیکه تست نکته جدیدی داشت آن را وارد خلاصه نویسی های خود نمایید. برای دروس تمرینی که نیاز به تمرین و تست زیادی دارند بیشتر زمان واحد خود را به زدن تست اختصاص دهید و برای دروس خواندنی که نیاز به استدلال و حفظ کردن دارند بیشتر زمان واحد مطالعاتی خود را به مطالعه اختصاص دهید برای مثال در دروس تمرینی اگر واحد مطالعاتی شما ٩٠ دقیقه ای است باید ٦٠ دقیقه را به تست زنی و بقیه زمان را به مطالعه و برای دروس تمرینی باید ٦٠ دقیقه را به مطالعه و بقیه زمان را به تست زنی اختصاص دهید. حتما ساعت مطالعه و تعداد تست خود را یادداشت کرده و سعی کنید هر بار مقدار کمی نسبت به بار قبل پیشرفت داشته باشید تا به تسلط و سرعت کافی در حل تست ها برسید. بنابراین حتما زدن تست به شیوه آموزشی را در برنامه مطالعاتی خود قرار دهید و آن را به زمان دیگری موکوا نکنید.برای هر نوع درس اعم از خواندنی و تمرینی زمان مناسب تست زنی را در هر واحد قرار دهید تا بتوانید با افزایش میزان تست زنی خود در هفته به تسلط و یادگیری لازم در هر مبحث دست پیدا کنید.
در هر درس چطور باید تست زد؟
دروس از نظر قالب به سه دسته تمرینی، حفظی و خواندنی تقسیم می شوند که هرکدام شیوه مطالعه خاص خود را خواهد داشت. دروس تمرینی، دروسی هستند که برای یادگیری نیاز به حل تمرین فراوان دارند. مانند ریاضی، فیزیک،قواعد عربی، مسائل اقتصاد و..... برای این دروس باید بیشتر زمان واحد مطالعاتی خود را به تست زدن اختصاص دهید برای مثال اگر واحد مطالعاتی شما ٩٠ دقیقه ای است باید ٣٠ دقیقه را به مطالعه و رسم الگوهای یادآوری و ٦٠ دقیقه را به حل تمرین اختصاص دهید. دروس خواندنی، دروسی هستند که برای یادگیری نیاز به استدلال و حفظ کردن مطالب دارید. مانند پیام های آسمان، قسمت زیست شناسی درس علوم، فلسفه و.... برای این دروس باید بیشتر زمان واحد مطالعاتی خود را به مطالعه به شیوه لایه ای ( به این صورت که ابتدا یک پاراگراف را مطالعه کرده و حاشیه نویسی آن را انجام دهید، سپس سعی کنید پاراگراف اول را برای خود توضیح دهید، سپس پاراگراف دوم را مطالعه کرده و این بار پارارگراف اول و دوم را برای خود توضیح دهید و همین شیوه را ادامه دهید تا به انتهای صفحه برسيد، ‎وقتي به انتهاى صفحه رسيديد كل صفحه را براى خودتان توضيح دهيد و همين كار را براى هر صفحه انجام دهيد تا به انتهاى درس برسيد.) و حاشیه نویسی اختصاص دهید برای مثال اگر واحد مطالعاتی شما دقیقه ای است باید٦٠ دقیقه را به مطالعه و حاشیه نویسی و ٣٠ دقیقه را به حل تمرین اختصاص دهید. دروس حفظی، دروسی هستند که برای یادگیری نیاز به تکرار دارند. مانند لغات فارسی، لغات عربی، لغات زبان و.... برای یادگیری این مباحث فیش نویسی را فراموش نکنید، فیش برگه های کوچکی است که می توانید یک طرف آن را لغت مربوطه و طرف دیگر آن را مترادف آن یا جمله ای که کلمه را برای شما تداعی می کند یادداشت کنید. برای یادگیری و به خاطر سپردن فیش ها هر شب ۳۰ دقیقه زمان به ان ها اختصاص دهید. مطابق یک برنامه مطالعه کنید. برنامه مطالعاتی دقیق به شما کمک خواهد کرد به تمامی دروس به صورت متعادل پرداخته و در بازه های مشخص مانند جمع بندی نیمسال اول، نورزو و.. دروس مشخصی را جمع بندی کنید. بنابراین با یادگیری روش های صحیح مطالعه و برنامه ریزی دقیق می توانید مطالعه با کیفیتی داشته باشید و با مرور این مطالب سرعت عمل خود را در امتحانات افزایش دهید.
در تست زنی، کدام تست ها را باید علامتدار کرد، فقط تست هایی که اشتباه پاسخ داده شده یا فاکتورهای دیگری هم مهم است؟
تست علامتدار تستی است که با اطلاعات جزوه یا درسنامه قابل حل نباشد، خارج از الگوهای متداول تست زنی باشد و یا نکته بسیار مهمی داشته باشد. به طور میانگین باید بین 20 تا 40 درصد تست های کتاب کمک آموزشی شما علامت دار شوند در غیر این صورت کتاب برای شما مناسب نیست. هدف از علامتدار کردن تست ها این است که دوباره بتوانید در زمان لازم تست های مهم را مرور نمایید و غلط و درست بودن تست مهم نخواهد بود.
من عادت دارم که روز ها ميخوابم و شب ها تا دير وقت درس ميخوانم. ميخواستم بدانم که درس خواندن در شب اشکالي ندارد ؟
خواب روز نمی تواند جایگزین مناسبی برای خواب شب باشد. بنابراین لازم است ساعت خواب شما در شب بوده و ساعت بیداری و خواب ثابتی داشته باشید. هرگز خواب ساعت های ۱۲ تا ۳ نیمه شب را ازدست ندهید، زیرا میزان خواب عمیق در این ساعت ها بیشتر است و در صورتیکه در این مدت خواب مداوم صورت نگیرد، باعث خستگی و بی حوصلگی در طول روز خواهد شد. حتما روزانه ۶/۵ الی ۸/۵ ساعت را به خواب اختصاص دهید که از این مقدار حداقل باید ۵ ساعت آن به صورت مداوم باشد. همچنین، آزمون سراسری در ساعت های ابتدایی روز برگزار می شود و اگر ذهن شما نسبت به خوابیدن در طول روز شرطی شود، تمرکز و کارایی لازم برای پاسخگویی به سوالات نخواهید داشت و نمی توانید نتیجه قابل قبولی کسب کنید.
امکان دارد در هفته پایانی با قهوه و نوشابه های انرژی زا بیدار بمانیم؟
استفاده از نوشابه های انرژی زا و يا قهوه و كافي ميكس، شاید در ابتدا سبب افزایش تمرکز شما شود و شما احساس نشاط کنید اما پس از گذشت زمان و کاهش تاثیر آن به شدت انرژی شما افت خواهد کرد و تمرکز شما هم از حالت عادی کمتر خواهد شد. با ادامه مصرف این قبيل نوشیدنی ها، بدن به آن ها عادت کرده و تاثیر این مواد از بین خواهد رفت و شما نیاز به نوشیدن میزان بیشتری از این نوشیدنی ها دارید که این مسئله به نوبه خود مضر است. همچنین مصرف این نوشیدنی ها خواب شما را به تعویق می اندازد و ممکن است روز آزمون سراسری شما با خستگی زیادی مواجه شوید و در این دوره باید ساعت خواب خود را کمی افزایش دهید تا ذهن شما آمادگی لازم را کسب نماید. شما مي توانيد با رعايت ساعت خواب كافي (روزانه 5/7 الي 5/8 ساعت) بر احساس خستگي خود غلبه نماييد. همچنين انجام ورزش به مدت روزانه ١٥ الي ٣٠ دقيقه سبب نشاط و شادابي شما خواهد شد. بنابراين تا آخرین روزُ حتما ورزش را در برنامه مطالعاتي خود قرار دهيد تا بتوانيد، با انرژي به مطالعه بپردازيد. بنابراين سعي كنيد با پرهيز از مصرف نوشيدني هاي انرژي زا، داشتن ساعت خواب كافي و انجام ورزش هاي هوازي همواره با سطح انرژي بالايي مطالعه نماييد و نتيجه مورد نظر خود را كسب كنيد.
من در تمام آزمون هایی که شرکت می کنم تعداد غلط هایم زیاد است. چه توصیه‌ای دارید؟
یکی از مهم ترین روش هایی که به شما کمک می کند تعداد غلط های خود را در آزمون سراسری کاهش دهید، روش حداقل سوال است. شما باید بر اساس میزان توانایی های خود و درصدهای آزمون های قبلی، برای خود حداقل سوال تعیین کنید. به این معنی که در آزمون ابتدا به این تعداد سوال پاسخ صحیح دهید و در صورتیکه زمان داشتید و سوالات ساده بود می توانید این مقدار را افزایش دهید. بنابراین حتما برای خود حداقل سوال مشخص کنید تا بتوانید با آرامش در جلسه آزمون حاضر شوید و سعي كنيد هر بار مقدار كمي اين حداقل سوال را افزايش دهيد. به این نکته دقت داشته باشید که اگر در آزمونی سوالات درس مربوط سخت بود، شما باید حداقل سوال درس را کاهش دهید تا بتوانید با آرامش بيشتري به سوالات پاسخ دهيد. وظیفه بعدی شما پیدا کردن علت غلط هایتان است. در صورتیکه علت پاسخ های اشتباه شما معلومات است، سعی کنید از منابع کمک آموزشی مناسب با سطح خود استفاده کنید و در صورتیکه بی دقتی دلیل پاسخ های اشتباه شما است، لیست بی دقتی های خود را یادداشت کرده و شب قبل از آزمون سراسری آن ها را مرورکرده تا میزان خطاهای شما کاهش پیدا کند. بسیاری از داوطلبان به دلیل اشتباه وارد کردن گزینه ها در پاسخبرگ نمی توانند به درصد دلخواه خود دست پیدا کنند. اگر تعداد غلط هاي شما به دليل اشتباه وارد كردن گزينه ها است، هر ١٠ سوال، شماره سوال و گزينه هاي وارد شده را كنترل كرده تا ميزان خطاي شما به حداقل برسد. دور داده ها و افعال سوالات خط بكشيد. از اشتباهات رايج داوطلبان، عدم توجه به داده ها و افعال سوال مي باشد بنابراين حتما این تکنیک را انجام داده تا ميزان خطاهاي ناشي از اين اتفاق را كاهش دهيد. پاسخ به تمامی سوالات آزمون الزامی نیست و همانطور که در کارنامه های رشته های قبولی مشاهده می کنید با کسب درصد ۶۰ تا ۷۰ می توانید به موفقیت دست پیدا كنيد. بنابراین سعی کنید با استفاده از تکنیک حداقل سوال و یافتن علت غلط پاسخ دادن به سوالات و رفع آن ها، به درصدهای مورد نیاز خود دست پیدا کنید.
این روزهای آخر چه کار کنیم تا بی دقتی هایمان کم بشود؟
ابتدا لیست تمامی بی دقتی های خود را که با استفاده از تحلیل آزمون پیدا کرده اید، یادداشت کنید و حتما شب قبل از آزمون های آزمایشی خود آن ها را مرور کنید تا ذهن شما نسبت به آن بی دقتی حساس شده و میزان بی دقتی های شما کاهش پیدا کند . نوع بي دقتي هاي خود را پيدا كنيد، براي مثال اگر در محاسبات بي دقتي داريد، سعي كنيد در ابتدا تمامي محاسبات را بنويسيد تا بتوانيد قسمت هايي را كه در آن ها بي دقتي مي كنيد، پيدا كنيد. از چرك نويس هاي كوچك استفاده كرده و سعي كنيد مرتب بنويسيد. زيرا يكي از دلايل بي دقتي در آزمون هاي آزمايشي كمبود فضا براي محاسبات است به اين صورت شما مي توانيد با تمرين كافي اين مشكل را حل كنيد. يكي از عوامل تأثير گذار روي دقت، داشتن خواب كافي در طول روز است. روزانه 5/6 الي 5/8 ساعت مطالعه كرده و سعي كنيد ساعت خواب و بيداري ثابتي داشته باشيد. بنابراين حتما ليست بي دقتي هاي خود را يادداشت كرده و با تمرين روش هاي افزايش دقت كه در بالا ذكر شد بر بي دقتي هاي خود غلبه كرده و در آزمون سراسري نتيجه مورد نظر خود را كسب نماييد.
اين روزهاي آخر خيلي خسته می شوم، احساس خواب آلودگی می کنم. امکان دارد راهنمایی‌ام کنید؟
اگر خستگى شما ناشی از مشکلات جسمى است، علت آن را بیابید. برای مثال اگر خستگی شما ناشی از ساعت خواب پایین است، باید حتما ساعت خواب و بیداری خود را تنظیم کرده و آن را ثابت نمایید. زیرا خواب کافی یکی از موثرترین عوامل در غلبه بر خستگی است. ميزان ساعت خواب متعادل شبانه روز شما باید بین ۶ الی ۸ ساعت باشد. تنظیم ساعت خواب نقش بسزایی در کاهش خستگی شما و افزایش تمرکز در حین مطالعه دارد. در اين دوره حساس، ساعت خواب و بیداری ثابتی داشته باشید زیرا در غیر این صورت هورمون خواب به درستی ترشح نشده و در طول روز احساس خستگی زیادی خواهید داشت. ساعت بیداری صبح نیز بهتر است ٦ صبح باشد. زيرا حداقل ٤٠ دقیقه طول می‌کشد تا سیستم اعصاب مرکزی شما آماده فعالیت شود. بنابراین بايد ساعتی بیدار شويد که سیستم عصبی‌ حداکثر یک ساعت زمان برای آماده شدن داشته باشد. از طرفی باید به این نکته دقت داشت که اینکار نیاز به تمرین دارد و اين دوران بهترين زمان براي كسب آمادگي ذهن است. هر روز ١٥ تا ٣٠ دقيقه ورزش کنید. ورزش سبب نشاط و شادابی هرچه بیشتر می شود. بنابراین ورزش را حتما در برنامه خود قرار دهید. علاوه بر این ورزش سبب افزایش تمرکز شما نیز خواهد شد. اگر خستگى شما ناشى از مشكلات روحی مانند نداشتن انگیزه است، حتما هدف خود را یادداشت کرده و آن را هر روز مرور کنید. زیرا هدف عامل ایجاد انگیزه و محرک هر فعالیتی است. به این نکته توجه داشته باشید که برای رسیدن به هدفتان باید پشتکار داشته باشید و هر روز صبح با فکر کردن به اهداف خود سعی کنید با انرژی از خواب بیدار شده و روند مطالعاتی خود را پیش ببرید. بنابراین با پیدا کردن علت خستگی خود می توانید تصمیم راهبردی مناسبی برای غلبه بر این موضوع پیدا کرده و با ثابت کردن ساعت خواب و بیداری خود و انجام ورزش روزانه با حداکثر انرژی به مطالعه بپردازید.
من در اواسط آزمون ها خیلی خسته می شوم و اصلا حوصله ندارم. مخصوصا وقتی سوالات سخت می شود باید چه کار کنم؟
اگر در جلسه آزمون هر عاملی (سخت بودن سوالات، خستگی ذهنی و ...) توانایی شما را کاهش داد، از تکنیک وقفه آزمون استفاده کنید. در ابتدا به خود استراحت دهید. استراحت به شما كمك مي كند تا آرامش شما باز گردد. نگران وقت نباشید، اگر چند دقیقه به خود استراحت دهید و با انرژی بیشتری آزمون را ادامه دهید، بسیار ارزشمند تر از وقتی است که با خستگی و فشار به سوالات پاسخگویی می دهيد. چند نفس عمیق بکشید و یک ماده قندی مانند خرما یا شکلات میل کنید. اکسیژن و گلوکز از اصلی ترین نیازهای مغز شما هستند و با این کار می توانید بر خستگی ذهنی خود غلبه نمایید. اگر خستگی شما جسمی است، روش صحیح نشستن (ستون فقرات نسبتا به صورت عموی، قفسه سینه باز و....) را رعایت نمایید و برای افزایش جریان خون (رسیدن اکسیژن و گلوکز به مغز) یک تحرک جسمی کوچک (مانند کشش عضلانی درجا و...) داشته باشید. تصویر یک کوه پوشیده از برف را به مدت پنج ثانیه در ذهن خود تجسم کنید. اين كار به شما ميكند تا حافظه کوتاه مدت خود را تخليه كرده و بتوانید با تمرکز بیشتری به سوالات پاسخ دهید. بنابراین بهتر است قبل از درس زبان انگلیسی و قبل از هر درس اختصاصی از این تکنیک وقفه آزمون استفاده کنید تا بتوانید با حداکثر انرژی در طول جلسه آزمون به سوالات پاسخ دهید
در آزمون ها تعداد سوالاتی که غلط می زنم زیاد است، مثلا از ٢٥ تا سوال ادبيات، ٢٣ سوال پاسخ می دهم. ولي ١٠ تا آن غلط است چيكار بايد بكنم؟
یکی از راه هایی می تواند به شما در دستيابي به درصد هدفتان كمك كند،روش حداقل سوال است. شما باید بر اساس میزان توانایی های خود و درصدهای آزمون های قبلی، برای خود حداقل سوال تعیین کنید. به این معنی که در آزمون ابتدا به این تعداد سوال پاسخ صحیح دهید و در صورتیکه زمان داشتید و سوالات ساده بود می توانید این مقدار را افزایش دهید. بنابراین حتما برای خود حداقل سوال مشخص کنید تا بتوانید با آرامش در جلسه آزمون حاضر شوید و سعي كنيد هر بار مقدار كمي اين حداقل سوال را افزايش دهيد. ‏‎به این نکته دقت داشته باشید که اگر در آزمونی سوالات درس مربوط سخت بود، شما باید حداقل سوال درس را کاهش دهید تا بتوانید با آرامش بيشتري به سوالات پاسخ دهيد. علت پاسخ های غلط خود را پیدا کنید.در صورتیکه علت پاسخ های اشتباه شما معلومات است، سعی کنید از منابع کمک آموزشی مناسب با سطح خود استفاده کنید.و در صورتیکه بی دقتی دلیل پاسخ های اشتباه شما است، لیست بی دقتی های خود را یادداشت کرده و شب قبل از آزمون آن ها را مرورکرده تا میزان خطاهای شما کاهش پیدا کند. اگر تعداد غلط هاي شما به دليل اشتباه وارد كردن گزينه ها است، هر ١٠ سوال،شماره سوال و گزينه هاي وارد شده را كنترل كرده تا ميزان خطاي شما به حداقل برسد. دور داده ها و افعال سوالات خط بكشيد.از اشتباهات رايج داوطلبان، عدم توجه به داده ها و افعال سوال مي باشد بنابراين حتما تکنیک را انجام داده تا ميزان خطاهاي ناشي از اين اتفاق را كاهش دهيد. پاسخ به تمامی سوالات آزمون الزامی نیست و همانطور که در کارنامه های رشته های قبولی مشاهده می کنید با کسب درصد ۶۰ تا ۷۰ می توانید به موفقیت دست پیدا كنيد. توقع بالا سبب به وجود آمدن استرس شده و احتمال خطا را افزایش می دهد.سعي كنيددر هر آزمون حضوري و غيرحضوري باقي مانده، میزان کمی پیشرفت کنید. بنابراین سعی کنید با استفاده از تکنیک حداقل سوال و کاهش توقعات خود سعی کنید در هر آزمون میزان کمی نسبت به آزمون قبل پیشرفت کنید و با مشخص کردن علت پاسخ های اشتباه ، به درصدهاي دلخواه خود دست پيدا كنيد.
چگونه در جلسه آزمون تمرکز داشته باشیم؟
باید آزمون های سراسری سال های گذشته خود رادر منزل با حداکثر شبیه سازی برگزار نمایید تا شرایط آزمون برای شما تکرار شود و بتوانید بر احساسات منفی خود غلبه نمایید. قبل از زدن تست هاتصور کنید این آزمون، آزمون سراسری است و هر آنچه در روزهای آزمون های آزمایشی در ذهن شما می گذرد را باید در ذهنتان ایجاد کنید. این تمرین به شما کمک می کند بر افکار منفی غلبه کرده و با حداکثر تمرکز در جلسه آزمون حاضر شوید.اگر به دلیل نگرانی های خود نمی توانید در جلسه آزمون با حداکثر کیفیت حاضر شوید. بهتر است لیست نگرانی های خود را یادداشت کرده و در روز زمانی را به بررسی آن ها اختصاص دهید. صبحانه روز آزمون را فراموش نکنید. بسیاری از داوطلبان به صبحانه روز آزمون بی توجه هستند، اما یکی از مهمترین وعده های غذایی که به شما کمک بسیاری در آزمون خواهد کرد صبحانه است. مطابق آنچه در به شما آموزش داده شد، وعده های غذایی خود را اصلاح نمایید.
چگونه در هفته پایانی استرس را کم کنیم؟
حتما هر روز ١٥ تا ٣٠ دقيقه ورزش کنید. ورزش و دویدن باعث ترشح هورمون اندروفین در بدن شما شده که این هورمون سبب نشاط و شادابی و کاهش استرس می شود. بنابراین ورزش را حتما در برنامه خود قرار دهید. علاوه بر این ورزش سبب افزایش تمرکز شما نیز خواهد شد. لیست نگرانی های خود را یادداشت کنید و در روز زمانی را به فکر کردن در مورد آن ها و پیدا کردن راه حل مناسب اختصاص دهید. این کار باعث می شود افکار مزاحم که سبب عدم تمرکز و استرس شما می شود از بین بروند. در مورد استرس آزمون مي توانيد آزمون هاي در منزل خود را با حداكثر شبيه سازي برگزار نماييد. شما باید بارها این شرایط را تجربه کنید تا بتوانید در آزمون سراسری با مهارت بیشتری شرکت نمایید. بهتر است قبل و در هنگام زدن آزمون هاي سراسري سال های گذشته در منزل، شرایط زیر را شبیه سازی نمایید. شرایط ذهنی: قبل از زدن آزمون های سال های گذشته در منزل ، تصور کنید این تست آزمون سراسری است و هر آنچه در روزهای آزمون های آزمایشی در ذهن شما می گذرد را باید در ذهنتان ایجاد کنید. این تمرین به شما کمک می کند بر افکار منفی غلبه کرده و با حداکثر تمرکز در جلسه آزمون حاضر شوید.
من خیلی استرس دارس دارم و از کنکور خیلی می ترسم باید چکار کنم ؟
حتما هر روز ١٥ تا ٣٠ دقيقه ورزش کنید. ورزش و دویدن سبب ترشح هورمون اندروفین در بدن شما شده که این هورمون سبب نشاط و شادابی و کاهش استرس می شود. بنابراین ورزش را حتما در برنامه خود قرار دهید. علاوه بر این ورزش سبب افزایش تمرکز شما نیز خواهد شد. لیست نگرانی های خود را یادداشت کنید و در روز زمانی را به فکر کردن در مورد آن ها و پیدا کردن راه حل مناسب اختصاص دهید. این کار باعث می شود افکار مزاحم که سبب عدم تمرکز و استرس شما می شود از بین بروند. هر روز زماني را به فكر كردن در مورد روز آزمون سراسري اختصاص دهيد كه در آن روز در بهترين وضعيت خود قرار داريد. . درصورتیکه هیچ یک از موارد فوق سبب آرامش شما نشد، پیشنهاد می شود به متخصص (روانشناس) مراجعه نمایید بنابراین حتما برای کنترل شرایط روحی خود ورزش روزانه را در برنامه مطالعاتی خود قرار دهید و به این نکته توجه داشته باشید که در آزمون سراسری علاوه بر معلومات به مهارت نیاز دارید تا بتوانید نتیجه دلخواه خود را کسب کنید.
چطور در آزمون ها وقت کم نیاوریم؟
از زمان پاسخگویی به سوالات هر درس کمی کم کنید تا زمانی برای مرور در انتهای آزمون ایجاد شود. به این تکنیک، تکنیک زمان های نقصانی می گویند. این تکنیک به شما كمك مي كند تا در جلسات آزمون بتوانيد زمان خود را مديريت كنيد. براي مثال در دروس عمومي، زمان نقصاني هر درس را ١٥ دقيقه قرار داده، تا در نهايت ١٥ دقيقه زمان اضافه براي مرور و بالا بردن درصدهاي خود داشته باشيد. البته اینکه از زمان هر درس چه میزان کم کنید برعهده شما است و به توانایی های شما مربوط می شود. اما مهم این است که در پایان آزمون حدود ١٠ الي ٢٠ دقیقه در دروس عمومی و ٢٥ الي ٤٠ دقیقه در دروس اختصاصی زمان مرور داشته باشید. زمان هر درس را در ابتدای همان درس نوشته تا بتوانید زمان را مدیریت نمایید و هر ده سوال یکبار شماره سوال و زمان خود را کنترل نمایید تا زمان را از دست ندهید. سوالات وقت گیر (سوالاتی که راه حل آن ها طولانی است، سوالاتی که بین گزینه ها شک زیادی دارید، سوالات مبهم و سوالی از این دست ) را شناسایی کنید و دور آن ها دایره بکشید تا در زمان مرور به آن ها رسیدگی کنید. با انجام این روش شما می توانید سوالات ساده بسیاری را پیدا کرده و سریعا پاسخ دهید و درصد مورد نیاز خود را کسب کنید. بنابراین استفاده از تکنیک زمان های نقصانی را در اولويت خود قرار داده و با تمرین آن ها در آزمون های در منزل به مهارت های لازم در آزمون سراسری دست پیدا کنید.
چرا مرور کردن لازم است ؟ مرور صحیح به چه شکل است؟
یکی از دلایل عدم یادآوری در سرعت عمل بالا در آزمون هایی نظیر امتحانات و در نهایت آزمون سراسری؛ عدم انتقال اطلاعات به حافظه بلندمدت است. بنابراین لازم است با استفاده از مرور اطلاعات را وارد حافظه بلند مدت خود نمایید. با استفاده از روش صحیح مرور شما می توانید به راحتی نقاط فراموشی خود را شناخته و آن ها را به خاطر بسپارید. از طرفی، قسمت هایی را که هنوز به یاد دارید را یادآوری می کنید و به این ترتیب مطالب فراموش نشده را حفظ و تثبیت خواهید کرد. در مورد مرور مباحث تمرینی که خلاصه نویسی های آن به صورت رسم الگوهای یادآوری است، ابتدا عنوان را مطالعه کرده و سعی کنید نکات اصلی را به یاد بیاورید، سپس با مطالعه نکات اصلی، سعی کنید نکات فرعی را یادآوری نمایید. در مورد مرور مباحث خواندنی که خلاصه نویسی های آن به صورت حاشیه نویسی است، ابتدا عنوان هر پارگراف را مطالعه نمایید وسعی کنید محتوای آن را به یاد بیاورید. همچنین مرور مباحث خواندنی که خلاصه نویسی های آن به صورت فیش نویسی است، به این صورت است که ابتدا لغت یک فیش را مطالعه کرده و سعی کنید معنی پشت آن را یادآوری نمایید. بنابراین حتما مرورهای خود را انجام دهید تا بتوانید با شناسایی دقیق نقاط فراموشی خود و تثبیت قسمت های فراموش نشده، اطلاعات را به حافظه بلندمدت خود منتقل کنید تا در آزمون سراسری بتوانید با سرعت عمل بالایی به سوالات پاسخ دهید و نتیجه دلخواه خود را کسب نمایید.
لطفا توضیح دهید چطوری میتوان سرعت مطالعه را افزایش بدهیم طوری که در کمترین زمان هم حجم بیشتری را مطالعه کنیم و هم با کیفیت درس بخوانیم؟!
تصور غلط بسیاری از دوطلبان این است که برای یادگیری بهتر و دقیق تر، مطالب را باید با سرعت خیلی کم مطالعه کرد. این مسئله که یادگیری مطلوب نیازمند تمرکز است، غیر قابل انکار است اما اگر سرعت مطالعه شما کمتر از سرعت مطلوب باشد، تمرکز شما کاهش پیدا کند. برای اینکه بتوانید دروس را با کیفیت مطلوب یاد بگیرید، باید با سرعت مطلوب مطالعه نمایید. این سرعت در افراد مختلف متفاوت است.بنابراين بايد سرعت مطالعه خود را در هر واحد مطالعاتی و براي هر درس مشخص كرده و سعي كنيد هر بار نسبت به بارقبل پيشرفت كنيد.برای اینکار باید از هدف گذاری استفاده نمایید. به این صورت که ساعت مطالعه و تعداد تست خود را در هر واحد یادداشت کنید و سعی کنید هر بار مقدار کمی نسبت به واحد قبل این مقدار را افزایش دهید. ابتدا سرعت فعلي خود را ثبت كنيد ،سپس تلاش كنيد سرعتتان را كمي (حدود ٢٠٪‏ ) افزايش دهيد.
فرق جمع بندي نهايي با مبحثي چيست؟
در جمع بندی مبحثی هدف اصلی ما مطالعه بخشی از منابع کنکور است که در آن برهه زمانی نیاز است مطالعه شوند. به طور مثال در دوران امتحانات نیمسال اول لازم است که دروس نیم سال اول مطالعه شوند یا در دوران نوروز مطالعه دروس پایه اهمیت پیدا می کند و در امتحانات ترم دوم دروس نیمسال دوم دوازدهم اما در دوران جمع بندی نهایی مرور کلی دروسی که قبلا مطالعه کرده ایم محور اصلی مطالعه است و با آزمون هایی که چند روز یکبار از کنکور های سال های گذشته برگزار می کنیم درس هایمان را مرور و رفع اشکال می کنیم . در واقع در اين دوره با جمع بندي و مرور و زدن آزمون ها و شبيه سازي حداكثري آنها سعي مي كنيم بيشترين آمادگي را داشته باشيم.
در اين ماه هاي پاياني هم بايد تست زمان دار زد؟
یکی از بهترین دوره ها برای زدن تست زماندار و کسب مهارت های آزمون دادن، دوران نزدیک به آزمون سراسری است. در مباحثی که به تسلط اولیه رسیده اید باید به شیوه زماندار تست بزنید. زیرا هدف تست زنی به شیوه زماندار سنجش معلومات شما نیست و صرفا بررسی مهارت های آزمون دادن شما است. در هر نوبت حداقل در سه درس و در هر درس دو الی سه مبحث انتخاب نمایید. منابع تست زنی شما می توانند تست های علامتدار گذشته و تست های جدید کتب کمک آموزشی باشد. در هر درس کافی است ١٠ تا ١٥ سوال انتخاب کنید تا بتوانید در مدت زمان مناسبی آزمون زماندار را برگزار نمایید. برای کاهش تاثیر عوامل استرس زا در جلسه آزمون سراسری بهتر است در زمان کمتر از زمان استاندارد تست بزنید، این کار به شما کمک می کند تا بتوانید بر عجله و استرس خود غلبه کنید.
هرچقدر درس میخوانم ترازم از 4000 بیشتر نمیشود، چه کار کنم؟
چندین علت متفاوت میتواند داشته باشد. و همچنین چندین راهکار متناسب با علت ها وجود دارد. ابتدا بهتر است به مشاور همراه خود مراجعه کرده و از او علت و راهکار را جویا شوید. اما اگر برنامه را دقیقاً اجرا نمی کنید، اجرای دقیق برنامه کمک کننده است. افزایش ساعت مطالعه و افزایش تعداد تست هم می‌تواند یک راهکار باشد. اگر درصد های منزل و آزمون شما تفاوت چشمگیری دارد، افزایش تست زماندار توصیه می شود. گرفتن معلم و ثبت نام در کلاس نیز کمک شایانی به شما خواهد کرد. همچنین داشتن جلسه با دستیار ارشد، برای یافتن علت این عدم پیشرفت و معرفی راهکار، راهگشا است. اگر در هنگام آزمون تعداد سوال هایی که فراموش میکنید، زیاد است، به بازه های مرور دقت ویژه ای داشته باشید، و مرور ها را منظم انجام دهید. به طور کلی یا مشکلات شما مهارتی ، علمی و یا روحی است .
راه حل مطالعه تستی و تشریحی را توضیح دهید؟
شما با مطالعه دروس به صورت دقیق و با شرح و بسط (مطالعه تشریحی) و حل تمرین های متعدد (مطالعه تستی) می توانید به تسلط مورد نیاز آزمون سراسری دست پیدا کنید. تشریحی مطالعه کردن و تست زدن دو مرحله در راستای هم هستند و تست زنی مهارتی است که باید پس از خواندن همراه با شرط و بسط به وسیله حل تست های متعدد در آن به تسلط رسید.تفاوت امتحانات تستی و تشریحی نحوه مواجه با آن هاست زیرا در این حالت شما باید دروس را با شرح و بسط مطالعه کنید (این عمل سبب عمیق شدن مطالعه شما شده) و سپس تست بزنید تا بتوانید با تکرار به تسلط بالایی دست پیدا کنید.
برای افزایش ساعت مطالعه چه روشی را توصیه می‌کنید؟
دلايل تعلل خود را در افزایش ساعت مطالعه، يادداشت كنيد و برای حل آن ها بکوشید. در یک آزمون آزمایشی مناسب شرکت نمایید. شرکت در یک آزمون آزمایشی به شما کمک می کند تا با جدیت به اجرای برنامه بپردازید و پیشروی مناسبی داشته باشید. سعي كنيد هر بار ميزان كمي ساعت مطالعه خود را افزايش دهيد. براي اين كار بايد حجمي زماني مطالعه كنيد. به اين صورت كه تعداد تمرین و صفحاتي كه در هر واحد مطالعاتي بايد مطالعه كنيد مشخص كرده و سعي كنيد اين مقدار را افزايش دهيد. براي مثال مشخص كنيد در مدت ٩٠ دقيقه مي خواهيد ۴ صفحه ریاضی مطالعه كرده و ۵ تمرین حل کنید، سپس در واحد هاي بعدي اين اعداد را به ۵ صفحه و ۶ تمرین افزایش دهید.
برای مقابله با خستگی زودرس چه کاری انجام دهم؟
در صورتیکه خستگى شما ناشی از مشکلات جسمى است، علت آن را بیابید.برای مثال اگر خستگی شما ناشی از ساعت خواب پایین است، باید حتما ساعت خواب و بیداری خود را تنظیم کرده و آن را ثابت نمایید. زیرا خواب کافی یکی از موثرترین عوامل در غلبه بر خستگی است.ميزان ساعت خواب متعادل شبانه روز شما باید بین ۶ الی ۸ ساعت باشد.تنظیم ساعت خواب نقش بسزایی در کاهش خستگی و افزایش تمرکز در حین مطالعه دارد.ورزش روزانه در حدود ١٥ تا ٣٠ دقيقه سبب نشاط و شادابی هرچه بیشتر می شود . بنابراین ورزش را حتما در برنامه خود قرار دهید. علاوه بر این ورزش سبب افزایش تمرکز شما نیز خواهد شد. اگر خستگى شما ناشى از مشكلات روحی مانند نداشتن انگیزه است، حتما هدف خود را یادداشت کرده و آن را هر روز مرور کنید زیرا هدف عامل ایجاد انگیزه و محرک هر فعالیتی است. به این نکته توجه داشته باشید که برای رسیدن به هدفتان باید پشتکار داشته باشید و در هر مرحله ای که احساس خستگی کردید، هدف خود را مرور نمایید.
توصیه شما برای کمبود وقت در آزمون‌ها آزمایشی چیست؟
تکنیک زمان های نقصانی به شما كمك مي كند تا در جلسات آزمون بتوانيد زمان خود را مديريت كنيد. از زمان پاسخگویی به سوالات هر درس کمی کم کنید تا زمانی برای مرور در انتهای آزمون ایجاد شود.براي مثال در دروس عمومي، زمان نقصاني هر درس را ١٥ دقيقه قرار داده، تا در نهايت ١٥ دقيقه زمان اضافه براي مرور و بالا بردن درصدهاي خود داشته باشيد. البته اینکه از زمان هر درس چه میزان کم کنید برعهده شما است و به توانایی های شما مربوط می شود اما مهم این است که در پایان آزمون حدود ١٠ الي ٢٠ دقیقه در دروس عمومی و ٢٥ الي ٤٠ دقیقه در دروس اختصاصی زمان مرور داشته باشید. زمان هر درس را در ابتدای همان درس نوشته و هر ده سوال یکبار شماره سوال و زمان خود را کنترل نمایید تا زمان را از دست ندهید.
چگونه استرس خود را کم کنم؟
ابتدا لیست نگرانی های خود را یادداشت کرده و سعی کنید در روز زمانی را به بررسی و حل کردن نگرانی های خود اختصاص دهید و اگر نتوانستید برای تعدادی از نگرانی های خود راه حال مناسبی پیدا کنید، لیست نگرانی هایتان را در جلسه فردی با مشاوران همراه به همراه آورده و با مشورت مشاور خود برای نگرانی ها راه حل مناسبی بیابید. ورزش روزانه به شما کمک بسیار زیادی خواهد کرد. حتما روزانه 15 الی 30 دقیقه ورزش هوازی را در برنامه خود قرار دهید. زیرا ورزش سبب نشاط و آرامش شما خواهد شد.
چرا مرور کردن لازم است ؟ و مرور صحیح به چه شکل است؟
یکی از دلایل عدم یادآوری در سرعت عمل بالا در آزمون هایی نظیر امتحانات و در نهایت آزمون سراسری؛ عدم انتقال اطلاعات به حافظه بلندمدت است. بنابراین لازم است با استفاده از مرور اطلاعات را وارد حافظه بلند مدت خود نمایید. با استفاده از روش صحیح مرور شما می توانید به راحتی نقاط فراموشی خود را شناخته و آن ها را دقیقا به خاطر بسپارید. از طرفی، قسمت هایی را که هنوز به یاد دارید را یادآوری می کنید و به این ترتیب مطالب فراموش نشده را حفظ و تثبیت خواهید کرد. در مورد مرور مباحث تمرینی که خلاصه نویسی های آن به صورت رسم الگوهای یادآوری بود، ابتدا عنوان را مطالعه کرده و سعی کنید نکات اصلی را به یاد بیاورید، سپس با مطالعه نکات اصلی، سعی کنید نکات فرعی را یادآوری نمایید. در مورد مرور مباحث خواندنی که خلاصه نویسی های آن به صورت حاشیه نویسی بود، ابتدا عنوان هر پارگراف را مطالعه نمایید وسعی کنیدمحتوای آن را به یاد بیاورید.همچنین مرور مباحث خواندنی که خلاصه نویسی های آن به صورت فیش نویسی است، به این صورت است که ابتدا لغت یک فیش را مطالعه کرده و سعی کنید معنی پشت آن را یادآوری نمایید. بنابراین حتما مرورهای خود را انجام دهید تا بتوانید با شناسایی دقیق نقاط فراموشی خود و تثبیت قسمت های فراموش نشده، اطلاعات را به حافظه بلندمدت خود منتقل کنید تا در آزمون سراسری بتوانید با سرعت عمل بالایی به سوالات پاسخ دهید و نتیجه دلخواه خود را کسب نمایید.
لطفا توضیح دهید چطوری میتوان سرعت مطالعه را افزایش بدهیم طوری که در کمترین زمان هم حجم بیشتری را مطالعه کنیم و هم با کیفیت درس بخوانیم؟!
تصور غلط بسیاری از دوطلبان این است که برای یادگیری بهتر و دقیق تر مطالب را باید با سرعت خیلی کم مطالعه کرد. این مسئله که یادگیری مطلوب نیازمند تمرکز است، غیر قابل انکار است اما اگر سرعت مطالعه شما کمتر از سرعت مطلوب باشد، تمرکز شما کاهش پیدا کند. برای اینکه بتوانید دروس را با کیفیت مطلوب یاد بگیرید، باید با سرعت مطلوب مطالعه نمایید. این سرعت در افراد مختلف متفاوت است.بنابراين بايد سرعت مطالعه خود را در هر واحد مطالعاتی و براي هر درس مشخص كرده و سعي كنيد هر بار نسبت به بارقبل پيشرفت كنيد.برای اینکار باید از هدف گذاری استفاده نمایید. به این صورت که ساعت مطالعه و تعداد تست خود را در هر واحد یادداشت کنید و سعی کنید هر بار مقدار کمی نسبت به واحد قبل این مقدار را افزایش دهید. ابتدا سرعت فعلی خود را ثبت كنيد ،سپس تلاش كنيد سرعتتان را كمی (حدود ٢٠٪‏ ) افزايش دهيد.
فرق جمع بندی نهايی با مبحثی چيست؟
در جمع بندی مبحثی هدف اصلی ما مطالعه بخشی از منابع کنکور است که در ان برهه زمانی نیاز است مطالعه شوند به طور مثال در دوران امتحانات پیش 1 لازم است که دروس نیم سال اول مطالعه شوند یا در دوران نوروز مطالعه دروس پایه اهمیت پیدا می کند ودر امتحانات ترم دوم دروس نیمسال دوم سال چهارم اما در دوران جمع بندی نهایی مرور کلی دروسی که قبلا مطالعه کرده ایم محور اصلی مطالعه است و با ازمون هایی که چند روز یکبار از کنکور های سال های گذشته برگزار می کنیم درس هایمان را مرور و رفع اشکال می کنیم . در واقع در اين دوره با جمع بندی و مرور و زدن آزمون ها و شبيه سازی حداكثری آنها سعی می كنيم بيشترين آمادگی را داشته باشيم
در اين ماه های پايانی هم بايد تست زماندار زد؟
یکی از بهترین دوره ها برای زدن تست زماندار و کسب مهارت های آزمون دادن، دوران نزدیک به آزمون سراسری است.در مباحثی که به تسلط اولیه رسیده اید باید به شیوه زماندار تست بزنید. زیرا هدف تست زنی به شیوه زماندار سنجش معلومات شما نیست و صرفا بررسی مهارت های آزمون دادن شما است. در هر نوبت حداقل در سه درس و در هر درس دو الی سه مبحث انتخاب نمایید. منابع تست زنی شما می توانند تست های علامتدار گذشته، تست های جدید کتب کمک آموزشی باشد. در هر درس کافی است ١٠ تا ١٥ سوال انتخاب کنید تا بتوانید در مدت زمان مناسبی آزمون زماندار را برگزار نمایید. برای کاهش تاثیر عوامل استرس زا در جلسه آزمون سراسری بهتر است در زمان کمتر از زمان استاندارد تست بزنید،این کار به شما کمک می کند تا بتوانید بر عجله و استرس خود غلبه کنید.
هرچقدر درس میخوانم ترازم از 4000 بیشتر نمیشود، چه کار کنم؟
چندین علت متفاوت میتواند داشته باشد. و همچنین چندین راهکار متناسب با علت ها وجود دارد. ابتدا بهتر است به مشاور همراه خود مراجعه کرده و از او علت و راهکار را جویا شوید. اما اگر برنامه را دقیقاً اجرا نمی کنید، اجرای دقیق برنامه کمک کننده است. افزایش ساعت مطالعه و افزایش تعداد تست هم می‌تواند یک راهکار باشد. اگر درصد های منزل و آزمون شما تفاوت چشمگیری دارد، افزایش تست زماندار توصیه می شود. گرفتن معلم و ثبت نام در کلاس نیز کمک شایانی به شما خواهد کرد. همچنین داشتن جلسه با دستیار ارشد، برای یافتن علت این عدم پیشرفت و معرفی راهکار، راهگشا است. اگر در هنگام آزمون تعداد سوال هایی که فراموش میکنید، زیاد است، به بازه های مرور دقت ویژه ای داشته باشید، و مرور ها را منظم انجام دهید. به طور کلی یا مشکلات شما مهارتی ، علمی و یا روحی است .
راه حل مطالعه تستی و تشریحی را توضیح دهید؟
شما با مطالعه دروس به صورت دقیق و با شرح و بسط (مطالعه تشریحی) و حل تمرین های متعدد (مطالعه تستی) می توانید به تسلط مورد نیاز آزمون سراسری دست پیدا کنید. تشریحی مطالعه کردن و تست زدن دو مرحله در راستای هم هستند و تست زنی مهارتی است که باید پس از خواندن همراه با شرط و بسط به وسیله حل تست های متعدد در آن به تسلط رسید.تفاوت امتحانات تستی و تشریحی نحوه مواجه با آن هاست زیرا در این حالت شما باید دروس را با شرح و بسط مطالعه کنید (این عمل سبب عمیق شدن مطالعه شما شده) و سپس تست بزنید تا بتوانید با تکرار به تسلط بالایی دست پیدا کنید.
برای افزایش ساعت مطالعه چه روشی را توصیه می‌کنید؟
دلايل تعلل خود را در افزایش ساعت مطالعه، يادداشت كنيد و برای حل آن ها بکوشید. در یک آزمون آزمایشی مناسب شرکت نمایید. شرکت در یک آزمون آزمایشی به شما کمک می کند تا با جدیت به اجرای برنامه بپردازید و پیشروی مناسبی داشته باشید. سعي كنيد هر بار ميزان كمی ساعت مطالعه خود را افزايش دهيد. براي اين كار بايد حجمی زمانی مطالعه كنيد. به اين صورت كه تعداد تمرین و صفحاتی كه در هر واحد مطالعاتی بايد مطالعه كنيد مشخص كرده و سعي كنيد اين مقدار را افزايش دهيد. براي مثال مشخص كنيد در مدت ٩٠ دقيقه می خواهيد ۴ صفحه ریاضی مطالعه كرده و ۵ تمرین حل کنید، سپس در واحد های بعدی اين اعداد را به ۵ صفحه و ۶ تمرین برسانيد.
برای مقابله با خستگی زودرس چه کاری انجام دهم؟
در صورتیکه خستگى شما ناشی از مشکلات جسمى است، علت آن را بیابید.برای مثال اگر خستگی شما ناشی از ساعت خواب پایین است، باید حتما ساعت خواب و بیداری خود را تنظیم کرده و آن را ثابت نمایید. زیرا خواب کافی یکی از موثرترین عوامل در غلبه بر خستگی است.ميزان ساعت خواب متعادل شبانه روز شما باید بین ۶ الی ۸ ساعت باشد.تنظیم ساعت خواب نقش بسزایی در کاهش خستگی و افزایش تمرکز در حین مطالعه دارد.ورزش روزانه در حدود ١٥ تا ٣٠ دقيقه سبب نشاط و شادابی هرچه بیشتر می شود . بنابراین ورزش را حتما در برنامه خود قرار دهید. علاوه بر این ورزش سبب افزایش تمرکز شما نیز خواهد شد. اگر خستگى شما ناشى از مشكلات روحی مانند نداشتن انگیزه است، حتما هدف خود را یادداشت کرده و آن را هر روز مرور کنید زیرا هدف عامل ایجاد انگیزه و محرک هر فعالیتی است. به این نکته توجه داشته باشید که برای رسیدن به هدفتان باید پشتکار داشته باشید و در هر مرحله ای که احساس خستگی کردید، هدف خود را مرور نمایید.
توصیه شما برای وقت کم نیاوردن در آزمون‌ها چیست؟
تکنیک زمان های نقصانی به شما كمك مي كند تا در جلسات آزمون بتوانيد زمان خود را مديريت كنيد. از زمان پاسخگویی به سوالات هر درس کمی کم کنید تا زمانی برای مرور در انتهای آزمون ایجاد شود.براي مثال در دروس عمومی، زمان نقصانی هر درس را ١٥ دقيقه قرار داده، تا در نهايت ١٥ دقيقه زمان اضافه برای مرور و بالا بردن درصدهاي خود داشته باشيد. البته اینکه از زمان هر درس چه میزان کم کنید برعهده شما است و به توانایی های شما مربوط می شود اما مهم این است که در پایان آزمون حدود ١٠ الي ٢٠ دقیقه در دروس عمومی و ٢٥ الي ٤٠ دقیقه در دروس اختصاصی زمان مرور داشته باشید. زمان هر درس را در ابتدای همان درس نوشته و هر ده سوال یکبار شماره سوال و زمان خود را کنترل نمایید تا زمان را از دست ندهید
چه کار کنم استرسم کم تر شود؟
ابتدا لیست نگرانی های خود را یادداشت کرده و سعی کنید در روز زمانی را به بررسی و حل کردن نگرانی های خود اختصاص دهید و اگر نتوانستید برای تعدادی از نگرانی های خود راه حال مناسبی پیدا کنید، لیست نگرانی هایتان را در جلسه فردی با مشاوران همراه به همراه آورده و با مشورت مشاور خود برای نگرانی ها راه حل مناسبی بیابید. ورزش روزانه به شما کمک بسیار زیادی خواهد کرد. حتما روزانه 15 الی 30 دقیقه ورزش هوازی را در برنامه خود قرار دهید. زیرا ورزش سبب نشاط و آرامش شما خواهد شد.
مرورها و خواندن الگوهای یادآوری برایم وقت گیر هستند چون باید تمام مطالب خوانده شوند، چطور می‌توانم این زمان را کاهش دهم؟
نباید مرور را با دوباره خواندن اشتباه گرفت، مرور به یادآوری ذهنی مطالب یادگرفته شده گفته می شود. شما باید در واحد مرور از روی الگوی یادآوری خود ابتدا عنوان را دیده و سپس سعی کنید نکات اصلی را یادآوری کنید و با دیدن نکات اصلی، نکات فرعی را یادآوری ذهنی نمایید. یا در حاشیه نویسی، الگوی یادآوری ابتدای هر درس را مشاهده کرده و سعی کنید محتوای کلی درس را یادآوری کنید، سپس، با دیدن عناوین پاراگراف ها، محتوای پارارگراف را یادآوری نمایید و در نهایت هنگامیکه که سوالات حاشیه کتاب را می بینید به آن ها پاسخ دهید.در مورد فیش نویسی های خود نیز معنی لغات را یادآوری کنید. در این حالت شما می توانید درستی یادآوری خود را در سرعت بالا کنترل نمایید و در صورت لزوم نکات فراموش شده را دوباره حفظ کنید. لزوم مرور مطالب انتقال اطلاعات و حفظ آن ها در حافظه بلند مدت است. بنابراین به شیوه صحیح مرور کرده تا مطالب در حافظه به تثبیت برسند.
بهتر نيست هر روز فقط يك درس خاص را بخوانم؟
داشتن تعادل رفتاری، يكي از اصول موفقيت رتبه های برتر است. بهتر است در روزهای تعطیل 6- 4 درس و در روزهای مدرسه 4 - 2 درس را مطالعه کنید. اين كار چند مزيت دارد: ١-چون یادآوری درآزمون سراسری در چند درس است بهتر است یادگیری هم در چند درس باشد. (هماهنگي يادگيری و يادآوری) ٢-بخشهای مختلف ذهن ما مخصوص یادگیری درسهای مختلف است ، وقتی درسهایی از جنس هم را در کنار هم مطالعه می کنید ، بخش مربوط خسته مي شود. ٣-وقتی یک درس را در طول هفته مطالعه می‌کنید،مرور آن نسبت به زمانی که آن را فقط در یک روز بخوانید، بیشتر خواهد بود . (مرور بیشتر مطالب) بنابراين توصيه مي شود همواره تعادل و تنوع مطالعاتی را رعايت نماييد.
من گاهی از برنامه آزمون عقب می‌افتم و ناامید میشم، چی کار کنم؟
لازمه رسیدن به موفقیت در آزمون سراسری،گذراندن یک فرآیند بلندمدت است. بنابراین دست از تلاش نکشید و سعی کنید هر روز از دیروز بهتر عمل کنید. ساعت مطالعه و تعداد تست هر روز خود را بنویسید و سعی کنید روز بعد ساعت مطالعه و تعداد تست را نسبت به روز قبل افزایش دهید. همچنین به صورت حجمی- زمانی مطالعه کنید، به این صورت که در زمان مشخص، تعداد صفحاتی را که قصد دارید مطالعه کنید را مشخص کرده و سعی کنید هر بار این مقدار را افزایش دهید تا به سرعت دلخواه خود برسید. -در دروس ضعیف از ابزار کمک آموزشی مناسب (مانند کلاس، معلم خصوصی، کتاب های کمک آموزشی مناسب و...) استفاده شود تا مدت زمان یادگیری درس کاهش پیدا کند و بتوانید وقت بیشتری را به زدن تست و به خاطرسپردن مطالب اختصاص دهید. سعی کنید در هر آزمون كمى پیشرفت کنید و از خود توقع بالایی نداشته باشید تا بتوانید با استرس کم پیش بروید.
من در واحدهای مطالعاتی وقتم بیشتر صرف مطالعه میشه و نمی‌تونم تست بزنم، چی کار کنم؟
برنامه مطالعاتیت رو دقیق انجام بده، هرروز ساعت مطالعه و تعداد تستت رو يادداشت کن و سعي کن روز بعد اين تعداد رو مقداري افزايش بدهی . باید به صورت حجمی- زمانی مطالعه کنی. -در این حالت در زمان مشخص تعداد صفحات و تستی رو که می خواهی مطالعه کنی ،تعیين می کنی. نوشتن خلاصه نویسی علاوه بر ایجاد تمرکز در حین مطالعه، سبب می شه درسا در مدت زمان کمتری مرور بشن، (در واقع خلاصه نویسی صرفه جویی در زمانت هستش) -مرور ررو فراموش نکن. در این حالت زمانت در واحد مطالعه جدید به خوندن تمامی مطالب درسای گذشته نمی گذره و شما میتونی از مباحث تست بزنی.
وقتي در آزمون به چند سوال نمي‌تونم جواب بدم بهم مي‌ريزم و كلا همه چي يادم ميره، چی کار کنم؟
از تکنیک حداقل سوال استفاده کنید. هر بار تعدادی سوال برای آزمون های آزمایشی خود انتخاب کرده و سعی کنید به این حداقل سوال دست پیدا کنید و هر بار سعی کنید مقدار کمی نسبت به بار قبل پیشرفت کنید. همانطور که در نمونه کارنامه های پذیرفته شدگان مشاهده می کنید. برای قبولی در رشته دلخواه نیازی نیست در دروس به تمامي سوالات پاسخ دهيد و می توانید با رعایت میانگین درصد متعادل به هدف خود دست پیدا کنید. در صورتيكه كه در آزمون با چندين سؤال دشوار مواجه شديد سريعا براي خود تكرار كنيد كه اگر اين سوال سخت است بري تمامي داوطلبان اين گونه است و سعي كنيد با دادن وقفه آزمون (كشيدن چند نفس عميق، خوردن مواد قندي، ايجاد افكار مثبت و....) با انرژي بالايي به بقيه سوالات پاسخ دهيد. اگر بخواهید به تعداد سوال زیادی پاسخ دهید، به دلیل اینکه تعداد سوالات زیاد است، با عجله و شتاب آزمون می دهد که این مسئله سبب می شود بی دقتی های شما افزایش پیدا کند. در این حالت اگر نتوانید پاسخ سوالی را پیدا کنید روی آن مکث کرده و زمان خود را از دست می دهید، و با تلاش برای پاسخ به تمام سوالات، تعداد غلط های شما افزایش می یابد. از طرفی وقتی به یک یا چند سوال پاسخ نمی دهید مضطرب شده و ذهن شما درگیر می شود و بی دقتی می کنید. بنابراین حتما در آزمون های آزمایشی برای خود حداقل سوال مشخص کرده و سعی کنید در هر آزمون مقدار کمی پیشرفت کنید همچنین با توجه به مواردی که در بالا ذکر شد سعی نکنید همه سوالات را پاسخ دهید زیرا برای رسیدن به هدف مورد نظرتان نیاز به میانگین درصد های متعادل دارید.
من بلافصله بعد از ناهار و شام شروع به درس خوندن مي‌کنم، اما خوابم می‌گیره، چی کارکنم؟
بعد از خوردن غذا حجم زیادی از خون اطراف معده جریان پیدا می کند و خون کمی به مغز می رسد. به همین دلیل است که شما پس از خوردن غذا احساس خواب آلودگی پیدا می کنید. باید حدود ٣٠ دقیقه پس از غذا خوردن شروع به مطالعه نمایید تا خون به مغز شما برسد و بتوانید مطالعه با تمرکز بالایی داشته باشید. می توانید فعالیت های فیزیک مانند راه رفتن و ...انجام دهید تا غذا سریع تر هضم شود. اگر فرصت کافی برای استراحت پس از صرف غذا ندارید، باید تعداد وعده های غذایی را افزایش دهید و از غذای کم حجم و کم چرب استفاده کنید تا سریع تر هضم شوند. سعی کنید در ساعت مشخصی غذا بخورید تا بدن شما نسبت به این شرایط عادت کند و بتوانید انرژی لازم را کسب کنید.
من در دو آزمون گذشته، چند تا سؤال رو اشتباه وارد پاسخ‌نامه كردم، چه طور بايد اين مشكل رو حل كنم؟
اين خطا معمولا هنگامي ايجاد مي شود كه شما به سوالي پاسخ نداده باشيد و بخواهيد به سوالات بعدي پاسخ دهيد. به همين دليل، در صورتيكه سوالي را در پاسخ نامه وارد نكرديد به اين نكته دقت داشته باشيد كه سوالات بعدي را به درستي وارد پاسخ برگ خود نماييد. -همچنين، هر ١٠ سؤال يكبار، شماره سؤال را با شماره پاسخبرگ چك كرده تا در صورت بروز خطا بتوانيد به سرعت آن را اصلاح كنيد.
در حين مطالعه يا بعد از آزمون‌ها انگيزه‌ام كم ميشه. چی‌كار کنم؟
داشتن هدف به شما كمك مي كند تا انگیزه کافي برای هر کاری را داشته باشی. اهداف مؤثر، واضح و مكتوب هستند بنابراين هدف خود را به صورت واضح و مکتوب یادداشت کنید و آن را هرروز جلوی چشم خود قرار دهید به این صورت هنگامی که خسته شدید با دیدن هدف خود می دانید که باید تلاش کنید و انگیزه می گیرید. همچنين سعي كنيد به آزمون هاي آزمايشي نگاه احساسي نداشته باشيد و با بررسي دقيق نتايج و تحليل آزمون به بررسي نقاط قوت و ضعف خود بپردازيد و سعي كنيد در هر آزمون مقدار كمي پيشرفت كنيد.
چیکار کنیم که محاسبات ما غلط و بی‌دقتی نداشته باشه؟
ابتدا لیست تمامی بی دقتی های خود را با که با استفاده از تحلیل آزمون و امتحان های مدرسه پیدا کرده اید، یادداشت کنید و حتما شب قبل از آزمون های آزمایشی و امتحانات خود آن ها را مرور کنید. از اين پس هنگام محاسبه، ماشين حساب را كنار بگذاريد وسعي كنيد در ابتدا تمامي محاسبات را بنويسيد تا بتوانيد قسمت هايي را كه در آن ها بي دقتي مي كنيد، پيدا كنيد. - همچنين از چرك نويس هاي كوچك استفاده كرده و سعي كنيد مرتب بنويسيد. يكي از عوامل تأثير گذار روي دقت، داشتن خواب كافي در طول روز است. روزانه ٦/٥ الي ٨/٥ ساعت مطالعه كرده و سعي كنيد ساعت خواب و بيداري ثابتي داشته باشيد.
چرا تشکیل کلاس در دوره نوروز فایده‌ای نداره؟
نوروز دوره جمع‌بندی و مرور درساست، درصورتی‌ که کلاس برای یادگیریه و نه جمع‌بندی. - دبیر از داوطلبان شناخت کافی نداره و این باعث کاهش بازده کلاس میشه. - تدریس سطح علمی یکسانی برای همه داره و مطالب برای بیشتر اونا مفید نخواهد بود.
چه‌جوری خلاصه‌نویسی کنم؟
خلاصه‌نویسی مباحث تمرینی با رسم الگوهای یادآوریه: اول عنوان رو بنویسید، بعد نکات اصلی و در آخر نکات فرعی. خلاصه‌نویسی مباحث خواندنی به صورت حاشیه‌نویسیه: دور کلمات مهم خط بكشيد و موارد مهم رو در حاشيه كتاب خودتون دسته‌بندي کنيد. از طرح سوال موقع مطالعه استفاده کنید و سوال خودتون رو در حاشيه كتاب بنويسيد. در اين صورت ذهن شما كنجكاو خواهد شد و مطالب رو با عمق بيشتري مي‌آموزيد. -شیوه خلاصه‌نویسی مباحث حفظي به صورت فیش نویسی: فیش برگه کوچکیه که یه سمت اون لغت و در سمت دیگر آن مترادف یا توضیح لغت مورد نظر رو بنویسید و سعی کنید اونا رو هر شب سی دقیقه مرور کنید. در مورد فرمول‌های ریاضی، فیزیک، اقتصاد و ... که نیازمند استدلال هستند هم می‌تونید از این روش استفاده کنید.