نوروفیدبک چیست و چگونه تمرکز انسان را افزایش می دهد


نوروفیدبکنوروفیدبک

تاریخچه نوروفیدبک:
نوروفیدبک در سال ۱۹۵۸ بوجود آمد. استاد دانشگاه شیکاگو جویی کامیا برای نخستین بار توانست به شخصی آموزش دهد که امواج ذهنی خود را کنترل نماید. او در آزمایش خود الکترودی را در قسمت نیمکره چپ مغز نصب کرد و از شخصی که مورد آزمایش قرار گرفت خواست تا حدس بزند در چه زمانی موج آلفا بر ذهن او غالب می گردد.

این آزمایش در دو روز انجام گرفت که در روز اول آزمودنی %۶۵ از موارد را درست حدس زد و در روز دوم %۱۰۰ ورود به موج آلفا را درست حدس زد. همچنین کامیا آزمایشی دوم انجام داد و از شخص مورد آزمایش خواست تا از ورود به آلفا جلوگیری به عمل آورد. نتایج این آزمایش ثابت کرد که مردم قادر به کنترل امواج مغزی خود هستند.

هفت سال بعد در سال ۱۹۶۵ روانشناسی بنام باری استرمن پژوهشی را بر روی امواج مغزی ۳۰ گربه انجام داد که طی آن به آن ها آموزش داده شد که برای دریافت غذای خود اهرمی را فشار دهند او در مرحله بعد یک صدا نیز به این آزمایش اضافه نمود به این صورت که گربه ها باید منتظر می ماندن تا صدا متوقف شود و سپس اهرم را فشار می دادند.

با انجام این روال گربه ها وارد یک حالت خاص می شدند. آنان تا زمانی که صدا قطع نمیشد در حالتی هوشیار مانند زمان شکار خود قرار می گرفتند که در این حالت فرکانس بتا پایین بود در مدت ۱۲ ماه استرمن با کمک همکارانش توانست به گربه ها آموزش دهد که این فرکانس را افزایش یا کاهش دهند. این علم از سال ۱۹۸۰ سیری تکاملی را در پیش گرفته است و در کلینیک های مختلف توست نورولوژیست ها روانشناس ها و پزشکان استفاده می شود.

موج های ذهنی:
پژوهشگران امواج ذهنی را به چهار دسته آلفا، بتا، تتاو دلتا تقسیم می کنند که هر کدام عملکرد متفاوتی دارند به طور مثال هنگامی ما در بیداری ، فکر کردن و کار و فعالیت هستیم ذهن ما در حالت بتا است و در زمانی که در حالت مدیتیشن و آرامش هستیم میزان امواج آلفا در ذهن ما افزایش پیدا می کند.

همچنین هنگام خواب و مدیتیشن عمیق امواج تتا معمولا بر ذهن انسان حاکم می شود و در نهایت زمانی که انسان در حالت هایی مشابه کما قرار دارد در حالت دلتا قرار می گیرد. از این رو ابداع کنندگان دستگاه نوروفیدبک به این نتیجه رسیدند که اگر امواج ذهنی را تنظیم کنند حال انسان بهتر شده و برخی از مشکلات و اختلالات روانی برطرف می شود.

نوروفیدبک چیست:
یک شیوه نوین درمانی مبتنی بر یادگیری است با اتصال الکترود ها بر مغز به آموزش پذیر کمک می کند تا امواج ذهنی خود را با برنامه های از پیش تعریف شده آموزشی به بهترین حالت برساند.

در مغز ما انسان ها هزاران فعالیت غیر ارادی و خودکار در حال پردازش است، فرایند هایی که کاملا از حوزه هوشیاری ما خارج هستند. امواج مغزی هرلحظه بدون دخالت بر روی افکار تصمیمات و سلامتی ما اثر می گذارند.

انساندر شرایط طبیعی نمی توانیم بدون بهره وری از ابزار نسبت به واکنش های فزیولوژیک بدن خود اطلاعی داشته باشد. از طرفی وجود اختلال در عملکرد امواج مغزی باعث بروز علائم بیمار گونه می شود.
نوروفیدبک ابزاری الکترونیکی است که کمک می کند که ما از آنچه در ذهن خود داریم آگاه شده و عملکرد مغزی خود را بهبود بخشیم.

همچنین آموزش می دهد امواج مغزی خود را به بهترین حالت تنظیم کرده تا بهترین کارایی را داشته باشیم این ابزار که نوعی بیوفیدبک است به آن بازخورد عصبی نیز می گویند و جز پیشرفته ترین وسایل پزشکی می باشد که بخش مهمی از تکنولوژی خود را مدیون ناسا است.

درمان بیماری ها:
بیش فعالی کودکان و بزرگسالان (ADD) و (ADHD)
بیش فعالی یک اختلال است که میلیون ها کودک و بزرگسال از آن رنج می برند و شامل: بی دقتی، ناتوانی در کنترل رفتار، عدم تمرکز… خود را نشان می دهد.

عدم کنترل ادرار در بانوان
یک مشکل در میلیون ها انسان است که تمام زندگی فردی و اجتماعی را از نظر روانی و فیزیکی تحت تاثیر می گذارد.

اضطراب
شامل یک سری عوامل نظیر دلواپسی، ترس و احساساتی نا خوشایند که دلیل آن مشخص نمی باشد و درمان آن توسط نوروفیدبک بسیار نتیجه بخش می باشد.

صرع
این بیماری در اثر منتقل شدن تعداد زیادی نورون از مغز می باشد که در حالت معمولی نباید این پیام ها را بفرستند.

یبوست
این بیماری نیز در خیلی از مواقع منشا روانی دارد که با تشخیص پزشک می توان از روش درمانی نوروفیدبک استفاده کرد.

میگرن
میگرن از بیماری هایی است که با این روش درمانی بسیار سازگار است و در بسیاری از موارد توسط این روش به طور کامل درمان می شود.

فشار خون
این عامل که به صورت ناخوداگاه و غیر اردادی اتفاق می افتد می تواند توسط روش های نوین که کمک می کند انسان بر جسم خود کنترل بیشتری داشته باشد به سمت سلامتی کامل پیش رود.

وسواس
فردی که دچار وسواس است انعطاف ناپذیر و ریز بین است و طبق عادت باید کار هایی را انجام دهد که گاهی مجبور می شود چندین بار آن را تکرار کند یکی از بهترین روش های درمانی توسط این شیوه ی جدید درمانی است.

اختلال خواب
اختلال خواب نیز مانند خیلی از عوامل دیگر می تواند ریشه روانی داشته باشد که بر روی اعصاب و نظم زندگی و همچنین رفتار های شخص بشدت تاثیر می گذارد که درمان آن سلامت فردی و اجتماعی را در بر دارد.

اختلال یادگیری
هر آنچه که باعص شود موفقیت آموزشی فرد با توجه به سن و هوش بر اساس آزمون های خاص از آن چه که انتظار می رود کمتر باشد اختلال یادگیری محسوب می شود.

افزایش مهارت های ورزشی
با به کار گیری این شیوه ورزشکاران می توانند در تن آرامی و کنترل بیشتر بر افکار در بهبود کارایی مغز خود و بالا بردن و تسهیل در تصمیم گیری اقدام نمایند.

استرس
استرس نیز از دیگر مواردی است که برای بسیاری از انسان ها بحران زا شده است و در عصر جدید تعداد زیادی از آدم ها را درگیر خود نموده.

در مقالات بعدی در مورد هر کدام از این بیماری ها توضیح خواهیم داد.