شناسایی نقشه مغزی عزت نفس!


 

در تحقیق تازه‌ای که در ژورنال علمی elife منتشر شده است یک گروه از محققان دانشگاه UCL یک رابطه‌ی ریاضی ابداع کرده‌ اند که می‌تواند چگونگی شکل گیری و تاثیرپذیری عزت‌ نفس ما را بر اساس آنچه دیگران در مورد ما فکر می کنند، مشخص کند. محققان از این رابطه‌ ی جدید برای شناسایی الگوی فعالیت سیگنال‌ های مغز انسان استفاده کرده‌ اند که نشان میدهد چرا عزت ‌نفس افراد، با شنیدن قضاوت دیگران در مورد آنها، تغییر می‌کند. این محققان ادعا می‌کنند که یافته‌ های آنان می‌ تواند جهت شناسایی بیماران ِدر معرض ناهنجاری‌ های روانپزشکی مؤثر باشد.

به گزارش بخش خبری سایت دانشگاه UCL، نویسنده ‌ی مسئول این مطالعه دکتر Greet Jan Will از دانشگاه Leiden و مرکز روانپزشکی محاسباتی و تحقیقات طب سالمندی مکس پلانک UCL می‌گوید: “عزت‌نفس پایین یک فاکتور آسیب ‌پذیری برای بسیاری از مشکلات روانپزشکی مانند ناهنجاری ‌های مربوط به خوردن، مشکلات اضطراب و افسردگی است. در این مطالعه ما توانستیم بفهمیم هنگامی‌که عزت ‌نفس ما بالا و پایین می‌ رود در مغز دقیقاً چه اتفاقی می‌افتد.”

او همچنین افزود: “ما امیدواریم که این یافته ‌ها، دانش ما را از نحوه‌ی ایجاد مشکلات سلامت روانی افزایش داده و منجر به ارتقای ابزارهای تشخیصی و درمانی در این حوزه شود.”

طراحی آزمایشی مشابه فعالیت در شبکه های اجتماعی
برای این تحقیق، چهل شرکت‌کننده‌ی سالم در یک آزمایش ارزیابی اجتماعی در حالی‌ که داخل یک اسکنر MRI قرار داشتند شرکت کردند. پس از بارگذاری یک پروفایل بر روی یک پایگاه داده‌ی آنلاین (همانند آنچه در شبکه های اجتماعی شاهد هستیم)، افراد، بازخوردهایی در مورد خود دریافت میکردند. تصور شرکت کنندگان بر این بود که این بازخوردها توسط ۱۸۴ غریبه داده می ‌شوند اما در واقع توسط یک الگوریتم تولید می شدند. این بازخوردها به شکل انگشت شست رو به بالا (Like) و انگشت شست رو به پایین (Dislike) بودند.

به شرکت کنندگان گفته شده بود که این افراد غریبه‌ ی امتیاز دهنده از گروه‌ های مختلفی هستند، بنابراین، شرکت‌کننده ‌ها به مرور یاد گرفتند که از برخی از رأی‌ دهندگان انتظار رای مثبت و از برخی دیگر انتظار بازخورد منفی داشته باشند. پس از دو الی سه آزمایش، شرکت‌کنندگان، گزارشی حاکی از وضعیت عزت ‌نفسشان در آن لحظه را ارائه می‌ دادند.

خطای پیش بینی اجتماعی و عزت نفس
شرکت‌کنندگان انتظار داشتند که از غریبه ‌هایی با سابقه ی بازخورد مثبت بیشتر، like دریافت کنند. پس هنگامی‌ که از فردی از این گروه عدم تائید دریافت می‌کردند عزت ‌نفسشان پایین می ‌آمد. این “خطای پیش بینی اجتماعی” به معنای تفاوت بین بازخورد مورد انتظار و بازخورد دریافتی است و در واقع کلیدی برای تعیین عزت‌ نفس می باشد.

دکتر ویل اضافه کرد: ” ما دریافتیم که تغییرات عزت ‌نفس نه ‌تنها ناشی از این هستند که مردم شما را تائید می‌کنند یا خیر، بلکه به ‌طور ویژه و خاص به میزان توقع افراد از مورد تأیید قرار گرفتن باز می‌گردد.“

گروه تحقیقاتی مدلی از فرآیندهای عصبی را تولید کردند که در آن “خطاهای پیش بینی اجتماعی” و تغییرات ناشی از این خطاها در عزت ‌نفس، با فعالیت در قسمت ‌هایی از مغز که در فرآیند یادگیری و ارزش گذاری مهم هستند، ارتباط تنگاتنگی دارند. سپس محققان مدل محاسباتی ‌شان را با پرسشنامه‌ های کلینیکی ترکیب کردند تا مکانیزم‌ های عصبی مرتبط با آسیب‌ پذیری بیماری ‌های روانی را کشف کنند.

آن‌ها دریافتند که افرادی که نوسانات بزرگ ‌تری در عزت‌ نفس در حین انجام آزمایش داشتند همچنین عزت ‌نفس پایین‌تری هم داشته ‌اند و علامت ‌های بیشتری حاکی از افسردگی و اضطراب از خود بروز داده ‌اند. افراد این گروه واکنش های (پاسخ ها) افزایش ‌یافته‌ ی به خطاهای پیشی بینی، در بخشی از مغزشان به نام اینسولا نشان می دادند که فعالیت این بخش با بخش Prefrontal cortex به شدت هماهنگ بوده و بیانگر تغییرات در عزت‌ نفس است.

تغییرات عزت نفس یک نشانگر جدید برای تحقیق و تشخیص
محققان معتقدند که چنین الگوی فعالیت عصبی می‌تواند یک نشانگر عصب-زیستشناختی باشد که افزایش ریسک ابتلا به طیفی از مشکلات سلامت روانی رایج را نشان می‌ دهد. دکتر راب روتلدج، از مرکز روانپزشکی محاسباتی و تحقیقات طب سالمندی مکس پلانک UCL می‌گوید: “از طریق ترکیب معادله ی ریاضی ما برای عزت ‌نفس با اسکن مغزی در مردم دریافتیم، واکنش مغزی افراد وقتی متوجه می شوند که آیا توسط دیگران تأیید می‌شوند یا خیر، می تواند یک نشانگر احتمالی برای تشخیص آسیب ‌پذیری نسبت به مشکلات سلامت روانی باشد. امیدوار هستیم که این ابزارها بتوانند جهت ارتقای فرآیند تشخیص، مفید واقع شوند و افراد فعال در این حوزه ی پژوهشی و متخصصان حیطه ‌ی سلامت روان را قادر سازند تا تشخیص ‌ها و درمان ‌های دقیق ‌تری را یافته و تجویز کنند.”

محققان این مطالعه خط مطالعاتی ‌شان را با مطالعه بر روی افراد با عزت نفس پایین ادامه داده‌ اند و قرار است پژوهش خود را با مطالعه‌ بر بیمارانی با ناهنجاری ‌های روانپزشکی ادامه یابد.